Logo
Logo

Wybieramy ogrodzenie działki: przegląd dostępnych rozwiązań

Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.

Ogrodzenie stawia się przeważnie po zakończeniu budowy domu - na czas jej trwania działkę otacza zwykle tymczasowy parkan. Takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane, ponieważ postawiona za wcześnie docelowa bariera, której koszt jest często niemały, mogłaby ulec uszkodzeniu, np. podczas transportu materiałów budowlanych.

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest w czym wybierać. Można zdecydować się na lekkie ogrodzenie z siatki, albo na solidny mur, który będzie stanowił nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także hałasem (taki wariant powinni rozważyć właściciele domów usytuowanych np. przy ruchliwej drodze). Wszystko zależy od stylu domu, otoczenia, a także gustu i zasobności portfela inwestora.

Ogrodzenie pasujące do stylu domu, fot. Libet

Ogrodzenie powinno pasować zarówno do bryły budynku i otoczenia domu, jak i do miejscowego krajobrazu.


Nawet przepisy, które w wielu innych obszarach narzucają pewne rozwiązania, w tej kwestii dają dużą dowolność – ogrodzenia o wysokości do 2,20 m nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie (choć trzeba sprawdzić, czy wytyczne dotyczące jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału nie wynikają z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Uwaga! Ostro zakończone elementy ogrodzenia, stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, można umieszczać na wysokości ponad 1,80 m.

Sposób wykonania fundamentu punktowego pod słupki

Sposób wykonania posadowienia ogrodzenia z podmurówką

 

Sposób wykonania fundamentu punktowego pod słupki (górny schemat) oraz posadowienia ogrodzenia z podmurówką (dolny schemat).

OGRADZAMY DZIAŁKĘ: MURY W OGRODZIE

Przez lata ogrodzenia budowano w zasadzie tylko z dwóch rodzajów materiałów - z drewna i kamienia. Oba wciąż mają zastosowanie, ale wykonywane z nich obecnie bariery wyglądają zupełnie inaczej.

Kamień chętnie wykorzystuje się do wznoszenia murów. Nie jest to jednak materiał tani i tak łatwo dostępny jak kiedyś, dlatego wykonuje się z niego zazwyczaj tylko podmurówkę. Stanowi ona oparcie dla lżejszych przęseł - najczęściej z drewna bądź metalu. Takie ogrodzenia prezentują się niezwykle elegancko i są bardzo solidne. Ich trwałość zależy od rodzaju zastosowanego kamienia - największą charakteryzuje się granit, bazalt, sjenit, kwarcyt i porfir.

Zamiast kamienia, do wykonania części konstrukcyjnej muru wykorzystuje się też cegły silikatowe i klinkierowe. Oferowane są w rozmaitych fakturach i kolorach. Nie wymagają wykończenia. Inaczej jest z cegłami zwykłymi, które trzeba otynkować, a następnie pomalować lub przykleić płytki.

Mur można również wznieść z bloczków silikatowych bądź betonowych, które także występują w wielu barwach i fakturach. Ich zaletą jest możliwość wykonania tzw. suchego muru, bez używania zaprawy. Umożliwiają to specjalnie wyprofilowane zamki, ułatwiające dopasowanie elementów. Po wzniesieniu muru bloczki zbroi się prętami stalowymi i wypełnia betonem.

Kolejnym sposobem na wykonanie muru jest wylanie cokołu z betonu w deskowaniu lub wymurowanie go z pustaków. Taka konstrukcja wymaga pomalowania lub obłożenia płytkami.

Solidny mur, fot. Joniec

Solidny i szczelny mur to dobre rozwiązanie, gdy posesja znajduje się np. przy hałaśliwej, ruchliwej drodze.

OGRADZAMY DZIAŁKĘ: GABIONY

Za współczesną wersję murów można uznać gabiony. W przeciwieństwie do tych pierwszych, lepiej pasują do nowoczesnej architektury. Podstawowym budulcem również są kamienie, jednak nie łączy się ich na zaprawę, a umieszcza w specjalnych koszach z metalowej siatki ocynkowanej ogniowo. Zazwyczaj wymagają punktowych fundamentów - pod poszczególnymi koszami. Czasami spotyka się też wersje, w których kamienie zastąpione są przez tłuczeń, szkło lub drewno.

Gabiony są bardzo trwałe, solidne i szczelne. Stanowią skuteczną barierę przed hałasem i kurzem. Ostatnio bardzo zyskują na popularności - uchodzą za najmodniejszy rodzaj ogrodzenia.

Ogrodzenie z gabionu, fot. Konsport

Gabionowe ogrodzenie, fot. Betafence

Ogrodzenie wypełnione szkłem, fot. Progress Architektura

Na wygląd gabionu największy wpływ ma rodzaj zastosowanego wypełnienia. Najpopularniejsze są kamienie - o różnym kształcie i kolorze. Ciekawy efekt da też wypełnienie ze szkła.

OGRADZAMY DZIAŁKĘ: PŁOTY DREWNIANE

Wspomniane już drewno wciąż ma licznych zwolenników. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Tradycyjne ogrodzenia zbite z surowych desek lub bali najlepiej prezentują się na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, którym nadają swojski charakter. Bardzo dobrze pasują do budynków, w których okiennice czy ganki również wykonane są z drewna.

Uwaga! Wybierając ogrodzenie drewniane, trzeba liczyć się z koniecznością jego regularnej konserwacji.

Płot z drewna, fot. Vidaron

Tradycyjne płoty z drewna najlepiej prezentują się na działkach zlokalizowanych w wiejskich i leśnych okolicach.

OGRADZAMY DZIAŁKĘ: PRZĘSŁA I PANELE

Obecnie to najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń. Ich podstawę stanowi zazwyczaj solidna podmurówka z cegieł, bloczków lub wylewana z betonu. Tego typu ogrodzenia można kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

W tym segmencie oferta jest bardzo różnorodna. Zwolennicy naturalnego drewna mogą zdecydować się na solidne przęsła ze sztachet prostych lub profilowanych bądź lżejsze panele. Jeszcze delikatniejsze, bardzo lekkie, są panele z cienkich prętów metalowych, które mogą być płaskie lub wyprofilowane. Dużą popularnością cieszą się przęsła ze stalowych rur i kształtowników.

Bardziej solidne są ogrodzenia oferowane w postaci odlewów z żeliwa. Mocne i efektowne, bogato zdobione, są ręcznie kute przęsła stalowe, wykonywane w zakładach kowalstwa artystycznego. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z dość wysoką ceną zakupu.

Ogrodzenie panelowe, fot. Wiśniowski

Ogrodzenie panelowe ze stalowej siatki.

OGRADZAMY DZIAŁKĘ: SIATKA Z ROLKI

To z kolei propozycja dla inwestorów, którzy chcą wydać jak najmniej i w jak najprostszy sposób ogrodzić nieruchomość. Siatka rozciągnięta na metalowych słupkach wykonana jest przeważnie ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem. Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie jest sztywniejsze.

Metalowe słupki osadzone w betonie - przykłady

Niektóre metalowe słupki osadzane w betonie, stanowiące oparcie dla paneli i siatki, wymagają dodatkowego podparcia. Stosuje się je w przypadku słupków końcowych (schemat po lewej), narożnych (środkowy schemat) oraz pośrodku długiego płotu (schemat po prawej).

OGRADZAMY DZIAŁKĘ: KOSZTY

Najtańszą siatkę z rolki kupimy już za ok. 10 zł/m.b. Panele z siatki kosztują przynajmniej 40 zł/szt. Za przęsło stalowe o wymiarach 120 × 180 cm zapłacimy 100-300 zł/szt. Tańsze są przęsła drewniane - za element z sosny o takich samych wymiarach zapłacimy 40-80 zł/szt.

W przypadku murów ceny kształtują się następująco: cegły klinkierowe i silikatowe - 1-3 zł/szt.; bloczki betonowe - 2-40 zł/szt. (w zależności od wielkości i rodzaju); kamień polny - 50-70 zł/t; piaskowiec - od 120 zł/t; granit - od 200 zł/t. Za materiały na podmurówkę z betonu zapłacimy 30-50 zł/m.b.

Na ostateczny koszt ogrodzenia duży wpływ ma robocizna, która jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju. Szacunkowo można przyjąć, że za wykonanie wykonanie fundamentów zapłacimy ok. 50 zł/m.b., za wylanie podmurówki z betonu - 40-60 zł/m.b., za montaż siatki - 7-10 zł/m.b., za montaż przęseł i słupków metalowych - 20-35 zł/m.b., a za wymurowanie podmurówki i słupków - 100-150 zł/m.b.


Furtka i brama wjazdowa

Ważnymi elementami ogrodzenia wokół posesji są furtka i brama wjazdowa. Najlepiej, gdy mają podobną wysokość co reszta parkanu i są do niego dopasowane stylistycznie.

Furtka nie może mieć szerokości mniejszej niż 90 cm. Tyle mówią przepisy. W praktyce lepiej zdecydować się na nieco szersze wejście - będzie wygodniejsze. Zazwyczaj lokalizuje się je na wprost drzwi wejściowych do domu. Trzeba też pamiętać o furtce do śmietnika i ewentualnie dodatkowej, po przeciwnej stronie ogrodu.

Zgodnie z przepisami szerokość bramy nie może być mniejsza niż 2,4 m, ale w tym przypadku również lepiej zaplanować szerszy wjazd (co najmniej 4 m). Umożliwi to wygodne manewrowanie samochodem osobowym i ewentualny wjazd pojazdowi dostawczemu (z transportem mebli, sprzętu AGD etc.).

Do wyboru są dwa rodzaje bram:

  • rozwierane - przez lata najbardziej popularne. Zazwyczaj składają się z dwóch skrzydeł, otwieranych do wnętrza działki. Nie sprawdzą się więc na posesji z krótkim podjazdem do garażu, gdzie nie ma miejsca na rozwieranie skrzydeł. Aby zapewniały wygodny wjazd, powinny się otwierać pod kątem co najmniej 90 stopni;

  • przesuwne - coraz częściej zastępują bramy rozwierane. Nie zajmują miejsca na podjeździe -skrzydło (rzadziej dwa) porusza się wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie. Stosuje się je tam, gdzie za parkanem nie ma wiele miejsca (żadnych przeszkód, np. roślin, nie może być też na drodze otwierającej się bramy).

    Producenci oferują modele samonośne lub na rolkach, poruszające się po szynie. Te pierwsze wyposażone są w przeciwwagę, która równoważy ciężar skrzydła, zawieszonego na wysięgniku. Dzięki temu brama porusza się bez dotykania podłoża, co jest bardzo wygodne w chłodniejszych porach roku - skrzydło nie przymarznie do nawierzchni, ani nie zablokują go np. opadłe liście, jak to ma miejsce w przypadku bram na rolkach.

Bramę warto wyposażyć w napęd. Dzięki temu zyskamy komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Możliwość sterowania skrzydłem za pomocą pilota czy smartfona - bez wychodzenia z auta - docenimy zwłaszcza zimą i podczas opadów.

Automatyczna brama powinna mieć systemy zapewniające bezpieczeństwo, np. zestaw fotokomórek, które zapobiegają przycięciu przez zamykające się skrzydło samochodu czy przechodzącego człowieka. Dobrym rozwiązaniem - gdy nie planujemy furtki - jest też funkcja niepełnego otwarcia.

O automatyce najlepiej pomyśleć podczas zakupu bramy. Dzięki temu najłatwiej będzie dopasować moc i rodzaj siłowników.

BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2018,
tekst: Norbert Skupiński,
zdjęcie tytułowe: Libet, Konsport, Wiśniowski

Autor
Wybieramy ogrodzenie działki: przegląd dostępnych rozwiązań
Wybieramy ogrodzenie działki: przegląd dostępnych rozwiązań
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość mariusz walczak

12-09-2020 08:21

Ja z żoną szukaliśmy czegoś bardziej oryginalnego. Na naszym osiedlu domków jednorodzinnych wszyscy poszli w minimalizm, a my poszaleliśmy i mamy ogrodzenie jedyne w swoim rodzaju. Spodobał nam się gazon prostokątny w odcieniu szarym z firmy Kost-Bet. Ogrodzenie jest solidne, betonowe ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl