Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Bondex: Czym zabezpieczyć drewniany płot i parkan na zimę?

Drewniany parkan bądź solidny płot pozwalają skutecznie odgrodzić wybraną część terenu. Poza funkcją ochronną, stanowią one także doskonały element dekoracyjny. Aby trwale i bez problemów mogły służyć nam w każdych warunkach atmosferycznych, konieczne jest ich prawidłowe i dogłębne zabezpieczenie. Dużą uwagę należy poświęcić właściwemu doborowi produktów ochronnych oraz warunkom ich nakładania. Jeśli o to nie zadbamy, coraz większa wilgotność oraz niskie temperatury mogą sprawić, że nasze wysiłki pójdą na marne.

Czym zabezpieczyć drewniany plot i parkan przed wilgocią?
Drewno nie znosi nadmiaru wilgoci
(fot. Bondex).

Drewno nie znosi nadmiernej wilgoci

Płoty czy parkany, jeżeli wykonane zostały w całości z drewna, ciekawie prezentują się w zestawieniu z otaczającą je zielenią bądź kontrastują z kamiennymi ścieżkami oraz murowanymi zabudowaniami. Aby zachować urok drewna na wiele lat, warto należycie zaimpregnować drewno, co skutecznie ochroni je przed działaniem wilgoci. Jeżeli bowiem dostanie się ona wgłąb jego struktury, to sprawia, że drewno staje się pożywką i siedliskiem dla różnego rodzaju mikroorganizmów powodujących jego biologiczną korozję. Dodatkowo w okresie zimowym woda znajdująca się w drewnie zaczyna zamarzać, co prowadzi do jego pękania.

Impregnat barwiący Wood Stain marki Bondex

Przed wszelkiego rodzaju wilgocią, a więc parą wodą, deszczem, osiadającą rosą czy topniejącym śniegiem, powierzchnię drewna skutecznie zabezpieczy przezroczysty, alkidowy impregnat barwiący Wood Stain marki Bondex. Tworzy powłokę, która chroni drewniane podłoże przed atakiem grzybów, sinizny oraz pleśni. Dzięki temu rekomendowany jest do impregnacji wszystkich elementów płotów i parkanów, nawet tych, które mają bezpośredni kontakt z glebą lub są w nią wkopane. Przed jego nałożeniem, jako pierwszą warstwę na surowe drewno koniecznie należy zastosować głęboko penetrujący preparat biobójczy Bondex Wood Preserver.

Słońce groźne dla drewna

Wszelkiego rodzaju drewniane ogrodzenia są przez przez cały rok wystawione na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Najważniejsze wydaje się oczywiście zabezpieczenie ich przed wilgocią i wodą, ale także światło słoneczne prowadzi do jego korozji.

W okresie letnim nadmiernie wysusza strukturę drewna, co powoduje pęknięcia i rozwarstwienia. Ponadto promienie UV, przyspieszają rozkład struktury drewna i jego powierzchniowe szarzenie. Dzięki zawartości specjalnie wyselekcjonowanych pigmentów, impregnat Bondex Wood Stain zabezpiecza drewno przed ich działaniem i pozwala na długo utrzymać jego naturalny wygląd.

Czym zabezpieczyć drewniany płot i parkan przed wilogcią? - impregnat
Impregnat dekoracyjny do drewna
(fot. Bondex).

Groźne dla drewna - dobowe różnice temperatury

Dużym zagrożeniem dla stabilności i wytrzymałości drewnianych płotów i parkanów, są także dobowe różnice temperatury.

O ile w ciągu jesiennych czy nawet zimowych dni, temperatura powietrza nie spada poniżej zera, to po zachodzie słońca wilgoć szybko osiada na lekko przesuszonych powierzchniach i jest wchłaniana w głąb materiału. Mróz sprawia, że zamarza ona i zwiększa swoją objętość, tym samym powodując pęknięcia. W powstałych w ten sposób szczelinach, lubią zagnieżdżać się różnego rodzaju szkodniki - owady bądź grzyby. Impregnacja wysokiej jakości preparatem umożliwia stworzenie elastycznej powłoki, która zapobiega tego rodzaju problemom i zapewnia ochronę przed słabnięciem struktury drewna.

Czym zabezpieczyć drewniany płot i parkan przed wilgocią?
Latem dla drewna groźne jest nadmierne słońce, a jesienią i zimą - dobowe różnice temperatury
(fot. Bondex).

źródło i fot.: Bondex


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu