Logo
Logo

Wymieszaj z wodą lub wsyp do pralki. Firanki i obrusy będą śnieżnobiałe

Firanki i obrusy to jedne z tych elementów wyposażenia domu, które zwykle stanowią inwestycję na wiele lat. Nadają wnętrzom świeżości, niewymuszonej elegancji i podkreślają uroczystość ważniejszych okoliczności, kiedy wraz z najbliższymi siadamy do jednego stołu. Jeśli jednak są białe, to codziennie narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych stopniowo pozbawiających je nieskazitelności. Dlaczego szarzeją i żółkną, jak usunąć z nich plamy i jak je wybielić domowymi sposobami?

Dlaczego firanki szarzeją i żółkną?

Białe tkaniny różnego rodzaju są o tyle ryzykownym wyborem, że widać na nich natychmiast wszelkie zabrudzenia, łącznie z tymi, których nie sposób zauważyć na tkaninach kolorowych. Mogą nabierać ciemniejszej barwy pod wpływem prania ich w zbyt wysokiej temperaturze czy też prania ich razem z tkaninami kolorowymi. Często odbarwiają się również, jeśli prane są po tkaninach zawierających barwnik, który osiada w bębnie pralki.

Źółknięcie firanek może być spowodowane dymem papierosowym, jeśli domownicy palą papierosy we wnętrzach, a z kolei szary odcień firan może być skutkiem długiego kontaktu ze smogiem występującym w powietrzu. 

Jakie plamy na obrusie są najtrudniejsze do wybawienia i jak sobie z nimi poradzić?

Białe obrusy nadają wszelkim świętom jeszcze więcej elegancji i uroczystej atmosfery. Spośród wszystkich produktów pojawiających się na naszych talerzach i w kieliszkach ich największym wrogiem są czerwone wino, barszcz czy inne produkty spożywcze zawierające intensywne naturalne barwniki.

  • W przypadku plamy z czerwonego wina bardzo ważny jest czas reakcji. Jeśli natychmiast posypie się ją dużą ilością soli kuchennej, to wchłonie ona nie tylko sam płyn, ale również znajdujące się w nim barwniki.
  • Innym domowym odplamiaczem, który znajdzie zastosowanie na przykład w przypadku buraków u barszczu, jest ocet wymieszany z sodą oczyszczoną. Wystarczy wymieszać łyżkę sody z trzema łyżkami wody i tak przygotowaną pastę wetrzeć w obrus. Po godzinie cały obrus można włożyć do pralki i nastawić program standardowego prania.

Jak domowym i tanim sposobem wybielić firanki i obrusy?

Zarówno obrusy, jak i firany w białym kolorze, można tanim, ekologicznym i skutecznym sposobem przywrócić do stanu pierwotnego. Wspomniana wyżej soda często znajduje się w zapasach kuchennych i może być stosowana jako naturalny wybielacz. Jeśli na firanach i obrusach nie ma żadnych trudnych do usunięcia plam, a jedynie chcemy wybielić je o kilka tonów, wystarczy włożyć je do pralki i zastosować zwykle używany proszek wraz z około dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Ten niepozorny proszek ma niezwykle uniwersalne zastosowanie zarówno w kuchni, jak i jako środek czyszczący. Przede wszystkim znany jest zaś ze swoich właściwości czyszczących i wybielających. W przypadku prania poszarzałych i pożółkłych firan oraz obrusów sprawdzi się więc lepiej niż jakikolwiek inny środek dostępny w kuchni czy spiżarce.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: lilulilulilu, ThamKC / AdobeStock

Autor
Wymieszaj z wodą lub wsyp do pralki. Firanki i obrusy będą śnieżnobiałe
Wymieszaj z wodą lub wsyp do pralki. Firanki i obrusy będą śnieżnobiałe
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi