Dom bez detergentów | Jak samemu zrobić domowe preparaty? Oto 10 gotowych przepisów

Przepisy na domowe detergenty

Regularne sprzątanie domu jest niezbędne, aby zachować odpowiednią higienę i przyjemne otoczenie. Do tego niezbędne są oczywiście odpowiednie detergenty. W sklepach jest ich ogromny wybór, ale w ostatnich latach coraz chętniej chemiczne detergenty zastępowane są domowymi, które są bezpieczniejsze i korzystniejsze dla środowiska. Dlaczego warto postawić na domowe detergenty? Jak zrobić domowe detergenty? Oto najlepsze przepisy na domowe detergenty.  

Posłuchaj
00:00
17

Dlaczego nie musisz używać chemicznych detergentów?    

Chemiczne detergenty zawierają silne substancje, które nie są dobre ani dla środowiska, ani dla naszego organizmu. Mogą powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne szczególnie u małych dzieci, kobiet w ciąży i osób wrażliwych. Można je w łatwy sposób, przygotowując domowe detergenty, które nie dość, że są bezpieczniejsze, to jeszcze są bardzo skuteczne. To też doskonały sposób na zaoszczędzenie trochę pieniędzy, gdyż własnoręcznie zrobione detergenty są dużo tańsze. Natomiast dodatek olejków eterycznych pozwala nadać detergentom ulubiony, przyjemny zapach.    

Jak zrobić domowe detergenty? Oto 10 gotowych przepisów

Do wykonania domowych detergentów można wykorzystać ogólnodostępne produkty, które można z łatwością kupić w dyskontach, drogeriach i aptekach. Przygotowanie detergentów jest proste, a koszt niewielki.

1. Domowy proszek do prania

Do przygotowania potrzebujesz: po 0,5 szklanki węglanu sodu i boraksu i szklankę startego mydła marsylskiego lub mydła w płatkach. Ewentualnie można też dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego – do prania pościeli szczególnie poleca się olejek lawendowy, który ma działanie uspokajające. Wszystkie składniki włóż do słoika, zakręć i wymieszaj, a następnie używaj 60 g na pranie. Tak przygotowany proszek do prania można przechowywać nawet przez miesiąc.  

2. Domowy spray do mycia luster i szyb

Ten detergent umożliwia dokładne i łatwe umycie wszystkich szklanych powierzchni bez pozostawiania smug. Do butelki z atomizerem wlej po 0,5 szklanki wody i octu spirytusowego, dodaj kilka łyżek wysokoprocentowego alkoholu (np. spirytusu salicylowego) i zamknij butelkę, a płyn wymieszaj. Spryskaj szyby i wytrzyj delikatną ściereczką. Spray możesz przechowywać przez miesiąc.  

3. Środek do czyszczenia toalet

60 ml octu spirytusowego i 12 kropli olejku z drzewa herbacianego wlej do butelki z atomizerem i wymieszaj, a następnie spryskaj muszlę klozetową, posyp sodą i znowu spryskaj, a gdy całość przestanie się pienić, wyczyść toaletę szczotką do WC. Pamiętaj, że ten detergent służy do natychmiastowego i jednorazowego wykorzystania.  

4. Płyn do mycia naczyń

Przygotuj: 2 szklanki wody, 160 ml mydła marsylskiego w płynie, 1,5 łyżeczki węglanu sodu, po 1 łyżce żelu aloesowego i gliceryny roślinnej, kilka kropli olejku miętowego i kilka kropli olejku eterycznego cytrynowego lub grejpfrutowego. Wodę zagotuj i ostudź do pokojowej temperatury, dodać węglan sodu i dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj resztę składników, wymieszaj i przelej do butelki z dozownikiem. Płyn do mycia naczyń nadaje się do użytku przez miesiąc.  

5. Płyn do mycia podłóg

To preparat jednorazowego użytku, który jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Na każde 5 litrów wody wlej 1 szklankę octu spirytusowego i wykorzystaj do mycia podłóg. Możesz też dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, szczególnie polecany jest z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne.  

6. Spray do kamienia i osadu

Do butelki z atomizerem wlej wodę i ocet spirytusowy w stosunku 1:1, zamknij i wymieszaj. Powierzchnię z kamieniem lub osadem z mydła spryskaj, pozostaw na 15 minut i umyj szczotką lub gąbką. Do płynu możesz też dodać kilka kropli olejku eterycznego.  

7. Płyn do mycia kuchni

300 ml wody, 2 łyżki mydła marsylskiego w płynie i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego wlej do butelki z atomizerem, zamknij i wymieszaj, potrząsając. Spray możesz wykorzystać do codziennego mycia wszystkich powierzchni w kuchni – usuwa tłuszcz i jednocześnie dezynfekuje.  

8. Uniwersalne mleczko do czyszczenia

Detergent, którym umyjesz umywalkę i całą armaturę łazienkową. Do butelki lub innego pojemnika wlej 50 ml mydła marsylskiego w płynie i dodaj 100 g sody oraz kilka kropli olejku eterycznego.  

9. Środek do udrażniania rur

To sposób do wykorzystania natychmiast, który szybko i bezpiecznie usunie zatory w rurach. Do odpływu wsyp 120 g sody oczyszczonej (wcześniej możesz wlać kilka kropli olejku eterycznego, który zniweluje nieprzyjemny zapach) i zalej 120 ml octu spirytusowego. Zostaw na 15 minut, a po tym czasie wlej do odpływu gorącą wodę. Pamiętaj, aby zachować ostrożność, gdyż na początku mogą pojawić się opary i duża ilość piany.  

10. Płyn do mycia płytek i posadzki

Środek do jednorazowego i natychmiastowego wykorzystania. Na każde 5 l wody dodaj 60 g boraksu i kilka kropli olejku eterycznego. Całość dokładnie wymieszaj i umyj podłogę tak, jak zawsze.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Aygul Bulté / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści