Logo
Logo
10
Okazje

Das Company: Uprawa warzyw w tunelu foliowym

Każdy pasjonat ogrodnictwa dobrze wie, że przydomowe tunele foliowe nadają się idealnie do uprawiania warzyw. Zapewniają one doskonałe warunki do uzyskania dorodnych plonów. A jak wiadomo, nic nie cieszy tak ogrodnika, niż przepyszne warzywa, które zostały samodzielne wyhodowane.

 

Zalety uprawy warzyw w tunelu foliowym

Uprawę roślin w tunelu można rozpocząć już pod koniec lutego. Niewątpliwym atutem jest fakt, że zbiory są szybsze przynajmniej o jeden miesiąc. Dodatkowo są również pewniejsze, gdyż nie mają tutaj znaczenia takie czynniki jak na przykład deszcz.

W sprzedaży znajdują się różne rozmiary tuneli foliowych, dzięki czemu można dopasować idealną wielkość do swojego ogrodu oraz swoich potrzeb. Tunele foliowe są bardzo lekkie, co pozwala na swobodne ich przemieszczanie. Jest to istotna kwestia, ponieważ dobrze jest raz na jakiś czas przenieść szklarnię w inne miejsce, gdyż tego typu uprawy są bardzo intensywne i szybko zubożają ziemię.

Tunel foliowy - jaki i gdzie kupić?

Przy kupnie tunelu foliowego, warto zwrócić uwagę na konstrukcję. Pamiętajcie, że nie może być ona pomalowana farbą, gdyż takie działania narażają strukturę na szybszą korozję, a co za tym idzie – krótszą żywotność całego tunelu. Dobrze jest także wybrać konstrukcję, która nie jest wykonana z PCV, ponieważ w tunelach wykonanych z tego materiału często pękają kolanka oraz łączniki.

Ważne, żeby tunel foliowy był jak najwyższy, ponieważ wtedy można uzyskać najlepsze warunki do uprawy roślin oraz kwiatów. Jeżeli chodzi o poszycie, to zaleca się, żeby było ono w kolorze zielonym, co ma pozytywny wpływ na rośliny. Oczywiście, obowiązkowe są wywietrzniki. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w górnej części tunelu, co powoduje lepszą cyrkulację powietrza.

Wywietrzniki mają również znaczenie podczas jesiennych miesięcy, gdyż stabilizują temperaturę w tunelu i nie dopuszczają do przemrożeń. Najłatwiejszym sposobem kupna tego typu tunelu, jest oczywiście internet.

Uprawa warzyw w tunelu foliowym

Warzywa do uprawy w tunelu foliowym

Wiele warzyw doskonale nadaje się do uprawy pod osłonami, ponieważ mają tam stabilne warunki, tak niezbędne do uzyskania doskonałych plonów. Które warzywa i owoce nadają się idealnie do uprawy w szklarniach? Mamy parę podpowiedzi.

Bakłażan
Nasiona bakłażana sieje się wiosną, w temperaturze 20 stopni. Jest to ciekawa roślina cieplarniana o ozdobnych liściach oraz fioletowych owocach. Owoce należy zbierać od późnego lata do wczesnej jesieni.

Papryka
Fani papryki słodkiej, a także ostrej papryczki chilli również mogą zacząć uprawę tych warzyw w swojej szklarni. Nasiona wysiewa się także w okresie wiosennym, przy temperaturze 20 stopni. Gdy siewki są już gotowe, należy je przesadzić do małych doniczek i poczekać aż lekko podrosną, a późnej przesadzić do docelowych pojemników.

Pomidory
Są to prawdopodobnie najpopularniejsze rośliny, które idealnie nadają się do uprawiania w szklarni. Dobrze jest wybrać do tego celu kilku gatunków – zarówno odmiany wysokopienne, jak i krzaczaste. Warto pamiętać, żeby pomidory sadzić w pojemnikach lub na szklarniowych grządkach. Należy także pilnować, żeby podłoże lub gleba nie wyschły.

Truskawka
W tunelach foliowych, truskawki są bezpieczne i nie grożą im ataki pomrowów czy ślimaków. Truskawki szklarniowe mogą być także o wiele bardziej aromatyczne. Truskawki w doniczkach można nabyć już pod koniec zimy. W momencie pojawienia się kwiatów, należy zacząć je zapylać ręcznie (z pomocą pędzelka).

10.06.2014
Źródło: dascompany.pl

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach- uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!