Logo
Logo

Jak boraks może odmienić domowe porządki? Sprawdź, dlaczego warto go mieć i stosować

Boraks znajduje wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu m.in. w szklarskim, ceramicznym, kosmetycznym i rzemiośle. Jednak można go też wykorzystać w domu podczas domowych porządków. To bardzo skuteczny, naturalny i ekologiczny środek czyszczący, o ile stosuje się go w odpowiednich stężeniach. Z pewnością boraks to środek, który pomoże wysprzątać dom, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. Czym jest boraks? Gdzie kupić boraks? Jak wykorzystać boraks w domu?

Co to jest boraks? Skąd go wziąć?   

Boraks to boran sodu, czyli uwodniony sodowy tetraboran (Na2B407). Jest nieorganicznym związkiem chemicznym, który występuje w formie małych, bezbarwnych kryształków, rozpuszczalnych w wodzie. Otrzymuje się go z naturalnych złóż mineralnych, w których występuje pod postacią soli. Możemy go kupić w każdej aptece i w wielu sklepach internetowych. 

Boraks jest wszechstronnie stosowany w przemyśle oraz do produkcji wybielaczy i nawozów. W domowych porządkach wykorzystuje się go ze względu na działanie: czyszczące, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Doskonale usuwa brud, osady, zacieki i spaleniznę, a więc świetnie sprawdzi się do czyszczenia różnych powierzchni, ale także jako środek piorący i odstraszający owady.

Dzięki swoim właściwościom czyszczącym i odkażającym, boraks można wykorzystać do samodzielnego przygotowania środków czyszczących mających szerokie, uniwersalne zastosowanie w wielu pracach domowych.

 

Do czego stosuje się boraks?

Proszek do prania z boraksem

Po 1 kg boraksu i sody oczyszczonej wsypać do pojemnika, dodać 250 g płatków mydlanych i wymieszać. Stosować 1 lub 2 łyżki do prania i przechowywać w zamkniętym pojemniku. Płatki mydlane można kupić lub uzyskać poprzez starcie szarego mydła.

Udrażnianie rur

Do odpływu wsypać 0,5 szklanki boraksu i zalać 2 szklankami gorącej wody. Zostawić na 15 minut, a następnie dokładnie spłukać.

 

Pasta do czyszczenia z boraksu

Do miski wsypać 0,5 szklanki soli, 4 łyżki boraksu i 8 łyżek sodę oczyszczoną. Dodać ciepłą wodę i wymieszać tak, aby powstała gęsta papka. Gąbką lub ściereczką nałożyć pastę na zabrudzone miejsca i zostawić na 15 minut lub dłużej, a potem dokładnie umyć wilgotną ściereczką. Pastę można wykorzystać do mycia piekarnika, zlewu, umywalki, wanny, czy toalety.

Płyn do mycia powierzchni z boraksu

Idealny płyn do mycia blatów, szafek, czy codziennego mycia płyty grzewczej. Do butelki z atomizerem (spryskiwaczem) wlać 2 szklanki ciepłej wody, dodać 2 łyżki octu spirytusowego i 2 łyżeczki boraksu. Wymieszać, spryskać czyszczoną powierzchnię i wytrzeć do sucha.

Płyn do mycia szyb z boraksem

Do butelki z atomizerem wlać 1 l ciepłej wody, dodać 3 łyżki boraksu i ewentualnie kilka kropli olejku eterycznego. Dokładnie wymieszać i wykorzystać do mycia szyb, luster i szklanych powierzchni.

Odświeżenie firanek

Boraks ma też działanie wybielające, więc pomoże przywrócić biel firankom i białym ubraniom. Wystarczy do proszku do prania dodać po 2 łyżeczki sody oczyszczonej i boraksu. Jeśli tkaniny są mocno poszarzałe lub pożółkłe, można je dodatkowo najpierw namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżeczek sody i 2 łyżeczek boraksu.

Film w języku angielskim o wielu zastosowaniach boraksu, które można wdrożyć do swojego domu. Źródło: Clean My Space / Youtube

 

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Czy soda oczyszczona to boraks?

Wiele osób zamiennie stosuje nazwy boraks i soda oczyszczona, ale są to dwie zupełnie różne substancje. Co prawda obie mają szerokie zastosowanie i nadają się do robienia domowych preparatów czyszczących, ale ich działanie jest różne. Co więcej, boraks wymaga zachowania większej ostrożności. Jednak w wielu przypadkach najlepsze efekty czyszczące można uzyskać, łącząc sodę oczyszczoną i boraks, co stanowi świetną alternatywę dla sklepowych środków czyszczących o dużej zawartości chemicznych substancji.

Czy boraks jest bezpieczny?

Boraks jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, ale tylko jeśli jest odpowiednio stosowany. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by:

  • przy używaniu boraksu stosuj rękawiczki ochronne;
  • unikaj wdychania oparów;
  • nie zostawiaj resztek boraksu – dokładnie wysprzątaj dane miejsce;
  • wietrz mieszkanie po użyciu boraksu – wystarczy na 10-15 minut otworzyć okna;
  • prawidło przechowuj – w zamkniętym pojemniku z dala od dzieci;
  • nie stosuj boraksu podczas ciąży.

Jednak najważniejsze, aby boraks stosować tylko w formie rozcieńczonej. Ma to znaczenie nie tylko dla zdrowia domowników, ale również dla środowiska. Duże ilości stężonego boraksu mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, dlatego należy używać go z rozwagą. W formie rozcieńczonej związki szybciej ulegają rozłożeniu, więc nie mają tak szkodliwego wpływu na otoczenie.

Czy można jeść boraks?

W Internecie można znaleźć porady, dotyczące picia rozcieńczonego w wodzie boraksu. Jednak nie należy ich stosować, gdyż boraks nie jest przeznaczony do spożycia, ponieważ organizm go kumuluje w płynach ustrojowych i narządach m.in. w wątrobie, nerkach, kościach, mózgu i tkance tłuszczowej. To prowadzi do zatrucia boraksem, co może objawiać się: obniżeniem apetytu, wymiotami i biegunką, a w cięższych zatruciach może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek oraz niewydolności krążeniowej. Boraks jednak jest stosowany w farmacji, ale głównie w formie płukanek do ust lub maści. Nieprawidłowe porady, dotyczące spożycia boraksu wynikają prawdopodobnie z nazywania tak mylnie boru, który jest potrzebny organizmowi. Jednak boraks i bor to nie to samo, chociaż bor znajduje się w boraksie.

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Friends Stock, Michelle / AdobeStock

Autor
Jak boraks może odmienić domowe porządki? Sprawdź, dlaczego warto go mieć i stosować
Jak boraks może odmienić domowe porządki? Sprawdź, dlaczego warto go mieć i stosować
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl