Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Dormax: Pergole, czyli piękne obiekty małej architektury

Pergole to prawdziwe perły architektury parkowej i ogrodowej. Dają schronienie przed słońcem i deszczem oraz zapewniają kameralny klimat na rodzinne spotkania. Dobrze dobrane pergole są ozdobę przestrzeni zewnętrznej jak również są praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym zadaszenie wybranego fragmentu ogrodu.

Pergola (fot. Dormax Design)

Projektanci Dormax Design stworzyli pergole, które idealnie wkomponują się w przestrzeń dekoracyjną naszych ogrodów, jednocześnie zapewniając przyjemny cień w upalne dni i ochronę przed deszczem w pochmurne dni.

Pergola to obiekt tzw. architektury małej. Może występować jako wolnostojąca budowla ogrodowa, zacieniająca fragment ogrodu czy alei, może też stanowić element budynku. Składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących materiał. Taka konstrukcja już od czasów średniowiecza wykorzystywana była w ogrodach w celu zapewnienia cienia podczas wypoczynku
na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Podpory dla roślin

"Pergola jest przestrzenną bryłą, która składa się z podwójnego szeregu słupów i wspartego na nich zadaszenia. Ze względu na możliwość wykorzystania do jej budowy najrozmaitszych materiałów - drewna, metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki - gama możliwych do uzyskania efektów plastycznych jest bardzo szeroka. Nasze pergole mogą stanowić „łagodne przejście” pomiędzy domem i ogrodem, a jako element małej architektury samego ogrodu gwarantują niezwykły komfort obcowania z naturą" - mówi Kamila Litwa, projektantka Dormax Design.

Pergola (fot. Dormax Design)


W zależności od wykorzystanego materiału, pergole znajdują zastosowanie w wielu aranżacjach przestrzennych. Nadają lekkości i świeżości masywnym budowlom oraz służą jako praktyczny element dekoracyjny architektonicznej przestrzeni naszych ogrodów.

Pergole to ozdobne zadaszenie otwartych przestrzeni w przydomowych ogrodach, ciesząc się coraz większą popularnością. To eleganckie i praktyczne rozwiązanie pozwala stworzyć intymną, przytulną atmosferę w każdym ogrodzie. Pergola jest swego rodzaju łącznikiem domu z ogrodem. Chroni nie tylko przed palącym słońcem, ale i przed deszczem.

Pergola (fot. Dormax Design)
Pergola (fot. Dormax Design)

28.05.2013
źródło Dormax Design

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach- uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu