Czystość wody w basenie to nie tylko chemia – wymieniamy wodę!
- W małych basenach wodę wymienia się nawet co kilka tygodni.
- W dużych basenach woda najczęściej jest spuszczana i zastępowana świeżą jedynie raz w sezonie.
Do strat wody niestety dochodzi – są wliczone w użytkowanie basenu. Zaleca się, aby niezależnie od innych działań, co 1-2 tygodnie wymieniać przynajmniej 3% pojemności zbiornika!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Sprzęt do czyszczenia basenu – nie tylko chemia!
W każdym średnim i dużym basenie należy zainstalować filtr oczyszczający, który podłącza się do pompy. To podstawa bez której nie ma szans na utrzymanie wody w dobrej jakości, nawet nie przez miesiące, a przez tygodnie.
W sprzedaży dostępne są filtry papierowe (po zabrudzeniu wyrzuca się je), piaskowe (są powszechnie wykorzystywane ze względu na wytrzymałość) i kartuszowe (polecane do małych basenów). Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę czy są kompatybilne z pompą oraz z basenem (tj. zgodność średnicy przyłączy).
Rzadziej używa się skimmerów, które pływają na powierzchni lustra wodnego i zbierają grubsze odpady, np. liście. To bardziej domena oczek wodnych. Pompę powinno się uruchamiać często, w sezonie przynajmniej 2-3 godziny dziennie. Bywa to kłopotliwe, a jednocześnie generuje koszty. Dlatego z reguły sprzęt jest uruchomiony zbyt rzadko, a woda szybciej brudzi się. W rezultacie częściej trzeba korzystać z innych rozwiązań.
W sukurs przychodzą odkurzacze ręczne. W mniejszych basenach można kupić tani, lekki i wygodny odkurzacz ręczny. Większe zbiorniki wymagają wydajniejszego sprzętu, np. urządzeń automatycznych. Wystarczy je zaprogramować. Dobre modele nie tylko czyszczą dno, ale także ścianki basenu. Słabsze modele są zasilane bateriami, te bardziej zaawansowane technologiczne posiadają akumulator. Wciąż dużą popularnością cieszą się tradycyjne urządzenia elektryczne – z przewodem.
Do usuwania większych zabrudzeń można używać także kija teleskopowego z siatką o drobnych oczkach.
Chemia do czyszczenia basenu jest nieodzowna!
Środki chemiczne zawsze powinny być stosowane z zachowaniem ostrożności – podobnie wygląda sytuacja z użytkowaniem basenu. Niestety nie da się bez nich utrzymać dobrej jakości wody. Dlatego w basenie stosuje się niechciany, ale skuteczny chlor (np. w tabletkach). Zwalcza on brzydki zapach, zabija drobnoustroje i chroni wodę przed zakwitami glonów.
Trzeba także utrzymać prawidłową kwasowość. Optymalne pH oscyluje w granicach 7,0-7,4. Niższe może powodować korodowanie części metalowych, wyższe zmniejsza skuteczność środków dezynfekcyjnych. Jednocześnie wysoka temperatura powoduje wzrost, a deszcze obniżenie parametru. W związku z tym stosuje się preparaty do obniżenia lub podwyższenia pH.
Oprócz tego powszechnie używane są środki przeciw glonom, tabletki tlenowe oraz środki do czyszczenia.
Własny basen to rozrywka, która kosztuje i wiąże się z pewnymi nakładami pracy. Sama radość z tak przyjemnie spędzanego czasu spłaca się jednak z nawiązką!
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gerd Altmann / Pixabay ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!