Logo
Logo
Do góry

Program GARDENIA 2017: Sprawdź, co na targach

Tradycyjnie na początku marca wiosna jako pierwsza zawita do Poznania. Odbędą się tam międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA odbędą się w dniach 2-4 marca 2017 roku. znamy szczegółowy terminarz i plan wydarzeń.

TEMAT NA CZASIE
Poradnik nawadniania ogrodu | Wybierz najlepszy sprzęt i podlewaj z głową!
TEMAT NA CZASIE
Poradnik nawadniania ogrodu | Wybierz najlepszy sprzęt i podlewaj z głową!
Dlaczego warto podlewać z głową? Ocieplenie klimatu wpływa coraz wyraźniej na nasze życie i nasze uprawy. Oszczędzanie wody stało się koniecznością...

Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
kolejny raz będą platformą wiedzy i wymiary doświadczeń, jedynym i niepowtarzalnym miejscem, w którym profesjonaliści z branży ogrodniczej i miłośnicy zieleni będę mogli czerpać inspiracje oraz zdobywać wiedzę w ramach spotkań ze znanymi w kraju specjalistami.

Podczas Targów odbędzie się cykl bardzo interesujących konferencji i szkoleń. W tym roku podczas GARDENII będzie mieć też swoją odsłonę nowe czasopismo branżowe dedykowane osobom zawodowo i biznesowo związanych z branżą ogrodniczą. „Lider Branży Ogrodniczej” to ściśle sprofilowane pismo dedykowane kadrze zarządzającej.

Branża ogrodnicza dynamicznie się zmienia. Co roku widać nowe, ulotne tendencje. Targi GARDENIA, które sprzyjają promocji nowatorskich rozwiązań, kreowaniu trendów i rozwijaniu pasji, to przedsmak wiosny i zbliżającego się sezonu ogrodniczego. W tym roku GARDENIA to również ponad 600 wystawców, którzy zaprezentują nowości ogrodnicze. Aż 29 z nich zostało wyróżnionych Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do udziału w Targach zapraszamy osoby zainteresowane nowymi trendami, które w otoczeniu przepięknie zaaranżowanych stoisk będą mogły zapoznać się z niezwykle bogatym asortymentem ogrodniczym oraz wysłuchać porad na temat kompleksowego utrzymania ogrodu.

I kongres liderów branży ogrodniczej
3.03.2017 r., sala zielona (hol wschodni, wejście od ul. Głogowskiej MTP), godz. 14.00-17.30

Pierwsza edycja spotkania skierowanego do liderów branży ogrodniczej upłynie pod hasłem sprzedaży i obsługi klienta! Nic tak nie elektryzuje środowiska biznesowego, jak zasób praktycznych wskazówek i gotowych rozwiązań umożliwiających wprowadzenie korzystnych zmian w obrębie handlu detalicznego. Choć spotkanie dedykowane jest głównie kadrze zarządzającej sklepami i centrami ogrodniczymi, to jego wysoki poziom merytoryczny trafi również w potrzeby przedstawicieli sektora producenckiego. Prelegentami Kongresu Liderów Branży Ogrodniczej będą m.in. autorzy pierwszego w historii poradnika „Nie bądź zielony! W ogrodzie sprzedaży” – dr Marek Zieliński oraz dr hab. Grzegorz Leszczyński, którzy wprowadzą w tajniki procesu sprzedaży i wieńczenia go sukcesem. Swoją obecnością spotkanie uświetni Stepan Smerda, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych oraz Henryka Koblańska, executive director Grupy Reklamowej Hands, która zaprezentuje najnowsze rozwiązania z zakresu promocji sprzedaży i organizacji centrów ogrodniczych.

Przestrzeń dla zieleni
2.03.2017 r., paw. 15, sala ziemi, wejście B, godz. 10.30-17.00

Po raz jedenasty redakcja „Zieleni Miejskiej” we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi organizuje seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa. Tematem przewodnim najbliższej edycji będzie „Przestrzeń dla zieleni”. Zaproszeni prelegenci przyjrzą się tematom finansowania projektów z zakresu kształtowania przestrzeni miejskiej, slow city, budowie bezpiecznego i niedrogiego placu zabaw, parkom kieszonkowym, dog parkom oraz zarządzaniu miejskimi terenami zieleni. Całodniowe seminarium kierowane jest do zarządców terenów zieleni, wykonawców, ogrodników czy architektów krajobrazów.

Warsztaty ogrodnicze z Markiem Jezierskim
3-4.03.2017 r., godz. 10.00-16.00, scena w paw. 3A

Aranżacja własnego ogrodu, balkonu czy tarasu wcale nie musi być trudna. Wręcz przeciwnie, może być wielką przyjemnością i radością dla jego właściciela. W stworzeniu idealnej, zielonej przestrzeni pomoże Marek Jezierski, który po raz kolejny podczas Targów GARDENIA podzieli się swoim 20-letnim doświadczeniem i poprowadzi warsztaty pod hasłem „Ogród marzeń tworzony z pasją”. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na wskazówki ze strony fachowca, który współtworzy popularny program telewizyjny „Rok w ogrodzie”, emitowany w TVP1. Osoby spragnione informacji na temat nowych trendów również będą usatysfakcjonowane. Spotkanie z Markiem Jezierskim to nie teoria, tylko praktyka. To również możliwość wygrania nagród w licznych konkursach.

Spotkanie blogerów
3.03.2017 r., 13.00-17.00, paw. 10, sala konferencyjna
4.03.2017 r., 10:00-14:00, paw. 10, sala konferencyjna

Redaktorzy blogów ogrodniczych, autorzy kanałów w mediach społecznościowych oraz twórcy tekstów współpracujący z wiodącymi czasopismami ogrodniczymi, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami, powinni wziąć udział w 3 SPOTKANIU BLOGERÓW. Wydarzenie to będzie pełne emocjonujących wrażeń oraz profesjonalnej wiedzy z zakresu marketingu i ogrodnictwa. Organizatorem spotkania jest Wojciech Wardecki. Tradycją spotkań jest przyznawanie przez ich uczestników Nagród Blogerów Ogrodniczych dla najlepszych stoisk wystawienniczych obecnych na targach.

Gra miejska GO-OSTO
2.03.2017r., 9.00-17.00, teren MTP

Program wydarzeń Targów GARDENIA urozmaici kolejna edycja gry miejskiej GO-OSTO, której organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Uczestników Targów zapraszamy do udziału. Do wygrania są kupony rabatowe, ufundowane przez firmy biorące udział w zabawie. Każda osoba, która podczas zwiedzania ekspozycji Targów GARDENIA, odwiedzi stoiska wymienione na odwrocie karty do gry i uzyska potwierdzenie w formie pieczątki, będzie mogła na stoisku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów odebrać kupon rabatowy. W tej grze każdy wygrywa!

Jak skutecznie pielęgnować ogród?
3.03.2017 r., godz. 12.00-13.30., paw. 5, sala wykładowa na antresoli

Do ważniejszych czynności w ogrodzie należą ochrona roślin oraz ich nawożenie. Jeśli miłośnikom zieleni zależy na tym, by ich rośliny dobrze rosły należy pamiętać o podawaniu im odpowiedniej pożywki, która temu wzrostowi pomoże. Z uwagi na liczbę dostępnych na rynku produktów, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich wybrać? Właściciele przydomowych ogrodów, tarasów czy balkonów stoją, więc przed wielkim wyzwaniem. Odpowiedzi na to pytanie udzieli Wiktor Kacmajor, prezes zarządu Tamark S.A., który poprowadzi prelekcję na temat „Jak skutecznie chronić i nawozić rośliny ogrodowe, nie czyniąc szkody dla środowiska naturalnego?”. Podczas spotkania zostaną poruszone m.in. tematy zrównoważonego rozwój ogrodu. Prelegent odpowie również na pytanie, czy możliwa jest pielęgnacja ogrodu bez użycia chemii?

Jak zaprojektować ogród?
3 marca, godz. 10.00 – 12.00, 15.00 – 17.00, paw. 15, sala 0 AB
4 marca, godz. 9.30-11:30, 12.00-14.00, paw. 15, sala 0 AB

Profesjonalne projektowanie ogrodu wymaga dużego zaangażowania oraz fachowej wiedzy. Architekt przygotowujący plan ogrodu, skweru czy działki musi wykazać się też praktycznymi umiejętnościami i znajomością potrzeb konkretnych gatunków roślin i tego, w jakim klimacie powinny się rozwijać. Znane powinny być również zasady kompozycji i pragnienia klienta. Proces projektowania ogrodu może usprawnić program dedykowany architektom krajobrazu. Najważniejsze by był dobrze opracowany i intuicyjny. Osoby zainteresowane tematyką projektowania zapraszamy do udziału w warsztatach projektowania, które podczas Targów GARDENIA zorganizuje firma DESIGN EXPRESS POLAND Sp. z o.o. Poprowadzi je architekt krajobrazu mgr inż. Agnieszka Dębicka.

Pogotowie projektowe
3.03.2017 r., 9.30-17.00, paw. 3A, antresola

Nie wiesz, jakie rośliny sadzić w ogrodzie? Którą nawierzchnię wybrać, by najlepiej sprawdziła się na podjeździe? Porad na ten temat udzielą specjaliści z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, „Pogotowie Projektowe” to również okazja do tego, by stworzyć własne kompozycje roślinne, które będą atrakcyjne przez cały rok, dowiedzieć się czegoś na temat żywopłotów czy oświetlenia w ogrodzie. Do udziału w „Pogotowiu Projektowym” zapraszamy również dzieci. Jedna z atrakcji pod hasłem „Zostań małym projektantem” będzie przygotowania szczególnie dla nich. Wspólnymi siłami zaprojektujemy ogród pełen niespodzianek pachnących kwiatów, smacznych owoców i co najważniejsze bajkowych stworzeń. Zajęcia dla dzieci odbędą się 4 marca w godz. 10.00-10.45.

Ogród z książką, czyli konkurs inspiracje-aranżacje
2-4.03.2017 r., wydarzenie całodniowe, 5A, stoisko OSTO

Książka nieodłącznie kojarzy się z ogrodem. Kto z nas nie lubi czytać w pięknie zaaranżowanej zielonej przestrzeni? Motyw ogrodu z książką towarzyszyć będzie kolejnej odsłonie konkursu INSPIRACJE-ARANŻACJE. Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Wzorem lat ubiegłych konkurs został objęty patronatem medialnym przez program „Maja w ogrodzie”. Budowa aranżacji odbywa się w pierwszym dniu targów, na oczach zwiedzających. Zwycięzców konkursu wyłania publiczność w drodze głosowania. Aranżacje prezentowane na Targach GARDENIA będą również zaprezentowane na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, podczas Festiwalu Ogrodowych Inspiracji. Uczestnicy konkursu otrzymują zestaw materiałów obowiązkowych do wykorzystania przy projektowaniu i budowie aranżacji (nawierzchnia, rośliny, detal architektoniczny) – a sposób ich wykorzystania oraz dobór pozostałych elementów, zależy od pomysłowości i wizji projektantów.

Rewolucja w ogrodzie
2 marca, godz. 14.00 – 15.00,
3 marca godz. 10.45 – 11.45,
4 marca godz. 10.45 – 11.45, paw. 5 sala na antresoli

Już dawno minęły czasy, kiedy praca w ogrodzie wykonywana była tylko i wyłącznie „gołymi rękami”. Nowe technologie wkroczyły na rynek ogrodniczy z wielkim hukiem, motywując producentów do wymyślania coraz to bardziej nowatorskich rozwiązań, które ułatwią koszenie trawy czy pielęgnowanie roślin. Temat innowacyjnych rozwiązań, które pociągnęły za sobą ogrodniczą rewolucję omówi Maciej Konieczny, dyrektor handlowy dywizji Husqvarna w Husqvarna Poland Sp. z o.o. podczas prelekcji pt. „Najnowsze rozwiązania techniczne i aplikacje w maszynach ogrodniczych”.

Strefa robotów koszących
2-4 marca 2017 r., w godzinach otwarcia Targów GARDENIA, paw. 5

Wykorzystanie robotów koszących do pielęgnacji trawników oznacza większy komfort, więcej czasu wolnego i wyższy standard życia dla ich właścicieli. Dlatego w ostatnich latach daje się zauważyć wzrost sprzedaży w tej kategorii produktowej. W przypadku robotów koszących znaczenie ma ich wykonanie, czyli jakość noży, zachowanie podczas pracy, czy zasięg działania produktu. Podczas Targów GARDENIA zostaną zaprezentowane innowacyjne modele w specjalnie zorganizowanej przestrzeni, która pomoże porównać produkty pod względem funkcjonalności.

Warsztaty na żywo
4.03.2017 r., paw. 5, st. 45

Podczas Targów GARDENIA na stoisku Burda Media, wydawcy takich czasopism jak „Mój Piękny Ogród, Przepis na Ogród, Kocham Ogród” odbędą się wiosenne warsztaty i konkursy. W sobotę, 4 marca o godz. 10.00 zajęcia praktyczne pod hasłem „Wysiew nasion w domowej szklarence” poprowadzi Katarzyna Okrucińska. O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty z aranżacji doniczkowych z bratkami w roli głównej. W południe redakcja czasopisma przeprowadzi też konkursy. Tuż po nich, o 13.00 na scenę wkroczy firma Veggie, która przeprowadzi pokaz gotowania.

Kiermasz ogrodniczy
3-4.03.2017 r., w godzinach otwarcia Targów GARDENIA, paw. 4

Podczas Targów GARDENIA nie zabraknie również możliwości zakupu roślin i narzędzi. Pasjonatów kwiatów doniczkowych i rabatowych, posiadaczy drzew owocowych i krzewów ozdobnych zapraszamy do udziału w Kiermaszu Ogrodniczym. Wzorem ubiegłorocznym Kiermasz dostarczy wiedzy także wiedzy z sektora nasion, traw i warzyw, narzędzi, sprzętu ogrodniczego, torfów i podłoży czy akcesoriów do nawadniania.

Kolorowy ogród
4.03.2017 r., godz. 12.00-13.00, paw. 5 sala na antresoli

Trudno wyobrazić sobie ogród bez kolorów, które niosą ze sobą określone informacje, podnoszą jego estetykę i wpływają na stworzenie harmonijnej kompozycji. Zatem czy kolorowe aranżacje w ogrodzie są przemyślaną odpowiedzią na podstawowe reguły oddziaływania na siebie barw zarówno pojedynczych, jak i w większych kompozycjach? Co wpływa na kolor ogrodu? A przede wszystkim czy takie barwne otoczenie ma wpływ na nas samych? Odpowiedzi na powyższe pytania udzieli mgr Diana Szczęsna, botanik na Wydziale Nauk Biologicznych UWr – ekspert z zakresu uprawy roślin ozdobnych.


Szczegółowe informacje dotyczące programu Targów, wystawców i imprez towarzyszących znaleźć można na stronie: www.gardenia.mtp.pl

Warto przeczytać
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu