Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
11
Do góry

Hotele i domki dla owadów – warsztaty dla dzieci

Przyszła wiosna! W ogrodach zaczął się wielki ruch. Kopiemy, grabimy, siejemy i sadzimy. Wszystkie rośliny zdają się cieszyć z intensywnych promieni słońca, z dnia na dzień przybywa im liści, kiełkują i pną się ku górze. To dobry czas, by zadbać o to, aby nasz ogród odwiedzali pożyteczni goście, czyli owady. Warto posadzić pięknie kwitnące rośliny, wabiące je pyłkiem i nektarem. Pojawią się w nim owady zapylające, które przemieszczając się z kwiatka na kwiatek, zbierają nektar i pyłek przy okazji zapylając rośliny.

Zaprośmy do ogrodu też obrońców. Owady drapieżniki będą stać na straży naszych upraw. Będą bronić nasze rośliny przed pasożytami. Złotooki, biedronki, skorki, żuki złote biegacze i ważki, to są nasi sprzymierzeńcy!

"Krecik w ogrodzie" to ogrodniczo-plastyczne  warsztaty dla dzieci oraz całych rodzin. Program warsztatów obejmuje całoroczny cykl zajęć, tak by cieszyć się przyrodą i jej darami przez cztery pory roku.

Jak zrobić hotele i domki dla owadów?

Zachęcamy dzieci – do zabawy i nauki, podczas której budujemy domy dla pożytecznych owadów. Przekazujemy im wiedzę o złożoności i pięknie Natury. O tym, że każdy, nawet najmniejszy owad, jest bardzo ważnym elementem w przyrodzie.

Z czego zbudować mieszkanie dla owadów? Z suchych materiałów: słomy, mchu, tektury falistej, pustych łodyg, nawierconych klocków drewna z drzewa liściastego oraz z ceramicznych donic, zbudujmy przyjazny owadom dom. Gdy zabraknie miejsc w stercie suchych liści i gałęzi, gdy szczeliny między kamieniami będą już zajęte to tu, w przygotowanym przez nas hotelu, znajdą swoje miejsce pożyteczne zapylacze i drapieżniki oraz ich potomstwo: złotooki, biedronki, pszczoły samotnice, skorki i żuki złote biegacze. Razem z dziećmi zadbajmy o naszych małych, ogrodowych pomocników. Sprowadźmy ich na nasze grządki, a one odwdzięczą się nam wytrwałą pracą i pomnożą nasze plony!

Wraz z Krecikiem do nauki i zabawy zaprasza Alena Antosz-Firek - ogrodnik, projektant ogrodów, plastyk i nauczyciel waldorfski.

Więcej informacji na temat warsztatów dla dzieci znajdziesz na stronie:
krecikwogrodzie.pl
facebook.com/krecikwogrodzie/

2019-05-09


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu