Logo
Logo

Ciągnie od okna? Sprawdź regulację okien i drzwi balkonowych

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w Twoim domu jest zimno, mimo że okna są zamknięte? Czy czujesz przeciąg, który sprawia, że Twoje rachunki za ogrzewanie rosną, a komfort życia maleje? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz problem z nieszczelnymi oknami lub drzwiami balkonowymi. Ale nie martw się! Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby rozwiązać ten problem. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo wyregulować okna i drzwi balkonowe, aby zapewnić sobie ciepło i komfort w każdym sezonie.

Spis treści
Dlaczego w Twoim domu jest zimno? Przyczyny nieszczelności w nowoczesnych oknach Kroki do samodzielnej regulacji okien na zimę i lato Kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Nie ma nic gorszego niż uczucie zimna w ciepłym domu, zwłaszcza gdy przyczyną jest nieszczelne okno lub drzwi balkonowe. Wiele osób boryka się z problemem przeciągów, które nie tylko wpływają na komfort życia, ale także zwiększają rachunki za ogrzewanie. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa regulacja okien i drzwi. 

Dlaczego ciągnie (wieje) od okna?

Nieszczelne okna to problem, który kojarzy się zwykle ze starym budownictwem i stosowanymi w przeszłości archaicznymi typami okien. Jednakże, nawet nowoczesne i energooszczędne okna mogą stać się nieszczelne z różnych przyczyn:

 • Uszkodzone uszczelki
  Uszczelki mogą ulec mechanicznemu uszkodzeniu, odkształceniu lub pęknięciom z powodu niskich temperatur.
 • Niewłaściwy docisk skrzydła
  Jeśli skrzydło okna jest za słabo dociśnięte do ramy, może to powodować przeciągi. Regulacja okien, przeprowadzana dwa razy do roku, może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
 • Błędy montażu
  Źle zamontowane okno może powodować przeciągi. Dlatego ważne jest, aby korzystać z usług certyfikowanych monterów.
 • Niewłaściwe wymiary okna
  Zbyt duże okno może ulec wypaczeniu, a zbyt małe może powodować nieszczelności.
StolbudWloszczowa / YouTube


 

Jak ustawić okno zima-lato?

Regulacja okien zima/lato pozwala dostosować docisk skrzydła okiennego do panujących warunków atmosferycznych. W zimie okno powinno być mocniej dociśnięte do ramy, aby utrzymać ciepło wewnątrz, podczas gdy latem lżejszy docisk skrzydła ułatwia cyrkulację powietrza. Wielu producentów okien oferuje możliwość regulacji okien w trzech trybach: zimowym, letnim i uniwersalnym. Podobnie jak w przypadku standardowych okien, okna i drzwi balkonowe również można regulować. Siłę docisku reguluje się za pomocą wskazanego elementu okucia.

Aby przeprowadzić regulację okien, potrzebujemy odpowiedniego narzędzia. Najczęściej jest to uniwersalny klucz do regulacji docisku okien. Koszt takiego klucza wynosi zaledwie kilka do kilkunastu złotych.

Jak samodzielnie wyregulować okna na zimę?

Zimą ważne jest, aby utrzymać ciepło wewnątrz budynku. Aby to osiągnąć, można zwiększyć docisk skrzydła okna do ramy. W przypadku większości okien regulacja polega na zmianie pozycji wskazanego elementu okucia.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Taka regulacja jest prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie, korzystając z odpowiedniego klucza lub śrubokręta. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 1. Otwórz okno.
 2. Znajdź element okucia odpowiedzialny za docisk skrzydła do ramy. Zazwyczaj jest to mała śruba lub dźwignia, umieszczona na boku skrzydła.
 3. Używając klucza lub śrubokręta, przekręć element okucia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby zwiększyć docisk skrzydła do ramy.
 4. Zamknij okno i sprawdź, czy docisk jest odpowiedni.
 5. Jeśli przeciąg nadal jest odczuwalny, powtórz kroki 2-4, aż uzyskasz satysfakcjonujący efekt.
 6. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan uszczelek i okucia, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.
Regulacja okien powinna być przeprowadzana dwa razy do roku. Zimą okno powinno być mocniej dociśnięte do ramy, aby utrzymać wysoką temperaturę w pomieszczeniu, natomiast latem lżejszy docisk skrzydła ułatwia cyrkulację powietrza.

Jak wyregulować okna na lato?

Latem, kiedy chcemy zapewnić lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, warto zmniejszyć docisk skrzydła do ramy. Proces ten jest podobny do regulacji na zimę, ale odbywa się w przeciwnym kierunku:

 1. Otwórz okno.
 2. Znajdź element okucia odpowiedzialny za docisk skrzydła do ramy.
 3. Używając klucza lub śrubokręta, przekręć element okucia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby zmniejszyć docisk.
 4. Zamknij okno i sprawdź, czy docisk jest odpowiedni.
 5. Jeśli okno jest zbyt luźne, powtórz kroki 2-4, aż uzyskasz pożądany efekt.
   

Czy warto regulację okien zlecić profesjonalnemu monterowi?

Jeśli jednak masz wątpliwości co do prawidłowości działania Twoich okien, warto skonsultować się z ekspertem lub certyfikowanym monterem.

Na podstawie strony serwis-okna.pl, regulacja skrzydła okna przez profesjonalnego montera kosztuje 30 zł. Jeśli chodzi o regulację drzwi, cena wynosi 37 zł. Warto zaznaczyć, że wyjazd mistrza w celu diagnostyki i pomiaru jest gratis. Dodatkowe prace lub nietypowa złożoność wykonywanych prac, nie przewidziana w cenniku, są oceniane przez mistrza bezpośrednio na miejscu.

Prawidłowa regulacja okien i drzwi balkonowych jest kluczem do komfortu termicznego w domu. Dzięki prostym krokom, które przedstawiliśmy powyżej, możesz samodzielnie dostosować docisk skrzydła do ramy i cieszyć się ciepłem w zimie oraz świeżym powietrzem latem.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kryuchka Yaroslav, loginovsergei / Adobe Stock

Autor
Ciągnie od okna? Sprawdź regulację okien i drzwi balkonowych
Ciągnie od okna? Sprawdź regulację okien i drzwi balkonowych
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl