Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
11
Do góry

Hotele i domki dla owadów – warsztaty dla dzieci

Przyszła wiosna! W ogrodach zaczął się wielki ruch. Kopiemy, grabimy, siejemy i sadzimy. Wszystkie rośliny zdają się cieszyć z intensywnych promieni słońca, z dnia na dzień przybywa im liści, kiełkują i pną się ku górze. To dobry czas, by zadbać o to, aby nasz ogród odwiedzali pożyteczni goście, czyli owady. Warto posadzić pięknie kwitnące rośliny, wabiące je pyłkiem i nektarem. Pojawią się w nim owady zapylające, które przemieszczając się z kwiatka na kwiatek, zbierają nektar i pyłek przy okazji zapylając rośliny.

Zaprośmy do ogrodu też obrońców. Owady drapieżniki będą stać na straży naszych upraw. Będą bronić nasze rośliny przed pasożytami. Złotooki, biedronki, skorki, żuki złote biegacze i ważki, to są nasi sprzymierzeńcy!

"Krecik w ogrodzie" to ogrodniczo-plastyczne  warsztaty dla dzieci oraz całych rodzin. Program warsztatów obejmuje całoroczny cykl zajęć, tak by cieszyć się przyrodą i jej darami przez cztery pory roku.

Jak zrobić hotele i domki dla owadów?

Zachęcamy dzieci – do zabawy i nauki, podczas której budujemy domy dla pożytecznych owadów. Przekazujemy im wiedzę o złożoności i pięknie Natury. O tym, że każdy, nawet najmniejszy owad, jest bardzo ważnym elementem w przyrodzie.

Z czego zbudować mieszkanie dla owadów? Z suchych materiałów: słomy, mchu, tektury falistej, pustych łodyg, nawierconych klocków drewna z drzewa liściastego oraz z ceramicznych donic, zbudujmy przyjazny owadom dom. Gdy zabraknie miejsc w stercie suchych liści i gałęzi, gdy szczeliny między kamieniami będą już zajęte to tu, w przygotowanym przez nas hotelu, znajdą swoje miejsce pożyteczne zapylacze i drapieżniki oraz ich potomstwo: złotooki, biedronki, pszczoły samotnice, skorki i żuki złote biegacze. Razem z dziećmi zadbajmy o naszych małych, ogrodowych pomocników. Sprowadźmy ich na nasze grządki, a one odwdzięczą się nam wytrwałą pracą i pomnożą nasze plony!

Wraz z Krecikiem do nauki i zabawy zaprasza Alena Antosz-Firek - ogrodnik, projektant ogrodów, plastyk i nauczyciel waldorfski.

Więcej informacji na temat warsztatów dla dzieci znajdziesz na stronie:
krecikwogrodzie.pl
facebook.com/krecikwogrodzie/

2019-05-09


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu