Wędzenie drewnem z sadów – jak wybrać najlepsze? Jak wpływa na kolor, smak i zapach?

drewno z drzew owocowych do wędzenia fot. Brigitte Werner - Pixabay

Pytanie czytelnika: Mam duży zaniedbany sad. Planuję go odmłodzić. Będę wycinał bardzo dużo gałęzi. Słyszałem, że drewno z drzew owocowych idealnie nadaje się do wędzenia mięsa. Czy można takie drewno wykorzystać do wędzenia? Które jest najlepsze?

Posłuchaj
00:00
35

Drewno owocowe do wędzenia – które wybrać i jakie ma właściwości?

Drewno pochodzące z sadów jest cenione w przemyśle wędliniarskim jako materiał do wędzenia. Eksperci i konsumenci szczególnie doceniają smak i aromat produktów wędzonych przy użyciu drewna z drzew pestkowych, takich jak wiśnia, śliwa czy czereśnia lub morela.

Drewno z drzew owocowych idealnie nadaje się do wędzenia mięsa i ryb, a także serów. Każdy gatunek użytego do wędzenia drewna nadaje charakterystyczny kolor, smak i zapach. Oto niektóre z nich:

Jabłoń

Drewno jabłoni podczas spalania daje bardzo łagodny, lekko słodkawy dym o owocowym posmaku. Stosuje się je do wędzenia drobiu – barwi skórkę na kolor ciemnego brązu.

Śliwa

Doskonale nadaje się do wędzenia wieprzowiny (szynki, schabu i kiełbasy) nadając im delikatny, słodkawy posmak.

Wiśnia

Nadaje świeży zapach i lekko gorzkawy smak. Dym palonej wiśni barwi mięso na kolor ciemnego brązu. Idealnie nadaje się do wędzenia dzikiego drobiu, cielęciny, szynki i kiełbasy.

Grusza

Mięso wędzone gruszą ma niepowtarzalny kolor czerwonego wina i głęboki zapach. Stosuje się ją do wędzenia drobiu.

Morela, brzoskwinia

Nadają lekki owocowy, wyjątkowo aromatyczny zapach. Polecane są do wędzenia serów.

Podczas cięcia sadów i ogrodów warto pomyśleć o wykorzystaniu resztek takich jak gałęzie, pniaki czy ścinki. Grubsze kawałki można poukładać w stosy, natomiast drobniejsze gałęzie warto związać drutem w pęczki i również ułożyć w stos. Ułatwi to późniejsze przenoszenie czy pakowanie do transportu. Tak jak każde drewno używane do wędzenia, musi ono odpowiednio wyschnąć, choć nie potrzebuje specjalnych warunków do tego. Szkoda byłoby marnować takie drewno, spalając je bez konkretnej korzyści. 

Zdjęcie tytułowe: Brigitte Werner, Simon Matzinger / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści