Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
18
Do góry

Dekoracje w doniczce na Boże Narodzenie

Świąteczne dekoracje z roślinami uprawianymi w doniczkach coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Podstawowy zestaw to kolorowe, kwitnące gatunki i typowe świąteczne ozdoby (bombki, zawieszki i łańcuchy). Warto jednak sięgnąć także po naturalne materiały, takie jak szyszki, kolorowe pędy krzewów, mech, kawałki kory czy puchate kwiatostany traw ozdobnych.

Doniczkowe dekoracje 1

Białe, kremowe i żółte

Jasne kwiaty powiększają optycznie wnętrze mieszkania i dodają elegancji. Nie potrzebują zbyt wielu dodatków. Najlepiej wyeksponować je na tle ciemnej zieleni, szarego, złota i beżu.
Storczyki (Phalenopsis), których kwiaty osadzone są na długich pędach kwiatowych potrzebują stabilnej podstawy. Może to być np. długi, ciężki kawałek kory.
Zwiewne gwiazdy betlejemskie (poinsecje) ładnie wyglądają pojedynczo w szklanych, przeźroczystych naczyniach wypełnionych bombkami, mieniącymi się łańcuchami, a nawet piaskiem przywiezionym znad morza i oprószonym srebrnym brokatem. Ciekawą świąteczną ozdobę z poinsecją można zrobić wykorzystując drobne szyszki modrzewiowe i plotąc z nich wieniec. Pięknym tłem dla poinsecji są puchate kwiatostany miskantów. Rośliny wyglądają jak otulone ciepłym szalikiem.
Grudniki, inaczej szlumbergery (Schlumbergera truncata) oraz ciemierniki (Helleborus), których kwitnienie przypada na okres Bożego Narodzenia mają ciemnozielone liście i tworzą gęste kępy. Lekkości tym roślinom dodadzą wiklinowe koszyki i cienkie pędy krzewów, które oryginalnie wyglądają w postaci ażurowej, lekkiej kratki ułożonej na roślinie.

Doniczkowe dekoracje 2

Doniczkowe dekoracje 3

Czerwone i pomarańczowe

Czerwień, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jest kolorem ocieplającym wnętrze. Zwykle zestawia się ją na zasadzie kontrastu z ciemną zielenią, bielą lub beżem.
W grudniowych dekoracjach w rozmiarze XS sprawdza się golteria pełzająca (Gautheria procumbens), która ma efektowne, czerwone owoce. Ciemną zieleń jej liści można rozjaśnić kokardą z szerokiej wstążki lub wkładając sadzonkę do jasnej osłonki.
Łososiowe kwiaty storczyków (Phalenopsis) ciekawie wyglądać będą wsparte na stelażu z czerwonych pędów derenia (Cornus) 'Sibirica'. Doniczki z miniaturowymi storczykami wstawione do osłonki w kształcie serca można ustabilizować układając pomiędzy nimi kępki mchu i duże, świerkowe szyszki.
Rośliny o drobnych kwiatach, takie jak kalanchoe warto umieszczać po kilka sztuk w jednej osłonce. Puste miejsca między doniczkami można wypełnić pomarańczowymi owocami miechunki rozdętej (Physalis alkekengii). Świątecznym elementem jest czerwona, gruba włóczka.
A jak z roślin doniczkowych zrobić dekorację w kształcie choinki? Są co najmniej dwa sposoby. Niską, kępiastą roślinę łatwo wydłużyć za pomocą długich gałązek i ozdobić bombkami lub owocami roślin ogrodowych. Innym sposobem jest piętrowe ułożenie roślin.

Doniczkowe dekoracje 4

Doniczkowe dekoracje 5

Fioletowe i różowe

Z jasnym różem i eleganckim fioletem najlepiej współgra kolor szary, srebrny i beż. Odważnym, ale ciekawym zestawieniem jest dodatek czerwieni lub pomarańczowego. Róż i fiolet podobniej jak biały i kremowy rozjaśniają optycznie wnętrza. Jeśli chcemy zrobić kompozycję w krótkim czasie, sięgnijmy po proste kartonowe pudełko bez nadruków albo szklany wazon. Sadzonki grudników i storczyków (Phalenopsis) udekorujmy lekkimi gwiazdkami, dużymi, świerkowymi szyszkami, bombkami w kolorze kwiatów lub zielonym mchem.
Więcej czasu trzeba poświęcić na zrobienie wieńca adwentowego z jasnoróżowymi miniaturowymi  gwiazdami betlejemskimi. Jasnoszare rojniki i gałązki pokryte porostami stanowią dyskretne tło dla różu. Pomarańczowe owoce dzikiej róży (Rosa canina) dodają tej stonowanej kompozycji charakteru.

Doniczkowe dekoracje 6

Doniczkowe dekoracje 7

Stonowana zieleń

Gatunki roślin ozdobne z liści można wykorzystywać do świątecznych dekoracji jako tło. Jeśli mają dużo drobnych listków (np. rozchodnik żółtawy, rojniki, fikusy, pnąca się wanilia lub ostrokrzew kolczasty) ładnie wyglądają zestawione z dużymi formami, np. szerokimi świecami, kokardami o jaskrawej barwie, wielkimi bombkami lub dużymi szyszkami. Z zielenią liści najlepiej komponują się dodatki w kolorze brązu lub beżu.

Doniczkowe dekoracje 8

10 najważniejszych roślin doniczkowych na Boże Narodzenie

Poznaj TOP 10 roślin na Boże Narodzenie, które są najbardziej znanymi i wykorzystywanymi jako ozdoby świąteczne.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia: Fot. Flora Dania


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 10, Sentencja nr:5
Tydzień 10, Sentencja nr:5
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tydzień 10, Sentencja nr:3
Tydzień 10, Sentencja nr:3
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu