Logo
Logo

Brama do ogrodu: dwuskrzydłowa i przesuwna

Brama wjazdowa nie tylko powinna wizualnie pasować do całego ogrodzenia, ale przede wszystkim być niezawodna i wygodna w obsłudze. Jedną z podstawowych decyzji, jakie musimy podjąć przy jej wyborze, jest sposób otwierania. Co wziąć pod uwagę, aby dopasować ją do działki i własnych potrzeb? Przedstawiamy plusy i minusy bramy przesuwnej i dwuskrzydłowej.

Które są wygodniejsze w obsłudze?
Funkcjonalność bram dwuskrzydłowych i przesuwnych

Tryb życia współczesnych rodzin i intensywność korzystania z samochodów sprawiają, że brama wjazdowa na posesję jest używana zwykle każdego dnia po kilka razy. Z tego względu komfort jej obsługi ma duże znaczenie dla codziennego funkcjonowania mieszkańców. Warto więc zastanowić się, jaki rodzaj bramy będzie optymalny.

Pod względem funkcjonalności zdecydowanie lepiej wypada brama przesuwna – stwierdza Sławomir Skrzypek z firmy Germaplan, dystrybutora produktów Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jeśli otwieramy ją ręcznie, musimy wykonać zdecydowanie mniej ruchów niż przy dwuskrzydłowej. Dobrze wyważone skrzydło przesuwne wystarczy jedynie lekko popchnąć. W drugim przypadku trzeba nie tylko otworzyć obie części, ale jeszcze je zablokować.

Oczywiście najwygodniejszą opcją jest wyposażenie bramy wjazdowej w automatykę. Jest to możliwe w obu typach otwierania. Pamiętać jednak trzeba, że napęd do bramy rozwiernej zwykle jest droższy.

Od czego zależy cena zakupu bramy?
Plusy i minusy bramy przesuwnej i dwuskrzydłowej

  • Porównując bramy przesuwne i dwuskrzydłowe z tego samego wzoru, cena zakupu przesuwnej jest zwykle o ok. 20% wyższa.

  • Różnica cenowa zmniejsza się, kiedy bierzemy pod uwagę bramę otwieraną automatycznie.

  • Jeśli chodzi o montaż, jest on droższy dla bramy przesuwnej, która wymaga wylania stopy fundamentowej pod całym wjazdem. W bramie rozwiernej słupy mocujemy punktowo, co obniża koszty i przyspiesza prace.

  • Analizując wydatki, warto zastanowić się też nad awaryjnością obu rozwiązań – brama dwuskrzydłowa jest bardziej podatna na uszkodzenia z przyczyn zewnętrznych. Pod wpływem bardzo silnych podmuchów wiatru wiejących od czoła wjazdu, przy nieprawidłowym zamknięciu i zabezpieczeniu, może dojść nawet do samoczynnego otwarcia skrzydeł.

Brama dwuskrzydłowa i przesuwna w ogrodzie

Brama dwuskrzydłowa i przesuwna w ogrodzie.

Jak brama na jaką działkę?
Wybór bramy zależny od wymiarów i ukształtowania działki

Preferencje właścicieli i budżet, którym dysponują, to bardzo ważne czynniki. Są jednak sytuacje, w których to działka determinuje wybór.

  • Brama przesuwna nie sprawdzi się na bardzo wąskiej działce. Aby mogła się otworzyć, potrzebuje po jednej stronie wolnej przestrzeni równej długości światła przejazdu powiększonej o około 30-50% (długość przeciwwagi wynikająca z konstrukcji).

  • Należy też sprawdzić, czy brama przesuwna nie będzie wchodzić w konflikt z furtką, jeśli znajduje się ona w pobliżu po stronie przeciwwagi.

  • Brama dwuskrzydłowa potrzebuje dużo przestrzeni, bo otwiera się w głąb działki – powinniśmy więc zapewnić jej przestrzeń co najmniej tak dużą jak połowa szerokości wjazdu. Jeśli głębokość wjazdu na terenie posesji jest mała, możemy mieć problem z zamykaniem takiej bramy, gdy będzie na nim zaparkowany samochód.

  • Istotne znaczenie może mieć także ukształtowanie terenu. Jeżeli występuje różnica poziomów w głąb posesji, czyli mamy podjazd pod górę, problematyczne będzie otwieranie bramy dwuskrzydłowej. Można ją co prawda zamontować wyżej, dostosowując do najwyższego punktu, nad którym skrzydło musi się poruszać, ale wtedy po zamknięciu pod bramą pojawi się większy prześwit.

  • Przy bramie przesuwnej występuje analogiczny sytuacja, ale przy wznoszeniu się terenu wzdłuż linii, po której przemieszcza się skrzydło. Porusza się ono ok. 9 cm nad ziemią. Gdy różnica wysokości terenu przekroczy tę wartość, skrzydło zacznie kolidować z gruntem. Rozwiązaniem jest wykonanie wąskiego koryta. Jest to o tyle niewygodne, że trzeba je będzie regularnie oczyszczać z liści i zalegającego zimą śniegu, aby skrzydło mogło się swobodnie przesuwać.

Bramy automatyczne dwuskrzydłowa i przesuwna

Bramy automatyczne dwuskrzydłowa i przesuwna.

Którą bramę wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który typ bramy wjazdowej jest lepszy. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a także wymagania, które trzeba spełnić.

Szacuję, że blisko 70% klientów obecnie decyduje się na bramę przesuwną – podsumowuje specjalista z Germaplan. – Są jednak sytuacje, kiedy lepsza okazuje się brama dwuskrzydłowa. Taki rodzaj polecam też jako bramę tzw. techniczną. Jeśli na posesji mamy dodatkowy wjazd, z którego korzystamy jedynie od czasu do czasu, np. w celu dowiezienia opału lub opróżnienia szamba, wystarczy zamontować tam najprostszy model ręcznie otwieranej bramy rozwiernej.

Tekst i zdjęcia: źródło – Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Olek

16-10-2022 14:01

U mnie brama dwuskrzydłowa. Fajnie wygląda i dobrze pasuje do ogrodzenia i reszty posesji. Oczywiście automatyczne otwieranie. Zdecydowałam się na zestaw z BFT. Fajnie i i wygodnie nie musieć wysiadać z samochodu, żeby zamknąć lub otworzyć bramę.

Gość prog-greg.pl

26-01-2021 22:10

Jak dla mnie to tylko brama przesuwna. Decydując się na taką nie można oszczędzać na dobrych wózkach. Ja mam takie firmy PROG-GREG i sprawdzają się kapitalnie.

Gość plot-bud.pl

13-12-2020 13:37

Wybór bramy to tak jak wybór każdej innej rzeczy związanej z budową domu. Nie jest ani łatwy ani do końca jednoznaczny. Nieraz musimy swoje wyobrażenia skonfrontować z rzeczywistością, bywa, że niektórych rozwiązań nie jesteśmy w stanie zastosować na naszej konkretnej działce ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl