Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Libet: Zima testuje materiały na nawierzchnie ogrodowe

Mróz i topniejący śnieg boleśnie weryfikują jakość kostki brukowej i płyt tarasowych, które ułożyliśmy w ogrodzie. Po ustąpieniu zimy może okazać się, że nawierzchnia jest popękana lub pojawiły się na niej wykwity. To najczęściej znak, że jest wątpliwej jakości.

Zima testuje materiały na nawierzchnie ogrodowe
fot. Libet

Aby nawierzchnia brukowa przetrwała wiele lat, należy wybierać kostki renomowanych producentów, odporne na czynniki atmosferyczne występujące w naszym kraju.

Firma Libet, wiodący producent kostki brukowej w Polsce, posiada własne laboratoria na terenie każdej z fabryk, dzięki czemu kostki są szczegółowo badane. Do rąk klientów trafiają więc produkty najwyższej jakości, co do których można mieć pewność, że przetrwają na ogrodowych ścieżkach przez wiele lat.

Parametry kostki brukowej powinny być zgodne z wymaganiami norm polskich i europejskich, dlatego poddawana jest ona licznym testom. Na etapie produkcji sprawdza się przede wszystkim stopień zagęszczenia kostki. Im jest wyższy, tym lepsze właściwości posiada produkt. Gotowe wyroby testuje się pod kątem wytrzymałości na łamanie i ściskanie oraz odporności na mróz i sól.

Bardzo istotnym parametrem jest nasiąkliwość kostki, czyli podatność na wchłanianie wody. Im jest ona większa, tym kostka jest mniej odporna na zimno (sam mróz nie jest szkodliwy dla betonu, niebezpieczeństwo to nagłe zmiany temperatury, czyli naprzemienne zamrażanie i rozmrażanie nawierzchni).

Więcej informacji o kostce szlachetnej Libet na stronie: www.libet.pl.


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu