Osobiście uważam, że należy ją wykorzystać jako przystawkę do wielu dań. Jest przepyszna w połączeniu z ryżem, kimchi lub dodatkami warzywnymi. Wykorzystajcie swoje drzewka i zerwijcie kilka pączków na spróbowanie. Gwarantuję wam, że na pewno nie skończy się na jednym słoiku. W kolejnych latach przygotujecie ich znacznie więcej, tak, jak kiszone ogórki na zimę.
Jak zrobić marynowane płatki magnolii? Prosty patent
Wiedzieliście, że płatki i całe paki magnolii są jadalne? Nie tylko smaczne, ale i bogate w składniki odżywcze, minerały oraz witaminy. Może być duszona, jedzona na surowo lub marynowana. Ten ostatni sposób jest jednym z lepszych - możecie zapewnić sobie idealny dodatek do różnych dań. Ma lekko pikantną nutę i jest porównywalna do cząstek imbiru. W kolorze przypomina imbir, który jest barwiony na różowo. Tradycyjnie używana jest do tego śliwka japońska ume, która podkreśla różowawy kolor. Obecnie wiele producentów idzie na skróty i wykorzystują barwniki, imitujące ten kolor. Co zrobić, aby mieć własne pikle z magnolii? Sprawdźcie poniżej, a zdradzę wam prosty patent. Pamiętajcie tylko - nie zwlekajcie, bo zaraz będą z tego nici!
Marynowane płatki magnolii
Składniki:
- 15 pączków magnolii, dowolnej odmiany,
- 250 ml octu ryżowego,
- 250 ml wody,
- 1/4 szklanki cukru,
- szczypta soli,
- kilka ziaren pieprzu.
Przygotowanie:
- Na początku dokładnie oczyśćcie pączki magnolii ze szkodników i innych muszek.
- Przepłuczcie je w wodzie przez kilka minut.
- Sparzcie słoiki wraz z nakrętkami.
- Następnie włóżcie do garnka cukier, wodę oraz wszystkie przyprawy.
- Zagotujcie przez około 2 minuty.
- Włóżcie pączki magnolii do słoika i zalejcie przygotowanym płynem.
- Zamknijcie dokładnie pokrywki.
- Pączki magnolii będą gotowe po około 5 -7 dniach od zawekowania.
Czy magnolia jest kwasolubna?
Magnolia jest rośliną kwasolubną, należącą do wrzosowatych. Co ważne, dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, jednak nie zaszkodzi im też półcień. Najważniejszym aspektem jest to, aby nie były sadzone w cieniu, gdzie takie środowisko panuje przynajmniej w 60% na przestrzeni całego dnia.
W przeciwnym wypadku roślina będzie marniała, a kwitnienie z roku na rok znikome. Powinny to być także miejsca, które osłonimy od wiatru oraz dość ciepłe. Źle znosi przewiewy i brak podpór, w niektórych przypadkach. Ich podłoże powinno być dość żyzne oraz próchnicze, ze względu na kwasolubność.
Odczynniki powinny oscylować wokół pH 5-6. Niestety jest bardzo wrażliwa na rodzaj podłoża. Nie zapewniając jej odpowiednio kwaśnego, a doprowadzając do zasadowego lub obojętnego, możemy ją narazić na chlorozę, powodującą ogólne osłabienie rośliny.
Charakterystyczną oznaką jest żółknięcie liści magnolii. Co możecie zrobić, aby prawidłowo ją zakwasić? Warto pokusić się o zakup torfu kwaśnego. Można wymieszać go z kompostem lub obornikiem, aby zapewnić jeszcze lepsze warunki rozrostu.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: equroy / AdobeStock