Logo
Logo

Dodajecie go do ciast, a to naturalny pogromca pleśni w uszczelkach okien. I nie chodzi o cynamon

Naturalne rozwiązania w domu pozwalają nie tylko na oszczędniejsze, ale także na zdrowsze czyszczenie całych powierzchni. Przyzwyczajeni do środków chemicznych, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szkodliwe mogą być zarówno dla nas, jak i środowiska naturalnego, utylizując je do spływów i pozostawiając parujące związki lotne. Gryzące mieszanki możecie zastąpić między innymi domowym octem jabłkowym z całych owoców lub ze skórek oraz kwaskiem cytrynowym czy sodą oczyszczoną. Są równie skuteczne oraz nieszkodliwe. Znając te podstawy możecie wyczyścić wszystkie powierzchnie zarówno w kuchni, jak i łazience czy pokojach. Moja teściowa sięga czasem po notatnik swojej mamy, która miała obszerną wiedzę na temat roślin,a w szczególności ziół. Owoce jednej z nich stosujecie najczęściej do świątecznych wypieków, a to doskonały środek na pleśń. Jak go używać? Podpowiem wam w poniższej poradzie.

Niektóre z roślin wykazują niezwykłe właściwości, które można zastosować przy domowej pielęgnacji oraz czyszczeniu w domu. Przetestowałam już kilkanaście sposobów, które do dzisiaj stosuję, znacznie ograniczając zakupy w alejkach z chemią gospodarczą. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to dla mnie jedno z przyjemniejszych zajęć, od kiedy w domu pachnie naturalnymi składnikami, które często znam z ogrodu. Stosujecie aloes w maseczkach do włosów czy jako ukorzeniacz? Możecie wykorzystać go także jako składnik do mycia podłóg, zabezpieczając je jednocześnie przed zarysowaniami. Obecnie w okresie zimowym zdarza się, ze wilgoć wchodząca do domu zalega na okiennych uszczelkach. Nie nadążając jej zbierać, tworzy się toksyczna pleśń, która szkodzi nam oraz naszym roślinom, ryzykując, ze pojawi się także i w ziemi doniczkowej. Użyjcie tego znanego składnika do ciast, który pomoże wam w walce o suche i czyste okna bez skazy.

Co użyć, aby pozbyć się pleśni z uszczelek okien?

Pleśń to jeden z tych tematów, który krąży w okresie jesienno-zimowym dość często. Zarodniki stachybotrys chartarum znajdują się najczęściej w miejscach narażonych na największą wilgoć, która namnaża się cyklicznie. Zarówno widoczna jest pod prysznicem, w szczelinach fug oraz w ścianach przy oknach czy uszczelkach, na które skapuje skroplina. To jedna z tych pleśni, która wytwarza jedne z groźniejszych mykotoksyn, dlatego też powinna być niwelowana regularnie. Środki chemiczne często są bardzo inwazyjne, dlatego warto użyć tego naturalnego środka, który może być stosowany również przy alergikach.

Kardamon, bo o nim mowa, jest jedną z tych roślin, która działa bakteriobójczo oraz pozwala oczyścić i zdezynfekować powierzchnie czyszczone. Chodzi dokładnie o olejek kardamonowy, który znany jest przede wszystkim w kosmetyce, przemyśle spożywczym, a także w ziołolecznictwie. Nie każdy jednak wie, że to także świetny środek czyszczący, który pozwoli na naturalne i w pełni bezpieczne oczyszczenie okien z pleśni i grzybów. Wystarczy połączyć kilka kropli olejku kardamonowego z wodą oraz płaską łyżeczką octu. Wymieszajcie i zamoczcie gąbeczkę czy włókno z mikrofibry. Przetrzyjcie dwukrotnie, aby móc dokładnie pozbyć się niechcianej pleśni.

Jak używać olejku kardamonowego podczas prac w ogrodzie?

Olejek kardamonowy to bardzo powszechny środek stosowany podczas pracy w ogrodzie czy na działce. Pozwala na uszczuplenie zasobów chemicznych środków i zastąpienie ich niemniej skutecznymi naturalnymi metodami. Jesteście ciekawi, jak możecie go użyć, skoro zakupiliście całą buteleczkę? Poniżej podpowiadam, bo być może skorzystacie już niebawem:

  • jest składnikiem naturalnego środka przeciwko mrówkom oraz molom - wystarczy wymieszać kilka kropli olejku z wodą oraz z szarym mydłem,
  • wysuszony i zmielony dodajcie do podłoża, które wcześniej było zaatakowane przez ziemiórki.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Madeleine Steinbach/ Praepath / Adobe Stock

Autor
Dodajecie go do ciast, a to naturalny pogromca pleśni w uszczelkach okien. I nie chodzi o cynamon
Dodajecie go do ciast, a to naturalny pogromca pleśni w uszczelkach okien. I nie chodzi o cynamon
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi