Beczka z deszczówką zaczęła śmierdzieć? Wsyp to, a zapach zniknie

Beczka z deszczówką zaczęła śmierdzieć

Zapach siarkowodoru, zgniłej kapusty czy zepsutego jaja? Jeśli woda z beczki na deszczówkę zaczęła cuchnąć, nie ignoruj tego sygnału. Sprawdź, skąd właściwie może brać się taki zapach, czy jest to groźne i jak przeciwdziałać. Dowiedz się też, jak jeden domowy składnik, może przywrócić deszczówce świeżość.

Posłuchaj
00:00
2

Dlaczego deszczówka śmierdzi?

Deszczówka sama w sobie nie ma intensywnego zapachu. Jej fetor to efekt procesów beztlenowego rozkładu materii organicznej – czyli mówiąc prościej: coś wpadło do beczki i zaczęło gnić. Liście, resztki roślin, kurz z dachu, a nawet martwy owad potrafią w krótkim czasie przemienić wodę w cuchnącą breję. Brak dopływu tlenu oraz wysoka temperatura sprzyjają namnażaniu się bakterii beztlenowych, które produkują nieprzyjemne związki siarki i amoniaku. Im dłużej z tym zwlekasz, tym gorzej pachnie – i trudniej się tego pozbyć.

Czy śmierdząca deszczówka jest groźna?

Zdecydowanie tak – i to nie tylko z powodu nieprzyjemnego zapachu. Woda z gnijącymi w niej resztkami organicznymi może być potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla roślin. W beztlenowym środowisku, jakie panuje w długo stojącej deszczówce, szybko namnażają się bakterie gnilne, siarkowe, a także grzyby i pierwotniaki. Woda z takim składem nie nadaje się ani do podlewania warzyw, ani do nawadniania rabat ozdobnych.

Śmierdząca deszczówka nie ma nic wspólnego z gnojówką – mimo podobnego zapachu nie zawiera cennych składników odżywczych, a jedynie szkodliwe bakterie i toksyny. Zamiast zasilić rośliny, może im poważnie zaszkodzić, szczególnie w warzywniku i na rabatach z delikatnymi gatunkami.

Kontakt roślin z patogenami zawartymi w wodzie może prowadzić do ich osłabienia, zahamowania wzrostu, przebarwień liści, a w skrajnych przypadkach – do zainfekowania systemu korzeniowego i zamierania całych okazów. Szczególnie wrażliwe są młode siewki, zioła, sałaty i inne jadalne gatunki, które trafiają później na nasz talerz.

To jednak nie wszystko. Śmierdząca deszczówka to raj dla komarów. Stojąca woda, bogata w rozkładające się substancje organiczne, stanowi dla nich idealne miejsce do składania jaj. Obecność takich zbiorników sprzyja też rozwojowi innych owadów, jak np. muchówek i meszek, które mogą przenosić patogeny.

Dodatkowo, jeśli deszczówka stoi zbyt długo w pełnym słońcu, może dojść do zakwitu glonów, które oprócz pogorszenia jakości wody tworzą śliską, zielonkawą warstwę na ścianach beczki.

Jak zneutralizować zapach wody bez opróżniania i szorowania beczki?

Nie musisz wylewać całej beczki i szorować jej szczotką – choć to oczywiście też jest skuteczne. Zanim jednak sięgniesz po radykalne metody, wypróbuj sprawdzony domowy sposób. Do śmierdzącej deszczówki wystarczy wsypać szklankę popiołu drzewnego – oczywiście takiego z czystego drewna, bez lakieru, kleju i farb.

Popiół ma właściwości alkalizujące i odkażające. Działa niczym naturalny filtr – podnosi pH wody, ogranicza rozwój bakterii beztlenowych i neutralizuje zapachy. Już po kilku godzinach od jego dodania da się zauważyć poprawę – a po jednej dobie woda przestaje cuchnąć. Warto co kilka dni dosypywać kolejną porcję, szczególnie w upalne dni.

Jak zapobiec powstawaniu brzydkiego zapachu?

  • Zabezpiecz rynny – siatka na wlocie do beczki zatrzyma liście, owady i drobne śmieci.
  • Zakrywaj beczkę pokrywą lub nawet zwykłą tkaniną, która ograniczy dostęp światła i powietrza. Światło słoneczne pobudza rozwój glonów, które także psują jakość wody.
  • Co kilka tygodni opróżniaj beczkę i ją wypłucz, a dno przetrzyj z osadu. Niektórzy ogrodnicy dodają do deszczówki garść gliny, węgla aktywnego lub wcześniej wspomniany popiół – wszystko po to, by naturalnie utrzymać wodę w dobrej kondycji.

Zdjęcie tytułowe: Jana Krizova / AdobeStock

To się przyda
Deszczomierz na szpilce z uchwytem – Garland
Deszczomierz na szpilce z uchwytem – Garland
Beczka na wodę deszczową 500 litrów + przyłącze rynnowe
Beczka na wodę deszczową 500 litrów + przyłącze rynnowe
Beczka na wodę deszczową 100 litrów + przyłącze rynnowe
Beczka na wodę deszczową 100 litrów + przyłącze rynnowe
Zbiornik na wodę składany - 50 L Jardbric
Zbiornik na wodę składany - 50 L Jardbric
Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści