Logo
Logo
Okazje

Dom z gabionami: zdjęcia z realizacji

Gabiony Betafence ozdabiają front domu pani Marianny Kowal ze Szczyrku. Konstrukcja podpiera skarpę, osłania garaż i beton z elewacji. Do wypełnienia gabionów posłużył lokalny biały piaskowiec, doskonale komponując się z otoczeniem i zakopiańską architekturą budynku. O szczegółach realizacji opowiada zauroczona właścicielka.

 

Dom z gabionami

Gabiony to doskonale proste inżyniersko rozwiązanie. Jestem nimi zafascynowana, od kiedy poznałam ich możliwości. – mówi Marianna Kowal z firmy Siatex. – Gabiony stawialiśmy już wcześniej samodzielnie na terenie firmy i w prywatnym ogrodzie, znane są więc mi od wielu lat. Ale projekt i wykonanie okładziny na domu w Szczyrku był dla nas nowatorski.

Dom pani Marianny jest położony na skarpie, dlatego osadzony został we wnęce betonowej ściany oporowej. Właścicielka postanowiła zasłonić ją gabionem, który rozciągnęła dodatkowo na ściany garażu i przy schodach, prowadzących do wejścia domu.

Zakopiańska architektura charakteryzuje się drewnianymi, zdobionymi domami oraz kamienną elewacją, czyli materiałami występującymi w okolicy. Nie inaczej jest tutaj. Do wypełnienia koszy gabionowych został wykorzystany lokalny biały piaskowiec.

Dom z gabionami Betafence

Przebieg montażu z niespodziankami

Gabiony to konstrukcje inżynieryjne, a te zwykle napotykają niespodziewane trudności. Podobnie było w tym wypadku. Trudność sprawiły detale, które wymagały znaczącego nakładu pracy – większego niż początkowo szacowano.

Skomplikowanym zadaniem okazało się obmyślenie sposobu mocowania siatek z profilem startowym, mocowanym do muru z betonu. Konieczne było zachowanie formy i odpowiedniego rozłożenia ciężaru, więc kamienie układano warstwami w kolejnych koszach. Kolejną trudnością był fakt, że ściana oporowa nie w każdym miejscu zachowywała idealny pion. Różnice trzeba było wyrównać kamieniem o odpowiedniej grubości.

Wyzwaniem okazało się również samo rozłożenie płaskich kamieni w koszach tak, żeby razem tworzyły zwartą powierzchnię przypominającą mur. Z tym wszystkim zmierzyło się zaledwie dwóch konstruktorów – właściciel domu i współwłaścicielka firmy Siatek.

Dom z gabionami Betafence Dom z gabionami Betafence
Dom z gabionami Betafence

Efekt końcowy

Wielka satysfakcja – tak można najkrócej opisać wrażenia właścicielki domu. – Moja ocena tego projektu może nie być obiektywna, gdyż jestem miłośniczką gabionów i cały kamień układałam własnoręcznie. Gabionowe fasady polecam innym z pełnym przekonaniem. – zachęca pani Marianna.

Pochodzenie kamienia

Biały piaskowiec z dodatkiem kwarcu pochodzi z masywu Skrzycznego. Bliskie położenie surowca mocno wpłynęło na cenę wypełnienia, szczególnie na koszt logistyki.

Dom z gabionami Betafence

 

Źródło: Betafence
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu