Logo
Logo

Jak wybielić ubrania w domu, by znów wyglądały świeżo? Proste i ekologiczne przepisy na domowy wybielacz

Białe ubrania to ponadczasowy klasyk, który sprawdza się w kompozycji ze wszystkimi innymi kolorami, nadaje kreacjom elegancji i świeżości. Z czasem jednak nawet najwyższej jakości tkaniny tracą pierwotną biel i wyglądają na takie, które tylko "chciałyby być białe". Stosowanie wybielaczy jest od dekad popularnym rozwiązaniem, które pozwala przywracać białym ubraniom blask. Te dostępne w sklepach zawierają sporo dość kontrowersyjnych składników, ale na szczęście wybielacz można przygotować własnym sumptem i zadbać o to, aby jego skład był bardzo dobry.

Co zawierają chemiczne wybielacze do tkanin?

Mieszanie białych tkanin z kolorowymi czy też pranie firan, obrusów i białej odzieży w zbyt wysokiej temperaturze sprawia, że zaczynają one żółknąć. W celu nadania im z powrotem białej barwy wiele osób stosuje chemiczne wybielacze. Dzielą się one na tlenowe i chlorowe.

  • Wybielacze tlenowe składają się przede wszystkim z kryształków sody i wody utlenionej, a w kontakcie z wodą doprowadzają do reakcji chemicznej, podczas której uwalniany jest aktywny tlen. To właśnie on odpowiada za wybielanie tkanin, ale również za usuwanie nieprzyjemnych zapachów.
  • Wybielacze chlorowe z kolei, charakteryzują się bardzo silnym działaniem, przez co mogą być wykorzystywane nie tylko do prania białych tkanin, ale również do czyszczenia najróżniejszych powierzchni czy nawet do udrażniania zapchanych rur.

Silne działanie tego rodzaju wybielaczy sprawia, że mają one destrukcyjne działanie na tkaniny i zupełnie nie nadają się do prania jedwabiu czy wełny. Ponadto tego rodzaju środki zazwyczaj są kosztowne. Na szczęście istnieją domowe, równie skuteczne, ale o wiele mniej szkodliwe dla tkanin sposoby na wybielenie tkanin.

Domowy wybielacz. Dlaczego warto z niego korzystać?

Domowe wybielacze mają tę przewagę nad swoimi chemicznym odpowiednikami, że nie doprowadzają do przypadkowego uszkodzenia materiału. Korzystając z nich nie trzeba się obawiać, że żywotność tkanin znacząco się skróci. Nie mniej istotne jest to, że bazują często na naturalnych środkach, które mamy w posiadaniu i które nie są zbyt kosztowne. Wystarczy zrewidować stan apteczki domowej czy kuchenną szafkę, aby przekonać się, że wszystkie składniki domowego wybielacza są już od dawna kupione i można je zastosować w zupełnie nowy sposób.

Jak zrobić domowy wybielacz?

Istnieje kilka przepisów na domowy wybielacz. Jednym z popularniejszych jest wybielacz na bazie sody oczyszczonej, cytryny i wody. Wystarczy zagotować dwa litry wody z kilkoma plastrami cytryny, a następnie zdjąć garnek z ognia i dodać trzy łyżki sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór należy wymieszać z czterema litrami wody, a następnie przez kilka godzin moczyć w nim tkaniny. Ostatnim krokiem jest wypranie tkaniny w łagodnym środku do prania.

W przypadku delikatnych ubrań warto wymieszać dwie łyżki wody utlenionej z dwiema łyżkami proszku do prania białych tkanin, a następnie dodać całość do miski z wodą i moczyć w roztworze ubrania. Po tym etapie ubrania należy wypłukać i wyprać.

Jak prać ubrania, by długo pozostały białe?

Istnieje kilka trików, które sprawiają, że białe tkaniny o wiele dłużej zachowują swoją świeżość. Jednym z nich jest pranie osobno tkanin wymagających niskiej i wysokiej temperatury. Ponadto po praniu ciemnych ubrań warto wypłukać pralkę, aby usunąć resztki barwników. Białe ubrania powinny być również prane w miękkiej wodzie, a także suszone na świeżym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie UV skutecznie wspiera zachowanie białej barwy tkanin.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Praewphan, Виктория Матвейчук / AdobeStock

Autor
Jak wybielić ubrania w domu, by znów wyglądały świeżo? Proste i ekologiczne przepisy na domowy wybielacz
Jak wybielić ubrania w domu, by znów wyglądały świeżo? Proste i ekologiczne przepisy na domowy wybielacz
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl