Logo
Logo

Zalałaś ulubioną sukienkę czerwonym winem? Nie panikuj! Oto 5 sprawdzonych sposobów, które przywrócą jej dawny blask bez wychodzenia z domu

Czerwone wino należy do bardzo popularnych trunków, po które chętnie sięgamy w ramach relaksu, degustacji, celebrowania ważnych momentów czy też do kolacji. Idealnie komponuje się z serami, smażonymi rybami czy czerwonym mięsem. Okazji do kosztowania i picia czerwonego wina jest wiele, a tym samym istnieje sporo okazji do tego, aby przypadkowo poplamić jasne ubrania czy obrus. Choć w wielu sytuacjach załamujemy ręce i spisujemy na straty ulubione koszule i obrusy, okazuje się, że istnieją domowe sposoby na to, aby pozbyć się plam. Jak to zrobić? Poniżej znajduje się kilka wskazówek. 

Czy plamy z czerwonego wina można usunąć w łatwy sposób?

Plamy z czerwonego wina, podobnie jak te z trawy czy czekolady, stanowią największe wyzwanie dla osób, które chcą przywrócić tkaniny do pierwotnego stanu. Dzieje się tak, ponieważ czerwone wino zawiera naturalne i silne barwniki.

Pomimo, że czerwone wino dobrze się spiera z większości tkanin, i aby usunąć taką plamę zwykle wystarczy jedno standardowe pranie, zdarza się, że czerwony trunek wyleje się na delikatniejszy i bardziej podatny na zaplamienia materiał – wtedy trzeba działać jak najszybciej!

Jak usunąć świeże plamy z czerwonego wina? 5 sposobów

Rozlane wino, jak niemal wszystkie ciecze, bardzo szybko wsiąka w strukturę tkaniny. Jest 5 różnych metod, które ułatwiają spranie go, a które trzeba zastosować na plamy jak najszybciej. Są to:

1. Sól

Znaną i dość skuteczną metodą usunięcia plamy po winie jest posypanie plamy dużą ilością zwykłej soli. Ma ona tę zaletę, że wchłania ciecz szybciej niż dowolny materiał, a w przypadku wina wchłania również zawarty w nim barwnik. W tym wypadku kolejnym krokiem jest dokładne przepłukanie tkaniny, a dopiero potem standardowe pranie.

2. Woda utleniona

Dobrym sposobem jest również namoczenie plamy dwuprocentową wodą utlenioną tuż przed praniem. Jeśli jednak mamy do czynienia z materiałem delikatnym lub kolorowym, wodę utlenioną powinno się rozcieńczyć odrobiną wody, aby nie go nie zniszczyła lub nie rozpuściła syntetycznego barwnika.

3. Mąka ziemniaczana

W przypadku delikatnych tkanin poplamionych czerwonym winem warto zastąpić sól mąką ziemniaczaną rozcieńczoną z wodą. Przygotowaną w ten sposób pastę należy jak najszybciej położyć na plamie, a po kilkunastu minutach spłukać i wyprać całość.

4. Mleko

W podobny sposób zadziała gorące mleko, które jest stosowane rzadziej, ponieważ przygotowanie go zajmuje więcej czasu.

5. Białe wino lub szampan

Ostatnim, mniej znanym i bardzo rzadko wybieranym sposobem, jest też użycie wina białego lub szampana. Jeśli więc przy jednym stole zasiedli zwolennicy białego i czerwonego wina, to pierwsi mogą poratować tych drugich w razie nieprzewidzianego rozlewu trunku.

Źródło: Dobre Rady Magazyn / AdobeStock

 

Jak sprać stare plamy po winie?

Jeśli ulubiona część garderoby lub obrus zostały poplamione czerwonym winem dawno temu, a ktoś założył, że nic nie jest w stanie im pomóc, sytuację wciąż można naprawić. W tym wypadku proces będzie nieco trudniejszy, ale kilkukrotne powtarzanie danej czynności lub stosowanie na przemian kilku rozwiązań często okazuje się skuteczne.

Ciekawym rozwiązaniem jest wtarcie w plamę kremu do golenia, pozostawienie go tam na kwadrans, a następnie spłukanie i wypranie całego materiału w pralce. Jeśli ten sposób rozwiąże problem tylko częściowo, można sięgnąć po inne rozwiązania. Jednym z nich jest ręczne przepranie plamy ciepłą wodą z dodatkiem zwykłego mydła lub mydła z amoniakiem. Część osób w takich sytuacjach chętnie sięga po roztwór spirytusu czy też sodę oczyszczoną z wodą. W tym drugim przypadku należy posypać plamę sodą oczyszczoną i skropić ją niewielką ilością ciepłej wody, aby powstała gęsta pasta. Całość trzeba wetrzeć w tkaninę za pomocą małej szczoteczki (może to być nieużywana już szczoteczka do zębów), a następnie pozostawić na dwadzieścia minut, dokładnie spłukać i wyprać całą tkaninę.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Gina Sanders, ff25 / AdobeStock

Autor
Zalałaś ulubioną sukienkę czerwonym winem? Nie panikuj! Oto 5 sprawdzonych sposobów, które przywrócą jej dawny blask bez wychodzenia z domu
Zalałaś ulubioną sukienkę czerwonym winem? Nie panikuj! Oto 5 sprawdzonych sposobów, które przywrócą jej dawny blask bez wychodzenia z domu
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi