Logo
Logo
Do góry

AL-KO: Pompy powierzchniowe i zanurzeniowe

Wyjątkowo deszczowy początek lata sprawił, że dość powszechnym problemem stała się konieczność usunięcia nadmiaru wody z zalanych piwnic, domów, gospodarstw, ogrodów i pól. Żeby wygrać tę dość nierówną walkę z żywiołem warto rozważyć zakup odpowiedniego modelu pompy.

 

Pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe są typem urządzeń służących do przepompowywania lub wypompowywania wody ze studni, otwartych zbiorników oraz zanieczyszczonej z miejsc narażonych na zalanie, tj. posesji, piwnic, stawów, wykopów czy pól.

pompa zanurzeniowa Alko

Dzięki nim masz gwarancję szybkiej i efektywnej pracy, w zależności od aktualnych potrzeb posłuży do nawadniania ogrodu, kwiatów lub wypompowania wody z basenu, oczek wodnych lub zalanej piwnicy w sposób błyskawiczny.

Dzięki wyposażeniu w pływak, pompy zanurzeniowe uruchamiają się automatycznie włączając albo wyłączając urządzenie, kiedy lustro wody podnosi się albo opada. Wirnik pompy w momencie pracy powinien znajdować się pod powierzchnią wody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż niektóre z pomp mogą się włączać automatycznie już przy poziomie wody 5 mm.

Poszukując modelu spełniającego Twoje oczekiwania warto zwrócić uwagę na to, żeby pompa była zabezpieczona przed możliwością pracy na sucho. Czym jeszcze się kierować przed zakupem? Pompy zanurzeniowe są to urządzenia o stabilnej oraz wytrzymałej konstrukcji wyposażone w uszczelki, wirniki, z silnikiem elektrycznym o dużej mocy, zamknięte w kompaktowej obudowie wykonanej z materiałów nierdzewnych, co zapewni ci cichą, wydajną i solidną pracę przez lata.

W ofercie wielu firm istnieją modele typu kombi, niezwykle ekonomiczne i skuteczne są także świetnie przystosowane do skrajnie trudnych warunków pracy, co zagwarantuje Ci dużą trwałość. Będą idealnym wyborem w przypadku konieczności usunięcia zbędnej, często brudnej wody z jaką mamy do czynienia w przypadku zalań czy podtopień prywatnych posesji, ogrodów lub pól na skutek intensywnych opadów deszczu.

Zasada działania pompy wodnej jest dość prosta - silnik wraz z pompą umieszcza się poniżej lustra wody, w taki sposób, że funkcjonuje ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Niezastąpiona w chwili, gdy koniecznością staje się dość szybkie, zdecydowane i wymagające wysokiej skuteczności działania. Dlaczego? Otóż dzięki odpowiednio wysokiej mocy oraz sile ciśnienia, pompa wypompowuje wodę, w której została zanurzona. W zależności od marki czy modelu przystosowana jest do pompowania wody o różnym stopniu, a także poziomie zanieczyszczeń, co pozwala na wszechstronność działań w zależności od tego, czego w danej chwili oczekujesz i jaki efekt końcowy chcesz uzyskać.

Spora ilość dostępnych w sprzedaży typów i marek pomp została wyposażona w stopę, którą możesz przestawiać zgodnie z własnymi potrzebami. Wysunięta stopa pompy umożliwia szybkie wypompowywanie brudnej wody lub usunięcie jej pozostałości z zalanych pomieszczeń mieszkalnych czy gospodarczych w trybie płytkiego zasysania.

Urządzenia te wykonane są zwykle z materiałów wodoodpornych, dzięki czemu mogą pracować w warunkach wilgotnych, a wytrzymała obudowa i zastosowane podwójne uszczelki gwarantują ich trwałość oraz bezpieczną, niezawodną, a przy okazji dość cichą pracę. Cechą charakterystyczną pomp zanurzeniowych jest możliwość tłoczenia dużej ilości cieczy (do 15000 l/h) oraz uniwersalność zastosowania, tak w domu jak i do prac ogrodowych. Za ich pomocą bez problemu pozbędziesz się nadmiaru wody i w błyskawicznym tempie, efektywnie osuszysz zalane pomieszczenia.

Odpompowywana woda zostaje odprowadzona przez domontowany do urządzenia wąż. Pompa zanurzeniowa jest urządzeniem niezbędnym dla ludzi mieszkających na terenach zagrożonych zalaniem czy podtopieniem. Dokonując zakupów warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, solidność wykonania obudowy oraz dodatkowe funkcje i na maksymalną średnicę zanieczyszczeń, z jakimi poradzi sobie wybrany model.

Pompa zanurzeniowa będzie też świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących ekonomicznych rozwiązań, w tym ekologicznego korzystania z zasobów wody w domach, gospodarstwach i działkach rekreacyjnych. Pozwoli na racjonalne wykorzystanie wody ze studni, zebranej deszczówki lub innego zbiornika i po przepompowaniu może trafić wprost do pralek, toalet albo zostać wykorzystana do podlewania ogrodu czy trawnika.

Pompy powierzchniowe (ogrodowe)

Pompy powierzchniowe w obiegowej opinii są określane mianem ogrodowych. Idealnie sprawdzą się do wszelkich działań nawadniających obejmujących prawidłowe i regularne podlewanie trawników, ogrodów lub przydomowych upraw.


pompa powierzchniowa Alko

Niezbędne także przy konieczności przepompowywania albo wypompowywania wody deszczowej, z basenu, ze stawu, do podniesienia ciśnienia w sieci, do spryskiwaczy, do natrysków ogrodowych itd. Dzięki nim masz szansę zbudować niezależny system nawadniający dostosowany do własnych potrzeb.

Pompy ogrodowe dają możliwość wykorzystania wody spoza istniejącego już wodociągu. Wyposażeni w odpowiedni model samossący z wbudowanym systemem strumieniowym możecie pobrać wodę z beczki lub zbiornika na deszczówkę albo ze studni znajdującej się w pobliżu, ale tutaj mała uwaga - jej głębokość nie powinna przekraczać 7 m.

Woda z dowolnie wybranego przez Ciebie zbiornika zostaje przetransportowana przy pomocy węża ssącego do zraszaczy, czy węża ogrodowego gdzie może zostać wykorzystana do podlewania kwiatów, upraw, mycia samochodu lub innych prac porządkowych. Dlatego przed zakupem urządzenia warto sprawdzić jego moc i wydajność oraz oszacować do ilu urządzeń będzie jednocześnie podawać wodę. Mając na posesji rozmieszczonych kilka zraszaczy trzeba obliczyć, ile wody wyrzuca jeden z nich w określonym czasie i pomnożyć to przez ich liczbę dopiero wówczas dowiesz się pompy o jakiej mocy potrzebujesz.

Bardzo ważną kwestią jest, aby planowany zakup był najwyższej jakości, a urządzenie miało obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej albo wzmocnionego tworzywa sztucznego, co pozwoli jej na solidne i bezawaryjne działanie przez wiele lat. Dzięki swej wyjątkowej konstrukcji pompy ogrodowe mogą być traktowane jako urządzenia stacjonarne, zamontowane na stałe, lub przenośne. Zyskacie pełną swobodę działania, tj. możliwość łatwego ustawienia pompy w dowolnie wybranym miejscu na posesji.

Jedynym ograniczeniem z jakim powinniście się liczyć to wysokość ssania, która zwykle nie przekracza 7-8 metrów. W związku z tym najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż około 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Gdy źródłem wody jest studnia pompa musi mieć wysoką wydajność napływu, żeby w czasie pracy nie nastąpiło obniżenie poziomu lustra wody poniżej dopuszczalnej granicy.

Jakie jeszcze czynniki warto przemyśleć przed zakupem? Warto pamiętać, że decydując się na zakup pompy mamy do wyboru urządzenia o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Pierwsze z wymienionych są znacznie cichsze, prawie bezobsługowe, można je umieszczać pod wodą lub używać w pomieszczeniach.

Natomiast pompy z silnikiem spalinowym dają niezależność od źródła energii elektrycznej. Pozwalają na swobodne ich umieszczenie w wybranym miejscu, zatem są to wygodne pompy przenośne, mogące także działać stacjonarnie, ale ten rodzaj pompy działa nawierzchniowo i nie nadaje się do pracy w pomieszczeniach.

Tymczasem pompy elektryczne mogą być wyposażone w silnik jednofazowy albo trójfazowym. I tutaj mała wskazówka, bo często mocniejsze pompy mają silniki trójfazowe, a ich praca bywa oszczędniejsza w zużyciu energii. Decydujcie się raczej na pompy ogrodowe znanej marki, bo to zagwarantuje wam wysoką jakość i działanie przez wiele lat, a w przypadku awarii serwis nie powinien stanowić problemu. Szukajcie urządzeń, które działają dość szybko i których obsługa nie będzie dla was wyzwaniem, a prowadzenie wszelkich prac ogrodowych lub porządkowych na posesji stanie się przyjemnością.

Tekst i zdjęcia produktów: www.sklepalko.pl,
zdjęcie tytułowe: Skitterphoto Pixabay Public Domain CC0

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!