Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Libet: Zima testuje materiały na nawierzchnie ogrodowe

Mróz i topniejący śnieg boleśnie weryfikują jakość kostki brukowej i płyt tarasowych, które ułożyliśmy w ogrodzie. Po ustąpieniu zimy może okazać się, że nawierzchnia jest popękana lub pojawiły się na niej wykwity. To najczęściej znak, że jest wątpliwej jakości.

Zima testuje materiały na nawierzchnie ogrodowe
fot. Libet

Aby nawierzchnia brukowa przetrwała wiele lat, należy wybierać kostki renomowanych producentów, odporne na czynniki atmosferyczne występujące w naszym kraju.

Firma Libet, wiodący producent kostki brukowej w Polsce, posiada własne laboratoria na terenie każdej z fabryk, dzięki czemu kostki są szczegółowo badane. Do rąk klientów trafiają więc produkty najwyższej jakości, co do których można mieć pewność, że przetrwają na ogrodowych ścieżkach przez wiele lat.

Parametry kostki brukowej powinny być zgodne z wymaganiami norm polskich i europejskich, dlatego poddawana jest ona licznym testom. Na etapie produkcji sprawdza się przede wszystkim stopień zagęszczenia kostki. Im jest wyższy, tym lepsze właściwości posiada produkt. Gotowe wyroby testuje się pod kątem wytrzymałości na łamanie i ściskanie oraz odporności na mróz i sól.

Bardzo istotnym parametrem jest nasiąkliwość kostki, czyli podatność na wchłanianie wody. Im jest ona większa, tym kostka jest mniej odporna na zimno (sam mróz nie jest szkodliwy dla betonu, niebezpieczeństwo to nagłe zmiany temperatury, czyli naprzemienne zamrażanie i rozmrażanie nawierzchni).


Więcej informacji o kostce szlachetnej Libet na stronie: www.libet.pl.


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu