Lubisz wieczorami lub w pochmurne dni spędzać czas na kreatywnych, domowych zadaniach? Jeśli bliska jest Ci natura i do tego masz chęć tworzenia niebanalnych dekoracji, ten projekt będzie idealny do zrealizowania. Nie trzeba przygotowywać wiele. A zabawa w formowanie własnych świec jest przyjemna i pobudza wyobraźnię. To także doskonały sposób na wykonanie oryginalnych prezentów dla bliskich osób, albo angażowanie dzieci.
Moc olejku lawendowego
Dlaczego warto stosować do świec olejek lawendowy? Ponieważ pomaga się zrelaksować, wyciszyć i uspokoić. Naturalny olejek w połączeniu z sojowym woskiem to połączenie idealne dla tych, którym bliska jest idea dbania o środowisko i które kładą nacisk na tworzenie z naturalnych składników.
Dodatek w postaci gałązek lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) z ogrodu – kwitnącej lub gałązki z listkami, będzie przysłowiową "wisienką na torcie".
🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki

Świeca z olejku lawendowego krok po kroku
Aby zrobić świecę możesz użyć gotowego zestawu do robienia świec (najlepiej sojowych) lub przerobić niepotrzebną świecę, którą masz w domu. Oto instrukcja:
- Odmierz ilość wosku, która będzie potrzebna do wypełnienia przygotowanego słoiczka lub ceramicznej miseczki i wsyp go do naczynia (starego rondelka lub miseczki).
- Przygotuj kwiaty lawendy do udekorowania świecy.
- Umieść naczynie z woskiem w garnku z wodą i podgrzewaj powoli w kąpieli wodnej.
- Jeśli masz zestaw do robienia świec i termometr, kontroluj temperaturę wosku (nie powinna być wyższa niż 75°C). Jeśli nie masz termometru, poczekaj, aż cały wosk się rozpuści. Odstaw na bok wosk i dodaj do niego odpowiednią ilość olejku lawendowego, po czym wymieszaj delikatnie mieszadłem.
- Włóż do docelowego naczynka knot i ustabilizuj go, aby nie zatopił się podczas wlewania wosku.
- Przelej ostrożnie wosk do docelowego naczynia, wsypując wcześniej na dno kwiaty lawendy, albo na końcu dekorując nimi boki słoiczka.
- Sprawdź, czy knot wystaje na kilka centymetrów ponad powierzchnię wosku i czy znajduje się po środku świecy.
- Pozostaw gotową, domową świecę do ostygnięcia i stężenia (najlepiej na cały dzień lub całą noc).
Rodzaj wosku, ilość olejku i dekorowanie świecy
Wosk sojowy to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, a poza tym idealnie łączy się z olejkami roślinnymi. Sam w sobie jest bezzapachowy (w przeciwieństwie do pszczelego). Zwykle na 100 g wosku dodaje się 8 g olejku lawendowego, ale w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, może nieco zmniejszyć ilość olejku lub zwiększyć; trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie.
Ozdabianie świecy to największa przyjemność – możesz użyć suszonych lub świeżych kwiatów, gałązek z liśćmi, obwiązać słoiczek sznurkiem i pod nim umieścić dodatkowo fragmenty roślin. Pamiętaj tylko, alby nie znajdowały się zbyt blisko knota (aby płomień nie zapalił suszonych kwiatów).
Zdjęcia tytułowe: laplateresca / AdobeStock