Logo
Logo
18
Do góry

Dekoracje w doniczce na Boże Narodzenie

Świąteczne dekoracje z roślinami uprawianymi w doniczkach coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Podstawowy zestaw to kolorowe, kwitnące gatunki i typowe świąteczne ozdoby (bombki, zawieszki i łańcuchy). Warto jednak sięgnąć także po naturalne materiały, takie jak szyszki, kolorowe pędy krzewów, mech, kawałki kory czy puchate kwiatostany traw ozdobnych.

Doniczkowe dekoracje 1

Białe, kremowe i żółte

Jasne kwiaty powiększają optycznie wnętrze mieszkania i dodają elegancji. Nie potrzebują zbyt wielu dodatków. Najlepiej wyeksponować je na tle ciemnej zieleni, szarego, złota i beżu.
Storczyki (Phalenopsis), których kwiaty osadzone są na długich pędach kwiatowych potrzebują stabilnej podstawy. Może to być np. długi, ciężki kawałek kory.
Zwiewne gwiazdy betlejemskie (poinsecje) ładnie wyglądają pojedynczo w szklanych, przeźroczystych naczyniach wypełnionych bombkami, mieniącymi się łańcuchami, a nawet piaskiem przywiezionym znad morza i oprószonym srebrnym brokatem. Ciekawą świąteczną ozdobę z poinsecją można zrobić wykorzystując drobne szyszki modrzewiowe i plotąc z nich wieniec. Pięknym tłem dla poinsecji są puchate kwiatostany miskantów. Rośliny wyglądają jak otulone ciepłym szalikiem.
Grudniki, inaczej szlumbergery (Schlumbergera truncata) oraz ciemierniki (Helleborus), których kwitnienie przypada na okres Bożego Narodzenia mają ciemnozielone liście i tworzą gęste kępy. Lekkości tym roślinom dodadzą wiklinowe koszyki i cienkie pędy krzewów, które oryginalnie wyglądają w postaci ażurowej, lekkiej kratki ułożonej na roślinie.

Doniczkowe dekoracje 2

Doniczkowe dekoracje 3

Czerwone i pomarańczowe

Czerwień, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jest kolorem ocieplającym wnętrze. Zwykle zestawia się ją na zasadzie kontrastu z ciemną zielenią, bielą lub beżem.
W grudniowych dekoracjach w rozmiarze XS sprawdza się golteria pełzająca (Gautheria procumbens), która ma efektowne, czerwone owoce. Ciemną zieleń jej liści można rozjaśnić kokardą z szerokiej wstążki lub wkładając sadzonkę do jasnej osłonki.
Łososiowe kwiaty storczyków (Phalenopsis) ciekawie wyglądać będą wsparte na stelażu z czerwonych pędów derenia (Cornus) 'Sibirica'. Doniczki z miniaturowymi storczykami wstawione do osłonki w kształcie serca można ustabilizować układając pomiędzy nimi kępki mchu i duże, świerkowe szyszki.
Rośliny o drobnych kwiatach, takie jak kalanchoe warto umieszczać po kilka sztuk w jednej osłonce. Puste miejsca między doniczkami można wypełnić pomarańczowymi owocami miechunki rozdętej (Physalis alkekengii). Świątecznym elementem jest czerwona, gruba włóczka.
A jak z roślin doniczkowych zrobić dekorację w kształcie choinki? Są co najmniej dwa sposoby. Niską, kępiastą roślinę łatwo wydłużyć za pomocą długich gałązek i ozdobić bombkami lub owocami roślin ogrodowych. Innym sposobem jest piętrowe ułożenie roślin.

Doniczkowe dekoracje 4

Doniczkowe dekoracje 5

Fioletowe i różowe

Z jasnym różem i eleganckim fioletem najlepiej współgra kolor szary, srebrny i beż. Odważnym, ale ciekawym zestawieniem jest dodatek czerwieni lub pomarańczowego. Róż i fiolet podobniej jak biały i kremowy rozjaśniają optycznie wnętrza. Jeśli chcemy zrobić kompozycję w krótkim czasie, sięgnijmy po proste kartonowe pudełko bez nadruków albo szklany wazon. Sadzonki grudników i storczyków (Phalenopsis) udekorujmy lekkimi gwiazdkami, dużymi, świerkowymi szyszkami, bombkami w kolorze kwiatów lub zielonym mchem.
Więcej czasu trzeba poświęcić na zrobienie wieńca adwentowego z jasnoróżowymi miniaturowymi  gwiazdami betlejemskimi. Jasnoszare rojniki i gałązki pokryte porostami stanowią dyskretne tło dla różu. Pomarańczowe owoce dzikiej róży (Rosa canina) dodają tej stonowanej kompozycji charakteru.

Doniczkowe dekoracje 6

Doniczkowe dekoracje 7

Stonowana zieleń

Gatunki roślin ozdobne z liści można wykorzystywać do świątecznych dekoracji jako tło. Jeśli mają dużo drobnych listków (np. rozchodnik żółtawy, rojniki, fikusy, pnąca się wanilia lub ostrokrzew kolczasty) ładnie wyglądają zestawione z dużymi formami, np. szerokimi świecami, kokardami o jaskrawej barwie, wielkimi bombkami lub dużymi szyszkami. Z zielenią liści najlepiej komponują się dodatki w kolorze brązu lub beżu.

Doniczkowe dekoracje 8

 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia: Fot. Flora Dania


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu