Logo
Logo

Jak skutecznie wybielić firanki? Oto proste i tanie domowe sposoby

Firanki to doskonały sposób, aby chronić swoją prywatność i ocieplić wnętrze, nadając mu przytulnego charakteru. Dodatkowo stanowią ważną część wystroju, sprawiając, że pomieszczenia wyglądają naprawdę dobrze. Jednak, aby tak było, firanki muszą być czyste i pachnące. Niestety na skutek kurzu i zanieczyszczeń powietrza białe firanki szybko szarzeją, ale można im przywrócić dawny blask i świetny wygląd. Co zrobić, żeby firanki były białe? Jak przywrócić biel poszarzałym firankom?

Jakie są domowe sposoby na białe firanki?

Wiele czynników sprawia, że białe firanki żółkną lub szarzeją. Wpływ ma na to zanieczyszczone powietrze, kurz, dym z papierosów, a nawet obecność samych domowników i zwierząt domowych. Na szczęście takich firanek nie trzeba wyrzucać, gdyż istnieje wiele domowych sposobów, aby przywrócić im śnieżnobiały kolor. Są one bezpieczne dla firanek, ekologiczne, tanie i niezwykle proste w zastosowaniu. Oto najlepsze metody na odświeżenie białych firanek.

Soda oczyszczona

To jeden z najpopularniejszych sposobów na przywrócenie firankom białego koloru, co wynika z niskiej ceny i łatwej dostępności. Soda oczyszczona ma nie tylko działanie wybielające, ale i zmiękczające wodę, co sprawia, że pranie jest bardziej efektywne. Dodatkowo soda jest świetnym sposobem na pielęgnację i czyszczenie pralki. Sodę można wykorzystać na trzy sposoby:

  • soda do namaczania – do dużej miski wlać ciepłą wodę i dodać duże opakowanie sody. Włożyć firanki i namaczać je w roztworze przez 3 godziny lub całą noc, a następnie wyprać jak zwykle;
  • soda do prania – do proszku do prania dosypać 2 łyżki sody oczyszczonej i standardowo wyprać firanki. Dobra metoda, gdy nie mamy czasu lub miejsca na namaczanie;
  • połączenie obu metod – to najlepsze rozwiązanie, które zachwyci efektami.

Ocet spirytusowy

Ocet ma wszechstronne zastosowanie w domowych porządkach, a najbardziej znany jest jako środek do usuwania kamienia i osadu z mydła. Jednak ocet ma też działanie wybielające, a dodatkowo dezynfekuje i działa antystatycznie. To oznacza, że doskonale nadaje się do odświeżenia firanek i sprawi, że tkanina odzyska białą barwę, a dodatkowo firanki syntetyczne nie będą się elektryzować i nie będą przyciągać kurzu. Do miski wlać ciepłą wodę, dodać 0,5 szklanki octu i moczyć firanki przez 3 godziny lub całą noc. Wyprać standardowo w pralce, a dodatkowo do płynu do płukania można dodać łyżkę octu, aby wzmocnić działanie antystatyczne.

Aspiryna

Popularna aspiryna nie tylko uśmierza ból, ale ma też silne działanie wybielające, usuwając brud najróżniejszego pochodzenia i nawet stare plamy. Do sporej miski wlać ciepłą wodę i dodać 5 tabletek aspiryny, dokładnie wymieszać, aby tabletki się rozpuściły. Włożyć firanki, dokładnie zamoczyć i zostawić na 5 godzin. Następnie wyprać firanki w standardowy sposób.

Kwasek cytrynowy

Sok z cytryny i kwasek cytrynowy (można stosować zamiennie) działają niczym wybielacz, więc można je wykorzystać do przywrócenia firankom ich właściwej barwy. Do miski wlać ciepłą wodę i na każdy litr dodać łyżkę kwasku cytrynowego lub sok z połowy cytryny. Włożyć firanki i namaczać przez 30 minut, a potem wyprać w pralce. Kwasek cytrynowy można dodać również bezpośrednio do prania: zadziała wybielająco, odświeżająco i zmiękczająco, a więc pranie będzie cudownie miękkie i pachnące. W litrze ciepłej wody rozpuścić 5 łyżek kwasku cytrynowego, a następnie dodać 2 łyżki mikstury do pojemnika na płyn do płukania.

Sól kuchenna

To tzw. "metoda babcina na idealne białe firanki", która sprawdzi się głównie do syntetycznych tkanin. Wywabia plamy i wybiela, a najlepiej sprawdzi się na pożółkłe plamy. Do miski wlać ciepłą wodę i dodać sól (łyżka na każde 2 litry wody) – dokładnie wymieszać, a gdy sól się rozpuści włożyć firanki i namaczać przez min. 3 godziny, a najlepiej przez całą noc. Na koniec wyprać.

Łączenie metod

Przy mocno zabrudzonych firankach warto wykorzystać kilka metod jednocześnie, ale nie powinno się stosować wszystkich (np. kilka płukanek po sobie) ani zwiększać ilości wykorzystywanych substancji, gdyż może to zaszkodzić tkaninom. Równie ważne jest, aby nie używać soli kuchennej do naturalnych materiałów, gdyż staną się one sztywne. Jak więc wybielić mocno brudne firanki? Idealne będzie namoczenie firanek w jednej z substancji, a potem wypranie ich w dobrym proszku do prania z dodatkiem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego.

Na filmie pokazano 6 domowych i tanich sposobów na wybielenie firanek. Źródło: Cztery kąty Livii / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Stanisław Błachowicz, Andrey Nikitin / AdobeStock

Autor
Jak skutecznie wybielić firanki? Oto proste i tanie domowe sposoby
Jak skutecznie wybielić firanki? Oto proste i tanie domowe sposoby
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl