Logo
Logo

Co zrobić aby deszczówka nie zakwitła? 4 sprawdzone sposoby!

Wszyscy miłośnicy ogrodnictwa zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że najlepsza woda do podlewania roślin to ta tak zwana „odstana”, która dodatkowo jest w temperaturze otoczenia. Jednym ze sposobów zbierania wody jest gromadzenie deszczówki do beczek lub pojemników. Każdy kto to praktykuje prędzej czy później prawdopodobnie zetknie się z problemem zakwitania wody.

Spis treści
Co to "zakwitanie" deszczówki i jak temu zapobiegać? Jak oczyścić deszczówkę z glonów?

Dlaczego deszczówka "zakwita"?

Przyczyny kwitnienia wody deszczowej są dość proste. Przede wszystkim woda spływając np. z dachu zbiera ze sobą różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie i mikroorganizmy. W dogodnych warunkach (przeważnie kiedy jest gorąco i bezwietrznie) organizmy te mogą zacząć szybko i gwałtownie się namnażać, i w ten sposób powodować tak zwane „kwitnienie” wody.

Staje się ona wtedy zielonkawa i mętna a na powierzchni możemy nawet gołym okiem zaobserwować tak zwany „kożuszek” z glonów w zielono-brązowych barwach. Wiele z mikroorganizmów dostających się do deszczówki jest dla naszych roślin nieszkodliwa jednak niestety do pojemnika na wodę mogą dostać się również niebezpieczne substancje (chociażby odchody ptaków) dlatego warto zadbać o odpowiedni stan wody nim zdecydujemy się ją wykorzystać do podlania swoich upraw.

 

Wpływ na zakwitanie ma również np. tworzywo z jakiego wykonany został pojemnik, w który gromadzimy wodę. To czy dojdzie do tego procesu zależy przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki zapobiegające kwitnieniu i oczyszczające deszczówkę.

Nawet pomimo problemów z zakwitem wody - zdecydowanie warto gromadzić deszczówkę. Warto wykorzystać wyżej wymienione sposoby na oczyszczenie wody (a przynajmniej postarać się o ograniczony dostęp światła do zbiornika) i zużytkować ją w naszym ogrodzie. Jest to nie tylko oszczędność dla naszego portfela ale również bardzo proekologiczne działanie i zmniejszenie zużycia wody.

Beczka na wodę deszczową - zbiornik na deszczówkę 100 litrów
Beczka na wodę deszczową 100 litrów + przyłącze rynnowe
Beczka do gromadzenia wody deszczowej marki RAMP wykonana została z odpornego materiału. To bardzo dobry sposób na zbieranie wody deszczowej, a jej montaż i demontaż jest wyjątkowy prosty. Konstrukcja umożliwia łatwe składanie (np. na zimę), zapewnia dużą wygodę użytkowania i przechowywania.
Beczkę można podstawić pod rynnę, lub podłączyć bezpośrednio do rynny za pomocą przyłącza rynnowego, które jest dodawane do tego zestawu. Każda beczka RAMP wyposażona jest w dwa krany, a wszystkie wloty i wyloty mają filtry siatkowe.
Zestaw przyłączeniowy doprowadzający wodę deszczową z rynny do zbiornika na wodę jest prosty w montażu, pozwala w łatwy sposób gromadzić wodę prosto z rynny. Właściwe wykonanie przyłącza, pozwala na uzyskanie również funkcji ''przelewu''. Gdy beczka uzupełni się wodą powyżej poziomu otworu w rynnie, woda przestanie napływać do beczki. Dzięki temu deszczówka nigdy nie przeleje się wieczkiem beczki.
W sklepie dostępne są także beczki o pojemności: 250, 500 i 1000 litrów!
KUP W NASZYM SKLEPIE

Sposoby na oczyszczanie wody deszczowej

Filtry
Są podstawowym sposobem na oczyszczenie deszczówki. Możemy wykorzystać filtr przepływowy lub zbierający. Każdy z nich ma za zadanie mechanicznie oddzielić wodę od znajdujących się w niej zanieczyszczeń. Należy oczywiście pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtrów.

Aktywatory
Są to substancje zawierające mikroorganizmy hamujące i spowalniające zakwitanie wody. Są to całkowicie naturalne substancje, bez środków chemicznych dlatego są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin, - Siarczan miedzi – siarczan jest dobrym sposobem na zapobieganie zakwitaniu wody jednak używany zbyt często może gromadzić się potem w ziemi w nadmiarze.

Nadmanganian potasu
Ma właściwości dezynfekujące. Działa odkażająco, bakteriobójczo i grzybobójczo dlatego może znacznie wpłynąć na spowolnienie procesów zakwitania wody.

Związki humusowe
To naturalne związki, które między innymi powodują obniżenie PH wody i zapobiegają rozwojowi glonów. Wykorzystanie tej metody wymaga jednak posiadania sporej wiedzy i umiejętności w przeciwnym razie można bowiem narobić więcej szkód niż pożytku.


 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Elena Lyamina / Dreamstime

Autor
Co zrobić aby deszczówka nie zakwitła? 4 sprawdzone sposoby!
Co zrobić aby deszczówka nie zakwitła? 4 sprawdzone sposoby!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl