Oczywiście, kto pójdzie do dobrego sklepu, zostawi w nim około 4-7zł, ten będzie się cieszyć kiełkami na jedną sałatkę. Niemniej myśląc ekonomicznie, dochodzimy łatwo do wniosku, że warto spróbować uprawiać kiełki we własnej kuchni. Są na to sposoby trudniejsze i łatwiejsze. Otóż właśnie kiełkownica słoikowa Semini jest skutecznym i bardzo efektownym naczyniem do produkcji kiełków, nawet dla początkujących.
Zaczynamy uprawę kiełków bez zbędnej zwłoki!
W słoiku to jest bardzo proste.
- Wsypujemy nasiona, około 10 g, nie za dużo, aby kiełki rosnąc, miały dużo powietrza wokół siebie.
- Następnie zalewamy nasiona wodą, aby je namoczyć, i zakręcamy pokrywkę z wmontowanym sitkiem.
- Po kilku godzinach (a dodajmy tylko, że czas namaczania zależy od gatunku nasion: np. fasola dłużej niż lucerna) wylewamy wodę z kiełkownicy.
- Wodę wylewamy przez sitko, i nie odkręcamy zakrętki aż do końca uprawy.
Słoik posiada specjalny kształt, umożliwiający postawienie go pod kątem. Tak zostawione wilgotne nasiona mają idealne warunki do kiełkowania. Powietrze wpływa z boku przez sitko, i krąży we wnętrzu słoika wraz z powoli parującą wodą, która skrapla się z powrotem.
Czego potrzebują nasiona, aby wykiełkować?
Naprawdę niewiele! Ważne, aby je 2-3 razy dziennie przepłukać. W tym celu wlewamy wodę przez sitko (bywa w nakrętce). Następnie od razu odwracamy słoik i wylewamy wodę ze słoika przez to samo sitko. Taki szybki zabieg można też wykonać nad zlewem, i przepłukać kiełki zwykłą kranówką.
Słoik stawiamy pod kątem i zapewniamy nasionom pokojową temperaturę.
Czy trzeba im słońca – otóż nie, nie jest to niezbędne. A za 4 do 6 dni, w zależności od gatunku roślin, kiełki można zjeść.
Kiełkownica słoik, fot. Semini.pl |
Co by tu tym razem wykiełkować…
Mając własną kiełkownicę, albo najlepiej kilka sztuk, można przeprowadzać nieustające zbiory.
→ Masz ochotę na kiełki kalarepy? Super, będą za 5 dni.
→ Kozieradka? Świetnie, po 4 dniach gotowa.
→ Soczewica? Nie ma sprawy, już na trzeci dzień można ją zjeść.
Pomyśl, ile możliwości otwiera taki słoik – kiełki słonecznika do chrupania przy ulubionym serialu, rzodkiewka do sałatki, wytworna cebula czy brokuł na pizzę, groch cukrowy na wegańskie kotlety…
Kiełkownica miska, fot. Semini.pl |
Rzeżucha – królowa Wielkanocnego stołu
Rzeżucha potrzebuje specjalnego traktowania. Zamiast w słoiku, uzyskasz ją w Kiełkownica miseczkowa Semini. Zielony trawniczek w okrągłej szklanej miseczce może ozdobić Twój stół i w marcu, i w maju, i w środku grudnia. Kiełkownica miseczkowa nada się też do gorczycy, rukoli i bazylii. Spróbuj, a zakochasz się w kiełkach bez pamięci.
Więcej informacji o kiełkownicy słoikowej i miseczkowej znajdziesz na semini.pl