Dlaczego deszczówka "zakwita"?
Przyczyny kwitnienia wody deszczowej są dość proste. Przede wszystkim woda spływając np. z dachu zbiera ze sobą różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie i mikroorganizmy. W dogodnych warunkach (przeważnie kiedy jest gorąco i bezwietrznie) organizmy te mogą zacząć szybko i gwałtownie się namnażać, i w ten sposób powodować tak zwane „kwitnienie” wody.
Staje się ona wtedy zielonkawa i mętna a na powierzchni możemy nawet gołym okiem zaobserwować tak zwany „kożuszek” z glonów w zielono-brązowych barwach. Wiele z mikroorganizmów dostających się do deszczówki jest dla naszych roślin nieszkodliwa jednak niestety do pojemnika na wodę mogą dostać się również niebezpieczne substancje (chociażby odchody ptaków) dlatego warto zadbać o odpowiedni stan wody nim zdecydujemy się ją wykorzystać do podlania swoich upraw.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wpływ na zakwitanie ma również np. tworzywo z jakiego wykonany został pojemnik, w który gromadzimy wodę. To czy dojdzie do tego procesu zależy przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki zapobiegające kwitnieniu i oczyszczające deszczówkę.
Sposoby na oczyszczanie wody deszczowej
Filtry
Są podstawowym sposobem na oczyszczenie deszczówki. Możemy wykorzystać filtr przepływowy lub zbierający. Każdy z nich ma za zadanie mechanicznie oddzielić wodę od znajdujących się w niej zanieczyszczeń. Należy oczywiście pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtrów.
Aktywatory
Są to substancje zawierające mikroorganizmy hamujące i spowalniające zakwitanie wody. Są to całkowicie naturalne substancje, bez środków chemicznych dlatego są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin, - Siarczan miedzi – siarczan jest dobrym sposobem na zapobieganie zakwitaniu wody jednak używany zbyt często może gromadzić się potem w ziemi w nadmiarze.
Nadmanganian potasu
Ma właściwości dezynfekujące. Działa odkażająco, bakteriobójczo i grzybobójczo dlatego może znacznie wpłynąć na spowolnienie procesów zakwitania wody.
Związki humusowe
To naturalne związki, które między innymi powodują obniżenie PH wody i zapobiegają rozwojowi glonów. Wykorzystanie tej metody wymaga jednak posiadania sporej wiedzy i umiejętności w przeciwnym razie można bowiem narobić więcej szkód niż pożytku.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Elena Lyamina / Dreamstime