Logo
Logo

Chemia do czyszczenia basenu | Jaką wybrać i gdzie kupić?

W małych basenach rzadko stosuje się rozwiązania, które pomagają utrzymać dobre parametry wody i ogólną czystość. Dlatego woda musi być często wymieniana. W średnich i dużych basenach jest to niepraktyczne, woda wolniej nagrzewa się, a straty ekonomiczne wynikające z częstej wymiany i podgrzewania są już odczuwalne. Dlatego warto korzystać z technologii, dzięki którym woda jest czysta znacznie dłużej.

Spis treści
Czystość wody w basenie to nie tylko chemia – wymieniamy wodę! Sprzęt do czyszczenia basenu – nie tylko chemia! Chemia do czyszczenia basenu jest nieodzowna!

Czystość wody w basenie to nie tylko chemia – wymieniamy wodę!

  • W małych basenach wodę wymienia się nawet co kilka tygodni.
  • W dużych basenach woda najczęściej jest spuszczana i zastępowana świeżą jedynie raz w sezonie.

Do strat wody niestety dochodzi – są wliczone w użytkowanie basenu. Zaleca się, aby niezależnie od innych działań, co 1-2 tygodnie wymieniać przynajmniej 3% pojemności zbiornika!

Sprzęt do czyszczenia basenu – nie tylko chemia!

W każdym średnim i dużym basenie należy zainstalować filtr oczyszczający, który podłącza się do pompy. To podstawa bez której nie ma szans na utrzymanie wody w dobrej jakości, nawet nie przez miesiące, a przez tygodnie.

W sprzedaży dostępne są filtry papierowe (po zabrudzeniu wyrzuca się je), piaskowe (są powszechnie wykorzystywane ze względu na wytrzymałość) i kartuszowe (polecane do małych basenów). Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę czy są kompatybilne z pompą oraz z basenem (tj. zgodność średnicy przyłączy).

Rzadziej używa się skimmerów, które pływają na powierzchni lustra wodnego i zbierają grubsze odpady, np. liście. To bardziej domena oczek wodnych. Pompę powinno się uruchamiać często, w sezonie przynajmniej 2-3 godziny dziennie. Bywa to kłopotliwe, a jednocześnie generuje koszty. Dlatego z reguły sprzęt jest uruchomiony zbyt rzadko, a woda szybciej brudzi się. W rezultacie częściej trzeba korzystać z innych rozwiązań.

W sukurs przychodzą odkurzacze ręczne. W mniejszych basenach można kupić tani, lekki i wygodny odkurzacz ręczny. Większe zbiorniki wymagają wydajniejszego sprzętu, np. urządzeń automatycznych. Wystarczy je zaprogramować. Dobre modele nie tylko czyszczą dno, ale także ścianki basenu. Słabsze modele są zasilane bateriami, te bardziej zaawansowane technologiczne posiadają akumulator. Wciąż dużą popularnością cieszą się tradycyjne urządzenia elektryczne – z przewodem.

Do usuwania większych zabrudzeń można używać także kija teleskopowego z siatką o drobnych oczkach.

Chemia do czyszczenia basenu jest nieodzowna!

Środki chemiczne zawsze powinny być stosowane z zachowaniem ostrożności – podobnie wygląda sytuacja z użytkowaniem basenu. Niestety nie da się bez nich utrzymać dobrej jakości wody. Dlatego w basenie stosuje się niechciany, ale skuteczny chlor (np. w tabletkach). Zwalcza on brzydki zapach, zabija drobnoustroje i chroni wodę przed zakwitami glonów.

Trzeba także utrzymać prawidłową kwasowość. Optymalne pH oscyluje w granicach 7,0-7,4. Niższe może powodować korodowanie części metalowych, wyższe zmniejsza skuteczność środków dezynfekcyjnych. Jednocześnie wysoka temperatura powoduje wzrost, a deszcze obniżenie parametru. W związku z tym stosuje się preparaty do obniżenia lub podwyższenia pH.

Oprócz tego powszechnie używane są środki przeciw glonom, tabletki tlenowe oraz środki do czyszczenia.

Extra chlor Zwalcza glony, bakterie i grzyby granulat do basenu, Sklep ZielonyOgródek
Extra Chlor – granulat dezynfekujący wodę – 1 kg | Target
Łatwy w użyciu i dozowaniu preparat do dezynfekcji wody. Posiada aktywny chlor i jest szczególnie polecany jeśli chcemy szybko zdezynfekować wodę w basenie z dużą zawartością glonów, grzybów oraz w mętnej wodzie.
Kup wygodnie w sklepie online
Calcid Minus środek obniżający odczyn pH wody Target, Sklep ZielonyOgródek
Calcid Minus – środek obniżający odczyn pH wody – 1 l | Target
Płynny preparat Calcid Minus obniżania pH wody w basenach. Może być stosowany z innymi środkami do utrzymywania czystości basenów (w zalecanych stężeniach). Preparat Calcid Minus nie zawiera jonów chlorkowych.
Kup wygodnie w sklepie online
Aqua Biocyd G1R środek zwalczający glony, bakterie i grzyby Target, Sklep ZielonyOgródek
Aqua Biocyd G-1/R – środek zwalczający glony, bakterie i grzyby – 1 l | Target
Preparat jest w formie płynu i stosuje się go do zwalczania glonów, bakterii w basenach kąpielowych. Preparat ma silne działanie niszczące szkodliwe mikro-organizmy oraz zapobiega ich powstawaniu.
Kup wygodnie w sklepie online

Własny basen to rozrywka, która kosztuje i wiąże się z pewnymi nakładami pracy. Sama radość z tak przyjemnie spędzanego czasu spłaca się jednak z nawiązką!

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gerd Altmann / Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Chemia do czyszczenia basenu | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Chemia do czyszczenia basenu | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl