Logo
Logo

Jak "wysiać" i uprawiać własne grzyby na działce? Od grzybni do smakowitego obiadu!

Chcąc uprawiać leśne grzyby w ogrodzie, trzeba im zapewnić warunki, jak najbardziej zbliżone do naturalnych w przeciwnym razie grzyby nie wyrosną. Oto najważniejsze czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę.   

Spis treści
Jakie grzyby leśne można mieć we własnym ogrodzie? Jakich warunków potrzebują grzyby, aby wyrosnąć w ogrodzie? Jakie grzyby można łatwo samodzielnie uprawiać? Co zamiast leśnych grzybów można samodzielnie uprawiać?

Jakie grzyby leśne można "zasiać" na własnej działce?   

Wbrew pozorom, grzyby leśne można z powodzeniem uprawiać również we własnym ogrodzie. Co więcej, przy odrobinie pracy i zapewnieniu właściwych warunków, a także dużej dozy cierpliwości, można wyhodować wspaniałe borowiki szlachetne, czyli uwielbiane prawdziwki, podgrzybki i rydze, a także koźlaki, maślaki i gąski.

To oznacza, że we własnym ogrodzie można mieć wszystkie najchętniej zbierane i najsmaczniejsze grzyby, po które grzybiarze licznie wyruszają do lasów. To doskonały sposób na zapewnienie sobie doskonałych grzybów, które można wszechstronnie wykorzystać w swojej kuchni.

Chcąc uprawiać grzyby w ogrodzie, należy zakupić odpowiednią grzybnię lub mieszankę grzybni gatunków jadalnych. W sklepach ogrodniczych można z łatwością kupić grzybnie borowika, grzybnie podgrzybka i grzybnie innych gatunków.

Jakich warunków potrzebują grzyby, aby wyrosnąć na naszej działce?

Właściwe sąsiedztwo   

Grzyby to rośliny, które nie posiadają chlorofilu, a więc nie mogą przeprowadzać fotosyntezy i wytwarzać pokarmu. Dlatego żyją w symbiozie z roślinami, pobierając pokarm z ich korzeni, a w zamian dostarczając im wody i składników mineralnych. Oczywiście każdy gatunek grzyba ma swoje „ulubione” sąsiedztwo. Borowik zazwyczaj rośnie przy bukach, dębach i sosnach, maślaki przy sosnach i modrzewiach, a koźlarz przy brzozach i osikach.   

Odpowiednia gleba   

Podłoże dla grzybów jadalnych powinno być lekkie, przepuszczalne i wilgotne. Warto przynieść trochę ziemi z lasu z miejsc, charakterystycznych dla występowania danego gatunku i wymieszać ją z podłożem, co z większy szansę na uzyskanie plonów.   

Odpowiednie sadzenie   

Uprawa grzybów w ogrodzie odbywa się zazwyczaj z grzybni zakupionej w sklepie ogrodniczym. Trzeba pamiętać, aby aplikowanie grzybów do podłoża odbyło się dokładnie tak, jak podaje instrukcja producenta. Szczególnie ważne jest przestrzeganie miejsca aplikacji grzybni.  

Łatwe grzyby do samodzielnego "zasiania"

Uprawa grzybów z grzybni może zająć kilka lat, zanim pojawią się pierwsze owocniki. Niecierpliwi mogą skorzystać z gotowych zestawów, które zawierają grzybnie i podłoże, umożliwiając hodowlę grzybów w ogrodzie, czy na balkonie. Pierwsze okazy pojawią się zdecydowanie szybciej, a uprawa będzie łatwiejsza. Niestety gotowe zestawy do uprawy grzybów nie są zbyt różnorodne i najłatwiej w takiej formie kupić pieczarkę, ewentualnie borowika szlachetnego.   

Grzyby leśne do uprawy w ogrodzie
Grzyby leśne do uprawy w ogrodzie
Szczepionka Grzyby Leśne zawiera grzybnie trzech rodzajów grzybów jadalnych: borowika szlachetnego maślaka zwyczajnego, podgrzybka brunatnego. Zmieszanie akurat tych gatunków znacznie zwiększa szanse na wyhodowanie swoich grzybów. Efekt w postaci własnych grzybów powinien pojawić się po 2-3 latach. Stosować można zarówno w lesie iglastym jak i mieszanym.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Pieczarka do samodzielnej uprawy
Pieczarka do samodzielnej uprawy
Zestaw do uprawy grzybów marki Planto to sposób na domową hodowlę pieczarki białej. Dzięki temu zawsze możesz mieć świeże grzyby pod ręką!
KUP W NASZYM SKLEPIE

Co zamiast leśnych grzybów można samodzielnie uprawiać?

Uprawa leśnych gatunków grzybów w ogrodzie nie jest łatwa, a na pierwsze okazy często trzeba zaczekać kilka lat. Dlatego można spróbować z grzybami, dla których ogród może stać się bardziej naturalnym środowiskiem. Mowa przede wszystkim o boczniaku ostrygowatym, który w ostatnich latach jest bardzo popularnym grzybem, dostępnym w sklepach. Jest pasożytem, który bytuje na słabych drzewach lub ściętych, ale nie wysuszonych pniach. Dlatego, jeśli w ogrodzie mamy pień o ściętym drzewie, którego chcemy się pozbyć, to przy okazji można wyhodować boczniaki, których grzybnie dostępne są w sklepach ogrodniczych.

Jest też kilka jadalnych gatunków, które doskonale rosną na trawnikach, a często są usuwane, aby nie zaburzały wyglądu murawy. To przede wszystkim twardzioszek przydrożny, czernidłak kołpakowaty i oczywiście pieczarka. Niestety, grzybnia dwóch pierwszych gatunków nie jest dostępna w sklepach, ale warto poznać te grzyby, aby ich nie usuwać, tylko zbierać, nie niszcząc przy tym grzybni. Z kolei zakupiona w sklepie ogrodniczym grzybnia pieczarki umieszczona w odpowiednim miejscu, może dać naprawdę duże plony.   

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Artur Pawlak / Pixabay

Autor
Jak "wysiać" i uprawiać własne grzyby na działce? Od grzybni do smakowitego obiadu!
Jak "wysiać" i uprawiać własne grzyby na działce? Od grzybni do smakowitego obiadu!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kuchnia_z_ogrodka
NAJNOWSZE TREŚCI