Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Krok po kroku. Planowanie i zakładanie oczka wodnego

Dowiedz się jak i gdzie założyć oczko wodne. Opisujemy krok po kroku budowę zbiornika wodnego w ogrodzie. Dowiedz się jakie są najlepsze materiały, jak określić kształt i głębokość oczka, jak wykonać wykop i rozkładać folię.

Panta rhei - wszystko płynie

Woda nadaje ogrodowi nową jakość. Nawilża powietrze, dzięki czemu jest jest rześko i świeżo. Działa jak magnes na kurz i pyłki – to zaleta, gdy ktoś jest alergikiem. Nawet małe oczko stanowi enklawę charakterystycznych roślin i zwierząt. Ponadto w lustrze wody odbija się zieleń, niebo i światło, które może doświetlać dom, gdy jeziorko znajduje się blisko północnych okien.

wykop pod oczko wodne fot. Budmech WT
układanie folii na dnie zbiornika fot. Budmech WT
sadzenie roślin wodnych fot. Budmech WT

Wykop pod zbiornik uszczelniony folią z PVC powinien być nieco większy, niż docelowe wymiary oczka, bo materiał układa się na dość grubej warstwie piasku. Dopasowanie uszczelnienia do wykopu ułatwi zalanie dna zbiornika wodą, fot. Budmech WT

Nadmiar folii wokół jeziorka można odciąć dopiero po całkowitym napełnieniu niecki. Na koniec folię pokrywa się warstwą piasku, żwiru, drobnych kamieni i sadzi rośliny do oczka wodnego.

Profilowanie kształtu oczka wodnego

Podczas profilowania kształtu niecki, trzeba pamiętać o paru kwestiach:

 • na dnie wykopu przyda się zagłębienie na pompę i donice roślin strefy głębokiej. Zimą będzie to azyl dla ryb. Przed ułożeniem materiału uszczelniającego, dno trzeba oczyścić z kamieni, patyków, a następnie zagęścić;
 • w ściankach na różnej głębokości kształtuje się półki o szerokości przynajmniej 30 cm – na mniejszych trudno byłoby ustawić kosze z roślinami;
 • przejścia między strefami głębokości powinny być płynne, a zatoczki szerokie;
 • łagodnie opadające brzegi łatwiej będzie obsadzić roślinami. Ułatwiają też drobnym zwierzętom dostęp do wody.

Kształt i rozmiar - planowanie oczka wodnego

W każdy ogród w nowoczesnym stylu dobrze wpisze się zbiornik o geometrycznej formie, z utwardzonym całym brzegiem – często jest to szeroki pas nawierzchni, gdzie ustawia się leżaki. Roślinności jest niewiele. Gdy zaś ogród ma sielski charakter, jeziorko (o naturalnym, nieregularnym kształcie, zwykle otacza bujna roślinność, a całość sprawia wrażenie dzieła natury.

Im zbiornik jest większy, tym mniej pracy wymaga, bo w pewnym stopniu oczyszcza się sam. Ponadto w zbyt płytkim podczas upałów woda mocno się nagrzewa i odparowuje.

Zalecana wielkość to powierzchnia przynajmniej 10 m2 i głębokość 1 m (w płytszym nie będą mogły zimować ryby). Ale nie każdy ma tyle miejsca w ogrodzie. Popularne są więc jeziorka zajmujące 6 m2, zagłębione na kilkadziesiąt centymetrów (teoretycznie wystarczy nawet 40 cm, jeśli nie zamierzamy uprawiać roślin strefy głębokiej, np. lilii wodnych.


Podążając śladem Anglików i Holendrów, możemy też stworzyć miniaturkę oczka wodnego w misie lub murowanej niecce wyniesionej ponad poziom gruntu, i posadzić w niej kilka roślin bądź ułożyć na dnie importowane otoczaki o szmaragdowym kolorze.

Lokalizacja - gdzie najlepiej zbudować oczko wodne?

Co do lokalizacji zbiornika, wskazówki są następujące:

 • w ogrodzie o zróżnicowanej rzeźbie terenu, planuje się go w najniższym miejscu, gdzie i tak gromadzi się woda;
 • warto, by znajdował się blisko domu, bo pracująca w nim pompa wymaga zasilania elektrycznego i trzeba doprowadzić doń kable;
 • należy też uwzględnić trasy przebiegu rur i przewodów rozmaitych instalacji, by nie uszkodzić ich podczas prowadzenia wykopów;
 • właściwa lokalizacja to również miejsce w miarę dobrze nasłonecznione – ok. 2/3 powierzchni zbiornika powinno być oświetlone, bo większość roślin wodnych preferuje takie stanowisko (pamiętajmy jednak, że intensywne słońce sprzyja rozwojowi glonów i związków szkodliwych dla fauny). Idealnie gdy w pewnej odległości od oczka, od strony południowej, rośnie wysokie drzewo, które rzuca cień w godzinach największego upału;
 • liście drzew gnijące w wodzie to nie lada problem – najlepiej jeśli w sąsiedztwie zbiornika nie ma liściastych drzew i krzewów, albo rosną po jego zawietrznej stronie;
 • widok wody z tarasu lub altany znacznie uprzyjemni wypoczynek;
 • jeśli zależy nam, by jeziorko miało naturalistyczny charakter i gościły w nim zwierzęta (jeże, żaby, ślimaki, ważki, ptaki), zaplanujmy je w ustronnym miejscu.

Zakładanie oczka wodnego - wybór odpowiedniego materiału - z czego zbudować oczko wodne?

Wybór materiałów do uszczelniania niewielkich oczek (do 5 m2) jest spory – można użyć gliny, betonu, mat bentonitowych, folii z EPDM lub z PVC, albo gotowej niecki z tworzywa sztucznego (co będzie najprostsze). Jedynie zbiorniki wykończone folią z EPDM bądź z PVC mogą mieć dowolną wielkość (i kształt).

Folia PVC
Jest tania, ale wytrzymała na uszkodzenia (posłuży nawet 15–20 lat). Folię z PVC układa się na 15–20 cm warstwie piasku, który warto okryć geowłókniną (będzie chronić materiał przed uszkodzeniem). Małe oczka uszczelnia się jednym kawałkiem folii (w sprzedaży są rolki i płachty o szerokości od 2 do 10 m), by uniknąć łączeń. Duże z licznymi zatokami – pasami materiału, które potem scala się klejem do PVC lub zgrzewa gorącym powietrzem.

Jeśli prace będziemy przeprowadzać w dzień słoneczny – folia zmięknie co nieco i łatwiej będzie ją dopasować do wykopu. By jeszcze lepiej osiadła, do zbiornika można wlać wodę na wysokość ok. 30 cm (dopasowywanie na sucho jest trudniejsze).


Folia PVC to materiał dość wrażliwy na działanie promieni UV, dlatego trzeba ją przykryć warstwą piasku lub drobnych kamieni (dostępna jest też folia z warstewką drobnego żwiru), albo geowłókniną (ułatwi też podsiąkanie wody do strefy bagiennej, a gdy porośnie glonami, stanie się praktycznie niewidoczna). Brzegi folii ułożonej w niecce muszą wystawać poza jej obrys. Przycinamy je dopiero po napełnieniu zbiornika (lustro wody powinno znajdować się ok. 10 cm poniżej jego krawędzi), a następnie maskujemy piaskiem, żwirem albo kamieniami.

forma do oczka wodnego fot. www.roslinywodne.com

Wypraska z tworzywa sztucznego
Umożliwia szybkie i łatwe wykonanie dość trwałego oczka. Formę osadza się na warstwie piasku w wykopie o analogicznym kształcie. Potem wypełnia wodą do 1/3 wysokości, a następnie przestrzeń pomiędzy niecką a wykopem zasypuje piaskiem.

W centrach ogrodniczych można kupić wytłoczki o różnym kształcie, wielkości i kolorze, także z kompletem podstawowych akcesoriów – np. pompą, dyszą i figurką fontannową, fot. www.roslinywodne.com

Folia EPDM
Nazywana też geomembraną. Mocna, elastyczna, znacznie trwalsza od produktów z PVC (posłuży kilkadziesiąt lat). Polecana do głębokich zbiorników (powyżej 1,5 m). Choć ułożyć można ją samemu, wzmocnienie dna wykopu betonem trzeba zlecić fachowcom. Po ułożeniu folii w niecce, na dnie usypuje się 3–4 cm warstwę drobnego żwiru i nalewa wodę, a gdy uszczelnienie się dopasuje – brzegi zbiornika wykańcza poprzez obciążenie folii kamieniami i przysypanie jej krańców ziemią.
Glina
Samodzielnie można wykonać nieckę z suszonej mielonej gliny lub niewypalonych cegieł (po napęcznieniu tworzą nieprzepuszczalną warstwę) – dostępnych w cegielniach. Glinę lub cegły układa się na dnie wykopu (ok. 15 cm warstwą), zwilża i ubija. Powstaje jednolita i nieprzepuszczalna powłoka, którą można dodatkowo wysypać żwirem.
Mata bentonitowa
Wytwarzana z granulatu bentonitowego, umieszczonego między dwiema warstwami włókniny. Bentonit to skała o dużej chłonności (przypominająca glinę), dlatego mata pod wpływem wody pęcznieje, staje się plastyczna i tworzy nieprzepuszczalną, trwałą powłokę. Do jej ułożenia najlepiej zatrudnić specjalistyczną firmę.
Beton
Z wylewanego w deskowaniu z reguły powstają płytkie oczka o pionowych lub lekko nachylonych ściankach, bez zróżnicowania poziomów. Siatkobeton pozwala budować jeziorka o skomplikowanym kształcie. W obu przypadkach beton jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury, ale jego ułożenie należy powierzyć fachowcom.

Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Lilianna Jampolska


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu