Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
8
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Dekoracje w doniczce na Boże Narodzenie

Świąteczne dekoracje z roślinami uprawianymi w doniczkach coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Podstawowy zestaw to kolorowe, kwitnące gatunki i typowe świąteczne ozdoby (bombki, zawieszki i łańcuchy). Warto jednak sięgnąć także po naturalne materiały, takie jak szyszki, kolorowe pędy krzewów, mech, kawałki kory czy puchate kwiatostany traw ozdobnych.

Doniczkowe dekoracje 1

Białe, kremowe i żółte

Jasne kwiaty powiększają optycznie wnętrze mieszkania i dodają elegancji. Nie potrzebują zbyt wielu dodatków. Najlepiej wyeksponować je na tle ciemnej zieleni, szarego, złota i beżu.
Storczyki (Phalenopsis), których kwiaty osadzone są na długich pędach kwiatowych potrzebują stabilnej podstawy. Może to być np. długi, ciężki kawałek kory.
Zwiewne gwiazdy betlejemskie (poinsecje) ładnie wyglądają pojedynczo w szklanych, przeźroczystych naczyniach wypełnionych bombkami, mieniącymi się łańcuchami, a nawet piaskiem przywiezionym znad morza i oprószonym srebrnym brokatem. Ciekawą świąteczną ozdobę z poinsecją można zrobić wykorzystując drobne szyszki modrzewiowe i plotąc z nich wieniec. Pięknym tłem dla poinsecji są puchate kwiatostany miskantów. Rośliny wyglądają jak otulone ciepłym szalikiem.
Grudniki, inaczej szlumbergery (Schlumbergera truncata) oraz ciemierniki (Helleborus), których kwitnienie przypada na okres Bożego Narodzenia mają ciemnozielone liście i tworzą gęste kępy. Lekkości tym roślinom dodadzą wiklinowe koszyki i cienkie pędy krzewów, które oryginalnie wyglądają w postaci ażurowej, lekkiej kratki ułożonej na roślinie.

Doniczkowe dekoracje 2

Doniczkowe dekoracje 3

Czerwone i pomarańczowe

Czerwień, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jest kolorem ocieplającym wnętrze. Zwykle zestawia się ją na zasadzie kontrastu z ciemną zielenią, bielą lub beżem.
W grudniowych dekoracjach w rozmiarze XS sprawdza się golteria pełzająca (Gautheria procumbens), która ma efektowne, czerwone owoce. Ciemną zieleń jej liści można rozjaśnić kokardą z szerokiej wstążki lub wkładając sadzonkę do jasnej osłonki.
Łososiowe kwiaty storczyków (Phalenopsis) ciekawie wyglądać będą wsparte na stelażu z czerwonych pędów derenia (Cornus) 'Sibirica'. Doniczki z miniaturowymi storczykami wstawione do osłonki w kształcie serca można ustabilizować układając pomiędzy nimi kępki mchu i duże, świerkowe szyszki.
Rośliny o drobnych kwiatach, takie jak kalanchoe warto umieszczać po kilka sztuk w jednej osłonce. Puste miejsca między doniczkami można wypełnić pomarańczowymi owocami miechunki rozdętej (Physalis alkekengii). Świątecznym elementem jest czerwona, gruba włóczka.
A jak z roślin doniczkowych zrobić dekorację w kształcie choinki? Są co najmniej dwa sposoby. Niską, kępiastą roślinę łatwo wydłużyć za pomocą długich gałązek i ozdobić bombkami lub owocami roślin ogrodowych. Innym sposobem jest piętrowe ułożenie roślin.

Doniczkowe dekoracje 4

Doniczkowe dekoracje 5

Fioletowe i różowe

Z jasnym różem i eleganckim fioletem najlepiej współgra kolor szary, srebrny i beż. Odważnym, ale ciekawym zestawieniem jest dodatek czerwieni lub pomarańczowego. Róż i fiolet podobniej jak biały i kremowy rozjaśniają optycznie wnętrza. Jeśli chcemy zrobić kompozycję w krótkim czasie, sięgnijmy po proste kartonowe pudełko bez nadruków albo szklany wazon. Sadzonki grudników i storczyków (Phalenopsis) udekorujmy lekkimi gwiazdkami, dużymi, świerkowymi szyszkami, bombkami w kolorze kwiatów lub zielonym mchem.
Więcej czasu trzeba poświęcić na zrobienie wieńca adwentowego z jasnoróżowymi miniaturowymi  gwiazdami betlejemskimi. Jasnoszare rojniki i gałązki pokryte porostami stanowią dyskretne tło dla różu. Pomarańczowe owoce dzikiej róży (Rosa canina) dodają tej stonowanej kompozycji charakteru.

Doniczkowe dekoracje 6

Doniczkowe dekoracje 7

Stonowana zieleń

Gatunki roślin ozdobne z liści można wykorzystywać do świątecznych dekoracji jako tło. Jeśli mają dużo drobnych listków (np. rozchodnik żółtawy, rojniki, fikusy, pnąca się wanilia lub ostrokrzew kolczasty) ładnie wyglądają zestawione z dużymi formami, np. szerokimi świecami, kokardami o jaskrawej barwie, wielkimi bombkami lub dużymi szyszkami. Z zielenią liści najlepiej komponują się dodatki w kolorze brązu lub beżu.

Doniczkowe dekoracje 8

 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia: Fot. Flora Dania

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu