Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Okazje

Godzina dla Ziemi - 29 marca o 20:30 gasimy światła w swoich domach

Dzisiejszy świat wymaga od nas życia w pędzie. Szkoda nam czasu, który tracimy na dojazd autobusem, wybieramy więc samochód. W domach mamy dużo sprzętów elektronicznych, które w trybie stand-by tylko czekają na nasz powrót. Do tego nawet przez myśl nam nie przejdzie, aby oszczędzać wodę czy prąd. A szkoda, bo ślad ekologiczny naszej działalności, jaki pozostawimy na Ziemi, jest coraz większy.

 

Zmianę swoich nawyków warto rozpocząć od symbolicznego gestu. Może nim być przyłączenie się do akcji WWF – Godzina dla Ziemi. Jest to jedna z większych inicjatyw społecznych na świecie. Co roku biorą w niej udział setki milionów osób. Jednego dnia, o 20:30 czasu lokalnego, wszyscy gaszą światła w swoich domach. Firmy i władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków, obiektów. Do tej pory do akcji Godzina dla Ziemi przyłączyło się 7001 miast w 153 krajach na całym świecie.

W Polsce w zeszłym roku zgasło oświetlenie w 60 miastach, m.in. takich obiektów jak: Pałac Kultury i Nauki, Galeria Zachęta i Muzeum Narodowe w Warszawie; Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu, Gmach Główny Uniwersytetu i Most Uniwersytecki we Wrocławiu; Bazylika Najświętszej Marii Panny, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie; Bazylika Mariacka z Kaplicą Królewską oraz Wielki i Mały Młyn w Gdańsku, a także Trasa Zamkowa w Szczecinie. Jak możemy przeczytać na stronie projektu, do akcji włączyli się również politycy. Na godzinę zgasło oświetlenie zewnętrzne Kancelarii Premiera RP oraz sześciu ministerstw, m.in.: gospodarki, sprawiedliwości oraz ochrony środowiska.

Malgorzata Kosowska - organizacja WWF; O akcji Godzina dla Ziemi i o tym jak należy żyć bardziej ekologicznie.

Należy jednak pamiętać, że akcja Godzina dla Ziemi ma symboliczny charakter. Jak podkreśla Małgorzata Kosowska z organizacji WWF „[…] jednego dnia, o jednej godzinie, ludzie na całym świecie gaszą światło, na jedną symboliczną godzinę, aby wyrazić swoją troskę losami Ziemi. Ma to wymiar absolutnie symboliczny. Akcja nie ma na celu przez tę godzinę oszczędzania energii […] - oszczędzać energię powinniśmy przez cały rok, tak jak inne zasoby naturalne Ziemi.” Celem jest zwrócenie uwagi na problem i pokazanie, w jaki sposób można żyć bardziej ekologicznie na co dzień. Powinniśmy zmieniać swoje nawyki tak, abyśmy w pewnym momencie nie ocknęli się, że jest już za późno.

Organizator akcji WWF podkreśla „[...] nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, oszczędzając energię przez jedną godzinę w roku. Zależy nam na tym, aby udział w Godzinie dla Ziemi WWF był motywacją i inspiracją do działań prośrodowiskowych, które podejmiemy na co dzień. Możliwości jest wiele: wyłączanie zbędnego oświetlenia i urządzeń elektrycznych, zamiana codziennej kąpieli w wannie na prysznic, wybór roweru zamiast samochodu jako środka transportu czy segregacja odpadów. Jest to bardzo proste.

Marcin Wiliński - dyrektor segmentu oświetlenia zewnętrznego w Philips Lighting; O oświetleniu LED, dzięki któremu można oszczędzić zużywaną energię i żyć bardziej ekologicznie.

Wiadomo jednak, że w dzisiejszych czasach niemożliwe jest, aby żyć zupełnie bez prądu i światła. Jak podkreśla Marcin Wiliński, dyrektor odpowiadający za segment oświetlenia zewnętrznego w Philips Lighting „Godzina dla Ziemi ma na celu zwrócenie uwagi, że każdy z nas może i powinien podejmować działania chroniące Ziemię. Możemy na godzinę wyłączyć światło, ale na co dzień nie możemy funkcjonować bez światła. Natomiast możemy i musimy na szerszą skalę wykorzystywać już dostępne energooszczędne technologie oświetleniowe, czyli LED.” Takie rozwiązanie pozwalają ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 50-80%. Philips szacuje, że do 2020 r. 80% oświetlenia na świecie oparte będzie o rozwiązanie LED, a dzięki temu globalne zużycie energii przeznaczonej na oświetlenie spadnie o 30%.

Anna Podsiadlo - ElektroEko; O tym dlaczego nie można elektrośmieci wyrzucać z resztą odpadków i jak robić to we właściwy sposób.

Nie wolno zapominać również o segregacji śmieci oraz odpowiedniej utylizacji zepsutego sprzętu RTV i AGD, czyli tak zwanych elektrośmieci. Jak wyjaśnia Anna Podsiadło z firmy EkoElektro „[...] Są to odpady niebezpieczne, z racji tego nie możemy ich wyrzucić po prostu do śmietnika, ani wystawić do altanki śmieciowej. Elektrośmieci należy oddać do punktów zbierania bądź przekazać firmie zbierającej zużyte urządzenia. Ten sprzęt zawiera takie substancje jak brom, kadm czy rtęć, które mogą wydostać się w niekontrolowany sposób do gleby czy powietrza. Z tego powodu odbierane są one od mieszkańców bądź w punktach zbierania, a następnie wysyłane są do zakładu przetwarzania, który je we właściwy sposób demontuje.”

Jedna jaskółka wiosny nie czyni - ale działając w grupie można już coś zdziałać. Dlatego niewątpliwie warto zastanowić się nad swoimi codziennymi nawykami. Krótszy prysznic, wyłączenie światła w pustym pokoju czy trybu stand-by w nieużywanym sprzęcie, może pomóc uratować środowisko naturalne. Dlatego weźmy udział w akcji Godzina dla Ziemi i 29 marca o 20.30 wyłączmy światło na jedną godzinę.

Źródło: media.netpr.pl, zdjęcie główne: Wikimedia Commons

 
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu