Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Okazje

Dormax: Pergole, czyli piękne obiekty małej architektury

Pergole to prawdziwe perły architektury parkowej i ogrodowej. Dają schronienie przed słońcem i deszczem oraz zapewniają kameralny klimat na rodzinne spotkania. Dobrze dobrane pergole są ozdobę przestrzeni zewnętrznej jak również są praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym zadaszenie wybranego fragmentu ogrodu.

 
Pergola (fot. Dormax Design)

Projektanci Dormax Design stworzyli pergole, które idealnie wkomponują się w przestrzeń dekoracyjną naszych ogrodów, jednocześnie zapewniając przyjemny cień w upalne dni i ochronę przed deszczem w pochmurne dni.

Pergola to obiekt tzw. architektury małej. Może występować jako wolnostojąca budowla ogrodowa, zacieniająca fragment ogrodu czy alei, może też stanowić element budynku. Składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących materiał. Taka konstrukcja już od czasów średniowiecza wykorzystywana była w ogrodach w celu zapewnienia cienia podczas wypoczynku
na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Podpory dla roślin

"Pergola jest przestrzenną bryłą, która składa się z podwójnego szeregu słupów i wspartego na nich zadaszenia. Ze względu na możliwość wykorzystania do jej budowy najrozmaitszych materiałów - drewna, metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki - gama możliwych do uzyskania efektów plastycznych jest bardzo szeroka. Nasze pergole mogą stanowić „łagodne przejście” pomiędzy domem i ogrodem, a jako element małej architektury samego ogrodu gwarantują niezwykły komfort obcowania z naturą" - mówi Kamila Litwa, projektantka Dormax Design.

Pergola (fot. Dormax Design)


W zależności od wykorzystanego materiału, pergole znajdują zastosowanie w wielu aranżacjach przestrzennych. Nadają lekkości i świeżości masywnym budowlom oraz służą jako praktyczny element dekoracyjny architektonicznej przestrzeni naszych ogrodów.

Pergole to ozdobne zadaszenie otwartych przestrzeni w przydomowych ogrodach, ciesząc się coraz większą popularnością. To eleganckie i praktyczne rozwiązanie pozwala stworzyć intymną, przytulną atmosferę w każdym ogrodzie. Pergola jest swego rodzaju łącznikiem domu z ogrodem. Chroni nie tylko przed palącym słońcem, ale i przed deszczem.

Pergola (fot. Dormax Design)
Pergola (fot. Dormax Design)

28.05.2013
źródło Dormax Design

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach- uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?

 
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu