Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Gardena: Pierwsze prace w ogrodzie - czyli porządki na trawniku

Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan naszego trawnika pozostawia wiele do życzenia. Co roku wiosną ogrodnicy zastanawiają się, jak przywrócić blask murawie oraz jak zaplanować prace porządkowe? GARDENA podpowiada, jak wybrać najlepsze narzędzia i w jakiej kolejności wykonywać prace w ogrodzie.

Pozimową pielęgnację trawnika należy rozpocząć w momencie, gdy stopnieje śnieg i rozmarznie gleba. Warto jej jednak dać czas na obeschnięcie. W trakcie obsychania lepiej unikać chodzenia po trawniku, aby nie pozostawić głębokich śladów w rozmiękłym gruncie. Kiedy tylko ziemia wyschnie, możemy przystąpić do prac związanych z regeneracją trawnika.

Regulowane grabie wachlarzowe

1. Grabienie po zimie

Grabienie powinno się wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Z powierzchni trawnika pozbywamy się suchych źdźbeł trawy, liści oraz igieł opadłych z otaczających drzew i krzewów.

- Przy pomocy grabi można też usunąć filc, na który składają się obumarłe źdźbła trawy, mech i resztki liści. Filc utrudnia dopływ powietrza do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na powierzchni gleby. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika - wyjaśnia Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Warto skorzystać z grabi wachlarzowych GARDENA, które dzięki możliwości regulacji odstępów pomiędzy zębami, umożliwiają zbieranie zarówno drobnych, jak i dużych odpadków ogrodowych. Pracują w szerokości od 30 do 50 cm. Grabienie należy przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie drani. Kiedy widzimy, że na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie sprawia nam problemy, trzeba przeprowadzić wertykulację lub aerację.

2. Wertykulacja i aeracja trawnika


Elektryczny wertykulator EVC 1000Wertykulację trawnika przeprowadzamy nie częściej niż 1-2 razy w ciągu roku. Dzięki temu zabiegowi polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego.

Elektryczny wertykulator i aerator marki GARDENA pomogą w szybkim oczyszczeniu i regeneracji trawnika. Oba urządzenia mają innowacyjny system PowerPlus, który zapewnia łatwy start i pracę bez zakłóceń. Elektryczny wertykulator EVC 1000 GARDENA nacina darń pionowo specjalnie hartowanymi, ocynkowanymi nożami i usuwa z murawy mech, obumarłe resztki organiczne oraz chwasty.

- Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie. W przypadku powierzchni silnie przerośniętych przez mech, zaleca się dodatkowo wertykulację w poprzek - dodaje ekspert marki GARDENA.

Elektrycznego aeratora ES 500 marki GARDENA można używać przez cały czas wegetacji. Dzięki niemu darń zostaje delikatnie wyczesana, a gleba odpowiednio dotleniona. Walec napowietrzający z trudno ścieralnymi, hartowanymi, sprężynami ze stali szlachetnej usuwa także filc i mech. W ten sposób zapobiega się rozrostowi chwastów i mchu oraz ponownemu sfilcowaniu trawnika.

3. Dosiewanie i nawożenie trawnika

Obumarłe miejsca trawnika należy uzupełnić. Glebę najpierw spulchniamy widłami z szerokimiComfort siewnik uniwersalny 500 zębami. Po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na koniec intensywnie podlewamy trawnik. Ostatnim etapem pozimowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest odpowiednie nawożenie.


To idealne zadanie dla siewnika uniwersalnego Comfort 500 marki GARDENA, który ma dużą szerokość rozsiewu 53 cm, co znacznie skraca czas pracy. Funkcja "biegu jałowego" zapobiega niekontrolowanemu wysiewowi podczas zawracania i ciągnięcia siewnika. Odpowiednie nawożenie przywróci trawie blask.

4. Pierwsze koszenie trawnika

Pierwsze koszenie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je tylko nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Trzeba zwrócić uwagę, by noże kosiarki były naostrzone. Aby nie spowodować uszkodzenia trawy, można maksymalnie ściąć 1/3 jej wysokości.


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu