Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Legi: Pergola - ażurowa podpora dla roślin

Pergola to dziś bardzo popularna ozdoba widoczna w naszych przydomowych ogrodach. Dzięki niej jesteśmy w stanie urozmaicić przeciętny krajobraz ubierając ją w piękne kwiaty czy pnącza. Najczęściej wykonywana jest z giętego drewna, bardzo podatnego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto więc zastanowić się na alternatywą jaką okazać się mogą ażurowe pergole Legi.

Stabilny i mocny fundament to podstawa. Dotyczy to zarówno stawianych domów, jak i konstrukcji florystycznych znajdujących się w ogrodzie. Żywopłoty, kaskady kolorowych kwiatów i pnącza wijąc się po pergoli mogą stworzyć niecodzienne kompozycje. Do najpopularniejszych dziś należą róże pnące, chmiel japoński, milin amerykański czy różne odmiany powojników. Ażurowe podpory Legi to idealne rozwiązanie dla tworzenia zielonych ścian. Są mocne i stabilne, a zarazem stanowią dodatkowy element dekoracyjny w ogrodzie.

Pergola Legi to stalowa konstrukcja składająca się z przestrzennych elementów, gdzie podstawę stanowi kotwa o wymiarach 80 x 80 mm. Stalowe pręty o średnicy 8 mm dają gwarancję solidnego wzmocnienia, które bez problemu udźwignie ciężar różnorodnych pnączy. Ze względu na elastyczność materiału istnieje możliwość nieograniczonego kształtowania tych przestrzennych brył. Poszczególne kotwy, łuki i łączniki można formować według zadanego promienia nawet do 180 stopni. Jest to niewątpliwie dużym udogodnieniem podczas kreowania ogrodowej przestrzeni. Dodatkowe zabezpieczenia antykorozyjne uzyskane dzięki cynkowaniu ogniowemu dają gwarancję uniknięcia korozji. Dzięki czemu wyzbywamy się konieczności corocznej konserwacji, która i tak do najprzyjemniejszych nie należy.

- Różnorodne rozwiązania ażurowych podpór Legi pozwalają upiększać nie tylko tereny wokół domów. Swoje zastosowania mogą mieć w miejskich parkach, osiedlowych dziedzińcach czy ogródkach działkowych – mówi Tomasz Fidura z Legi Polska. Może być to wspomniana forma pergoli w kształcie wolnostojącej altany czy też zadaszonego patio. Dodatkowo sprawdzi się również w formie ozdobnych kolumn czy łuków wydzielających przestrzeń w całym ogrodzie. Popularnym również rozwiązaniem jest zastosowanie ażurowych krat montowanych do elewacji budynku. Ciekawe kształty pozwolą wtedy formować oryginalne kompozycje z pnących się po niej roślin.

Pergola to dziś tzw. must have w każdym ogrodzie. Warto więc wykorzystać potencjał ażurowych rozwiązań Legi, by on sam nabrał dla nas jeszcze piękniejszego wyrazu.

Źródło: Legi Polska


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu