Brzegi nawierzchni ogrodowych:
zabezpieczanie przed utratą kształtu
Obramowanie nawierzchni z bruku należy dobrać stosownie do jej przewidywanych obciążeń. W nawierzchniach przeznaczonych dla pieszych wystarczą obrzeża, palisady lub wylewka betonowa, na parkingach konieczne są krawężniki.
♦ KRAWĘŻNIKI
Osadza się je tak, by ich górna część wystawała ponad nawierzchnię. Krawężniki stosuje się na podjazdach i parkingach.
♦ OBRZEŻA
Są to elementy mniej masywne niż krawężniki i nie wystają ponad powierzchnię. Ich górna, zewnętrzna krawędź (od strony roślin) może być zaokrąglona lub sfazowana. Obrzeża stosuje się na tarasach, ścieżkach i podjazdach. Do ścieżek zakrzywionych przydają się obrzeża łukowe.
Obrzeża i krawężniki układa się przed ułożeniem nawierzchni, wzdłuż jednego rzędu kostek przy zewnętrznych krawędziach traktu. Osadza się je na ławach betonowych zagłębionych w gruncie.
♦ PALISADY
Mogą mieć różną wysokość i kształt (dzięki czemu pasują do różnych modeli kostki). Używa się ich na obramowania ścieżek i tarasów, mogą też pełnić funkcję murków oporowych zapobiegających osuwaniu się ziemi z wyżej położonej części ogrodu, wyniesionych rabat czy tarasu ziemnego.
♦ WYLEWKA BETONOWA
Stosuje się ją na krawędziach tarasów i ścieżek. Na wylewce układa się skrajny pas kostki, a pozostałą, zewnętrzną część wylewki przysypuje ziemią i wysiewa trawę (dzięki temu beton jest niewidoczny).
Zabezpieczanie nawierzchni w ogrodzie:
ochrona przed niszczeniem
Ułożoną nawierzchnię należy impregnować specjalnymi preparatami, które zabezpieczają kostkę przed wnikaniem w nią wody i dzięki temu zapobiegają powstawaniu wapiennych, białych wykwitów. Intensyfikują one także kolor kostki, zwiększają jej odporność na ścieranie oraz mróz i ułatwiają usuwanie z niej plam oleju. Szczególnie wrażliwe na wnikanie wody są piaskowce i wapienie. Służą do tego preparaty silikonowe.
Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać systematycznie przy zauważeniu zmian na powierzchni nawierzchni ogrodowej. Popularnym problemem są zielone naloty na nawierzchniach z piaskowca, wynikające z tego, że kamień ten łatwo pochłania wilgoć, a to sprzyja rozwijaniu się glonów i porostów na jego powierzchni. Powinniśmy go zmywać go ostrą szczotką lub stosując detergenty, a w ostateczności herbicydy.
Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Libet