Logo
Logo

Ogród w muszelce | Jak zrobić rok po kroku?

Czy ogród może zmieścić się w dłoni? Oczywiście! Jeśli tylko jest to najmniejszy ogród na świecie. Ten pomysłowy projekt to doskonała nauka przez zabawę dla wszystkich najmłodszych ogrodników oraz tych, którzy nie mają jeszcze swojego własnego, dużego ogrodu. Łukasz Skop, autor popularnego bloga "Bez Ogródek" podpowiada, jak zrobić ogród w muszelce krok po kroku.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
 Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec-Sierpień 2021

Ogród w muszelce jest łatwy do wykonania i pielęgnacji, wszędzie można go ze sobą zabrać i nie wymaga częstego podlewania. Najmniejszy ogród na świecie to mała muszla z posadzonym w niej rojnikiem (Sempervivum sp.). Rojniki są sukulentami, które przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Bez szwanku znoszą upalne słonce i trzaskający mróz, a nawet kilkutygodniowy brak wody. Rojnikowy ogród w muszli możesz więc trzymać w domu i w ogrodzie. Ciekawy efekt uzyskasz, sadząc różne odmiany rojników do wielu muszelek ułożonych obok siebie. Taka kolekcja może stać się początkiem ogrodniczej pasji, która zostanie z tobą na wiele lat.

Będziesz potrzebować:

  • Pustej muszli, np. po ślimaku winniczku
  • Uniwersalnej ziemi do kwiatów
  • Drewnianej pałeczki
  • Łyżeczki
  • Spryskiwacza

Dowiedz się, jak zrobić ogród w muszelce! Krok po kroku

Ogród w muszelce krok 1
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 1
Napełnij muszlę ziemią, pomagając sobie łyżeczką. Pamiętaj, że muszla ma wiele zawijasów, więc aby wypełnić muszlę podłożem należy nią obracać w palcach w trakcie wsypywania ziemi.
Ogród w muszelce krok 2
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 2
Oddziel małego rojnika od rośliny matecznej. Małe odnóżki rojników często mają już własne korzenie, nawet jeśli wciąż są połączone ze swoim rodzicem. Jeśli mały rojnik nie ma jeszcze własnych korzeni, na pewno wyrosną mu już po włożeniu do muszli.
Ogród w muszelce krok 3
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 3
Umieść roślinkę w muszli wypełnionej ziemią. Dokładnie zasyp jej korzenie i uciśnij ziemię pałeczką. Rojniki to bardzo odporne rośliny, które potrafią rosnąć nawet w najmniejszych zakamarkach i szczelinach!
Ogród w muszelce krok 4
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 4
Spryskaj sadzonkę wodą w ramach pierwszego podlewania i połóż na słonecznym wewnętrznym parapecie. Rojnik ukorzeni się i zacznie rosnąć w ciągu dwóch tygodni. Starsze okazy najlepiej podlewać przez całkowite zanurzenie na kilka minut w szklance z wodą.

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

Gardeners World 2021-04 okladka

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec-Sierpień 2021

 

Autor
Ogród w muszelce | Jak zrobić rok po kroku?
Ogród w muszelce | Jak zrobić rok po kroku?
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Lipiec-Sierpień 2021
Przejrzyj i kup