Logo
Logo
45
Okazje

Poznaj 5 Roślin Roku 2021!

Każdego roku National Garden Bureau wybiera pięć różnych roślin ogrodowych, które otrzymują prestiżowy status "Roślin Roku". Znajdziemy wśród nich rośliny jednoroczne, byliny, krzewy ozdobne jak i rośliny jadalne!
Sprawdź, które gatunki zostały wybrane na Rośliny Roku 2021!

National Garden Bureau to amerykańska organizacja non-profit, która powstała już w latach czterdziestych XX wieku. Jej cele to: edukacja, inspirowanie i motywowanie ludzi do poszerzania wiedzy o ogrodnictwie i uprawy roślin. Wybierając pięć "Roślin Roku" kierowano się ich kilkoma cechami – przede wszystkim zwrócono uwagę na popularność poszczególnych gatunków na świecie jak i łatwość oraz wszechstronność w ich uprawie. Istotne okazało się także to, czy posiadają one różne odmiany, by każdy mógł wybrać rośliny idealne dla siebie.

Oto 5 roślin na 2021 rok. Te gatunki będą modne!


HIBISKUS (Hibiscus)

Hibiskus roślina 2021 roku

Hibiskus to liczny rodzaj roślin, do którego należą gatunki uprawiane w naszych ogrodach, jak i egzotyczne kwiaty z tropików, jednak wśród nich wyjątkowo wyróżniają się byliny pochodzące ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych – hibiskusy bylinowe (Hibiscus moscheutos), inaczej nazywane ketmiami bagiennymi. Warto je poznać i dowiedzieć się jak uprawiać w naszych ogrodach, choć trzeba uważać, gdyż potrafią przyćmić swoimi pięknymi kwiatami nawet róże!
► Dowiedz się więcej


FASOLA (Phaseolus)

Fasola roślina 2021 roku

Fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris) czy też fasolki szparagowej nikomu nie trzeba przedstawiać! To prawdziwa królowa warzyw strączkowych i jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Fasola posiada ogromną ilość odmian, ma bardzo dużą zdolność adaptacji to różnych środowisk oraz jest odporna na wiele chorób! Nie zostaje nic innego jak uprawiać tę Roślinę Roku 2021!
► Dowiedz się więcej


HIACYNT (Hyacinthus)

Hiacynt roślina 2021 roku

Hiacynty (Hyacinthus), które uprawiamy w naszych ogrodach i doniczkach to hybrydy jednego gatunku – hiacynta wschodniego (H. orientalis), który występuje w naturze występuje w Azji mniejszej (głownie w Turcji). To znane, wiosenne kwiaty, które kochamy je za przepiękne, gęste kwiatostany, kolory i niezapomniany zapach. Chyba nie ma ogrodnika, który nie planuje ich na swojej kwietnej, wiosennej rabacie! 
► Dowiedz się więcej


PYSZNOGŁÓWKA (Monarda)

Pysznogłówka roślina 2021 roku

Pysznogłówki (Monarda) to rośliny, należące do tej samej rodziny co mięta i również tak jak ona ich liście mają mocny zapach. Często można się na nie natknąć w podaniach o medycynie ludowej Ameryki Północnej, gdzie roślina ta była używana w formie okładów jak i naparów do picia. Do rodzaju Monarda zalicza się wiele pięknych gatunków, a wszystkie z nich są uwielbiane przez owady zapylające. Warto mieć pysznogłówki w swoim ogrodzie!
► Dowiedz się więcej


SŁONECZNIK (Helianthus)

Słonecznik roślina 2021 roku

Ostatnią Rośliną Roku 2021 został słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus). To prawdziwy symbol późnego lata i ciepłych dni. Gatunek ten jest bardzo łatwy w uprawie, a na dodatek w ostatnich latach możemy wybierać spośród jego wielu odmian ozdobnych, które charakteryzują się niższym wzrostem i mniejszymi kwiatami. Nic tylko siać i cieszyć się widowiskowym pięknem kwiatów słoneczników (a później może też pysznym smakiem ich nasion)!
► Dowiedz się więcej

Tekst: Katarzyna Jeziorska – na podstawie: National Garden Bureau, zdjęcie tytułowe: National Garden Bureau

Tagi
 
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu