Logo
Logo
1
Okazje

Pielęgnacja roślin doniczkowych – jak uniknąć ich zwiędnięcia?

Rośliny doniczkowe zachwycają nas swoim pięknem. Kolorowe, pachnące, bujnie rozrośnięte na balkonie czy tarasie, a także we wnętrzu domu, pozwalają cieszyć się odrobiną natury w zasięgu ręki nawet wówczas, gdy z jakiegoś powodu nie możemy sobie pozwolić na dłuższe z nią obcowanie. Jak jednak o nie zadbać?

 

Dobierz stanowisko do rodzaju rośliny

Najważniejsze podczas uprawiania roślin doniczkowych jest odpowiednie dobranie stanowiska, na którym się znajdą, do specyfiki samego gatunku. Każdy gatunek posiada ścisłe wymagania względem parametrów, w jakich przyjdzie mu rosnąć. Wiedząc o tym, powinniśmy dostosować je tak, aby roślina czuła się w danym miejscu jak najlepiej.

Gdy warunki nie są odpowiednie

Roślina będzie miała inny wygląd niż ten, jakiego się spodziewamy. W przypadku niedostatecznej ilości światła może się okazać, że jej pędy będą długie i cienkie, pozbawione dobrze wykształconych liści. Z kolei w przypadku zbyt małej ilości wody może następować więdnięcie, zahamowanie wzrostu i rozwoju. Z całą pewnością rośliny, którym brakuje wody i słońca, nie będą zachwycać tak, jak inne.

Wiedząc o tym wszystkim, przed kupnem roślin i rozpoczęciem hodowli warto zapoznać się wymaganiami, jakie przed swoim opiekunem stawia roślina. Dzięki temu będzie można już na wstępie odrzucić te, które nie nadają się do naszego domu czy ogrodu, lub też od nas samych wymagają zbyt wiele pracy. Z kolei pod uwagę będzie można brać wszystkie, które wydają się mieć takie oczekiwania, jakie z łatwością im zapewnimy. W końcu hodowla roślin ma być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem.

Sprawdzaj stan roślin

Wiesz już, czego potrzebują twoje kwiaty na balkonie lub tarasie? Doskonale! Zatem podczas ich wzrostu musisz koniecznie raz na jakiś czas sprawdzać ich obecny stan. Kontrola wszystkich parametrów, ale przede wszystkim wody, pozwoli ci uniknąć więdnięcia, zażółcenia czy marnienia roślin i ich powolnego zamierania.

Jak kontrolować stan rośliny i parametry, w jakich się znajduje? Przede wszystkim należy obserwować ją gołym okiem. Oprócz tego można wykorzystać różnego rodzaju drobne akcesoria, które pomagają śledzić wilgotność gleby. Jeśli spada ona poniżej wybranego poziomu, pokazują nam to na jasnej, czytelnej skali, zapewniając, że zawsze podlejemy nasze kwiaty w odpowiedniej chwili.

Pelargonie i bratki – najpopularniejszy, ale nie najłatwiejszy wybór

Skoro wiesz już, jak zapewnić roślinie stały dostęp do wody i słońca, pora na rozważenie konkretnego przykładu. Można za niego uznać pelargonie, które są bez wątpienia jednymi z najchętniej wybieranych kwiatów na balkon. Pięknie się prezentują, bujnie ozdabiając swoimi kolorowymi kwiatami przestrzeń.

Jednak pelargonie nie są wcale najłatwiejszymi roślinami w hodowli. Wymagają sporej ilości składników mineralnych, dlatego niezbędne jest ich nawożenie. Mają też stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę i nie lubią naprzemiennego przesuszania i obfitego podlewania. Jak prawidłowo o nie zadbać przeczytasz na portalu dobredomowe.pl, w artykule “Dlaczego pelargonia żółknie“.

Drugą chętnie wybieraną rośliną są bratki, które odznaczają się żywymi barwami. Należy jednak pamiętać, że są one takie tylko wówczas, gdy nie wystawimy bratków na zbyt intensywne słońce. Pod jego wpływem mogłyby bowiem spłowieć.

Również w ich przypadku ważne jest podlewanie, ponieważ wymagają dużej, stałej wilgoci, ale bez nadmiernego zamaczania. Jak dokładnie je podlewać? Dowiesz się tego z artykułu “Bratki na balkonie. Kiedy i jak sadzić”, znajdującego się na portalu slowdom.pl. Dzięki tym informacjom twój balkon na pewno zawsze będzie piękny i kolorowy.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu