Przytnijcie, ususzcie i zróbcie syrop z lawendy z 1 ważnym składnikiem. To ostatni moment

syrop z lawendy w kolorze magenta z kłosami lawendy w kubeczku

Lawenda to jedna z moich ulubionych roślin, która wypełnia skarpy oraz niektóre klomby. Ma niesamowity zapach oraz kolor, który przywodzi mi na myśl piękne polany Prowansji. Od zawsze moim marzeniem było zobaczyć na żywo, jak wyglądają te połacie, dlatego zasadziłam je także u siebie. Chociaż areały nie pozwalają mi na plantację, znajdują się wokół domku i ozdabiają z zewnątrz. 

Posłuchaj
00:00
20

Obfitość kwitnienia lawendy często zależy od odpowiedniego cięcia. Kwitnie na przełomie maja i lipca oraz jesienią, nawet do października. Dzięki temu w łatwy sposób możemy suszyć duże kiście i rozbić przetwory z niej. Najpopularniejszym jest oczywiście syrop z lawendy. Czy wiecie co do niego dodać, aby był znacznie lepszy i zdrowszy?

Kiedy przycinać lawendę i jak ją suszyć? Proste porady

Przycinanie lawendy jest bardzo ważnym etapem, w którym mamy możliwość wpłynąć na to, jak rozkrzewi się w późniejszym czasie. To przepięknie pachnąca roślina, która dopełnia rabaty w różnych odmianach kolorystycznych.

Jedno z pierwszych cięć powinno odbywać się zaraz po posadzeniu. To uodporni krzewinkę na kolejne lata. Następnie nie zapomnijmy, że w kolejnych latach najlepszymi terminami niezmiennie są marzec oraz lipiec. Właśnie teraz powinniście przycinać je oraz zbierać na suszenie czy przygotowywanie syropu.

Musimy pamiętać jednak o jednej bardzo ważnej kwestii - lawendę można ciąć w 2/3 długości jej pędów. Jej zdrewniałe łodygi nie powinny być przycinane poniżej liści. Drastyczne cięcie rośliny może później zaowocować brakiem kwitnienia, a co gorsza, problemem związanym z nieodrośnięciem gałązek.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zrobić syrop z lawendy z tym składnikiem, aby miał najwięcej wartości? To jedyna skuteczna metoda

Syrop z lawendy to jeden z tych przetworów, który najczęściej pojawia się w domach ogrodników. Jej przepiękne zbiory są używane do przygotowywania woreczków przeciwko molom, herbatek ziołowych czy syropu.

Nie można zapomnieć, że to jeden ze skuteczniejszych składników na ukojenie nerwów, wzdęć, rozregulowanego układu pokarmowego czy nerwicy. Olejki eteryczne zawarte w lawendzie uspokajają i dodatkowo odstraszają insekty.

Syrop lawendowy będzie świetnym dodatkiem do wody podczas letnich upałów oraz rozgrzewających koktajli w zimne wieczory. Jesteście ciekawi, o jakim składniku nie powinniśmy zapominać? Podnosi walory zdrowotne syropu i pozwala uzyskać jeszcze lepszy smak! Poniżej znajdziecie kompletny przepis na syrop z lawendy z dodatkiem kory cynamonu:

Składniki:

  • 300 g lawendy lub jeden porządny bukiecik
  • 2 laski kory cynamonu - najlepiej cejlońskiego
  • 1,5 szklanki cukru
  • 2 szklanki wody przegotowanej
  • opcjonalnie łyżeczka soku z cytryny dla uwydatnienia koloru

Przygotowanie:

  1. Na początku dokładnie oczyśćcie lawendę z insektów oraz oddzielcie od kłączy i gałązek.
  2. Następnie zagotujcie cukier wraz z wodą i dodajcie korę cynamonu.
  3. Gotujcie przez około 15 minut do wyraźnego rozpuszczenia się cukru.
  4. Infuzowanie następuje poprzez dorzucenie lawendy do mieszanki.
  5. Dla podbicia koloru możecie użyć cytryny lub odrobiny soku z jagód czy borówek.
  6. Przełóżcie do słoika czy butelki.
  7. Odstawcie wraz z lawendą na około 2 godziny i pozwólcie delikatnie przestygnąć.
  8. Odcedźcie na sitku i przelejcie do słoików czy butelek.
  9. Tak przygotowany syrop doskonale nadaje się do rozcieńczenia w koktajlach, herbatach czy innych daniach na słodko.

Zdjęcie tytułowe: Mrpluck/ AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści