Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
36
Okazje

Ogród w muszelce | Krok po kroku

Czy ogród może zmieścić się w dłoni? Oczywiście! Jeśli tylko jest to najmniejszy ogród na świecie. Ten pomysłowy projekt to doskonała nauka przez zabawę dla wszystkich najmłodszych ogrodników oraz tych, którzy nie mają jeszcze swojego własnego, dużego ogrodu. Łukasz Skop, autor popularnego bloga "Bez Ogródek" podpowiada, jak zrobić ogród w muszelce krok po kroku.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
 Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec-Sierpień 2021

Ogród w muszelce jest łatwy do wykonania i pielęgnacji, wszędzie można go ze sobą zabrać i nie wymaga częstego podlewania. Najmniejszy ogród na świecie to mała muszla z posadzonym w niej rojnikiem (Sempervivum sp.). Rojniki są sukulentami, które przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Bez szwanku znoszą upalne słonce i trzaskający mróz, a nawet kilkutygodniowy brak wody. Rojnikowy ogród w muszli możesz więc trzymać w domu i w ogrodzie. Ciekawy efekt uzyskasz, sadząc różne odmiany rojników do wielu muszelek ułożonych obok siebie. Taka kolekcja może stać się początkiem ogrodniczej pasji, która zostanie z tobą na wiele lat.

Będziesz potrzebować:

  • Pustej muszli, np. po ślimaku winniczku
  • Uniwersalnej ziemi do kwiatów
  • Drewnianej pałeczki
  • Łyżeczki
  • Spryskiwacza

Dowiedz się, jak zrobić ogród w muszelce! Krok po kroku

Ogród w muszelce krok 1
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 1
Napełnij muszlę ziemią, pomagając sobie łyżeczką. Pamiętaj, że muszla ma wiele zawijasów, więc aby wypełnić muszlę podłożem należy nią obracać w palcach w trakcie wsypywania ziemi.
Ogród w muszelce krok 2
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 2
Oddziel małego rojnika od rośliny matecznej. Małe odnóżki rojników często mają już własne korzenie, nawet jeśli wciąż są połączone ze swoim rodzicem. Jeśli mały rojnik nie ma jeszcze własnych korzeni, na pewno wyrosną mu już po włożeniu do muszli.
Ogród w muszelce krok 3
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 3
Umieść roślinkę w muszli wypełnionej ziemią. Dokładnie zasyp jej korzenie i uciśnij ziemię pałeczką. Rojniki to bardzo odporne rośliny, które potrafią rosnąć nawet w najmniejszych zakamarkach i szczelinach!
Ogród w muszelce krok 4
Fot. Bożka Piotrowska
Krok 4
Spryskaj sadzonkę wodą w ramach pierwszego podlewania i połóż na słonecznym wewnętrznym parapecie. Rojnik ukorzeni się i zacznie rosnąć w ciągu dwóch tygodni. Starsze okazy najlepiej podlewać przez całkowite zanurzenie na kilka minut w szklance z wodą.

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

Gardeners World 2021-04 okladka

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec-Sierpień 2021

To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze