Imbir zawsze wysycha zanim zdążysz go zużyć? Oto 3 proste sposoby, by zachował świeżość na dłużej

Imbir w lodówce

Imbir to prawdziwy skarb w kuchni – aromatyczny, zdrowy i wszechstronny. Ale czy zdarzyło Ci się kiedyś wyciągnąć z szuflady pomarszczony, suchy korzeń, który bardziej przypomina relikt niż składnik kulinarny? Jeśli tak, nie jesteś sam! Na szczęście istnieją proste triki, dzięki którym Twój imbir pozostanie świeży i soczysty przez długi czas. Oto trzy sprawdzone sposoby, które odmienią Twoje podejście do przechowywania tego magicznego korzenia.

Posłuchaj
00:00

Imbir na dłużej? Sprawdzone sposoby przechowywania

Kto nie kocha imbiru? Ten niepozorny korzeń potrafi zamienić zwykłą herbatę w rozgrzewający eliksir, a każde danie wznieść na wyższy poziom smaku. Problem w tym, że zbyt często kończy swój żywot jako sucha, pomarszczona pamiątka w kuchennej szufladzie. Ale spokojnie – nie musi tak być! Zamiast żegnać się z imbirem, który stracił swoją magię, poznaj trzy banalnie proste sposoby, by cieszyć się jego świeżością znacznie dłużej.

1. Zamroź go – i miej zawsze pod ręką!

Nie każdy wie, że imbir świetnie znosi mrożenie, a to jeden z najprostszych sposobów na przedłużenie jego trwałości. Wystarczy obrać korzeń (choć nie jest to konieczne), pokroić go na mniejsze kawałki lub zetrzeć na tarce, a następnie umieścić w szczelnym pojemniku lub woreczku strunowym. Zamrożony imbir możesz przechowywać nawet przez kilka miesięcy! Co najlepsze, nie musisz go rozmrażać przed użyciem – starty prosto z zamrażarki doda potrawom intensywnego smaku i aromatu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy używają imbiru sporadycznie, ale nie chcą, by się zmarnował.

2. Zanurz w wodzie – jak świeży kwiat

Brzmi nietypowo? A jednak działa! Jeśli wolisz mieć imbir gotowy do użycia w każdej chwili, spróbuj przechowywać go w lodówce w słoiku z wodą. Obierz korzeń, włóż go do czystego słoika, zalej zimną wodą i szczelnie zakręć. Woda zapobiegnie wysychaniu, a imbir pozostanie jędrny i świeży nawet przez 2-3 tygodnie. Pamiętaj tylko, by co kilka dni wymieniać wodę na świeżą – to klucz do sukcesu. Ten sposób jest nie tylko prosty, ale i efektowny – słoik z imbirem wygląda w lodówce jak mała dekoracja!

3. Owiń i schowaj – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Nie masz czasu na eksperymenty? Postaw na sprawdzoną metodę: owiń nieobrany imbir w wilgotny ręcznik papierowy, a następnie włóż go do perforowanej torebki foliowej (np. takiej po warzywach z supermarketu). Przechowuj całość w szufladzie na warzywa w lodówce. Wilgoć z ręcznika utrzyma odpowiedni poziom nawilżenia, a perforacje zapewnią cyrkulację powietrza, zapobiegając pleśnieniu. W ten sposób imbir może przetrwać w dobrej kondycji nawet przez miesiąc. To banalnie proste, a działa jak magia!

Imbir - świeży i soczysty
Fot. Igor Normann / AdobeStock

Dlaczego warto o to zadbać?

Świeży imbir to nie tylko smak – to także zdrowie. Bogaty w antyoksydanty i związki przeciwzapalne, wspiera odporność i poprawia trawienie. Szkoda byłoby pozwolić mu się zmarnować, prawda? Dzięki tym trzem sposobom nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też zawsze będziesz mieć pod ręką składnik, który podkręci smak herbaty, zupy czy domowego curry.

Zdjęcie tytułowe: Влад Варшавский / AdobeStock

To się przyda
Mieszanka kwiatów polnych i ziół
Mieszanka kwiatów polnych i ziół
Mieszanka ziół | Kiepenkerl
Mieszanka ziół | Kiepenkerl
Stewia – roślina słodsza niż cukier!
Stewia – roślina słodsza niż cukier!
Mięta pieprzowa ,,Spearmint’’ - Kiepenkerl
Mięta pieprzowa ,,Spearmint’’ - Kiepenkerl
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści