Zabezpieczenie brzegów nawierzchni w ogrodzie

Zabezpieczenie brzegów nawierzchni w ogrodzie, fot. Libet

Pytanie czytelnika: Czy mogę prosić o podpowiedź jakie brzegi nawierzchni można stosować w ogrodzie? Dlaczego są tak bardzo ważne jeśli mówimy o zabezpieczaniu kostki brukowej? 

Posłuchaj
00:00
7

Brzegi nawierzchni ogrodowych:
zabezpieczanie przed utratą kształtu

Obramowanie nawierzchni z bruku należy dobrać stosownie do jej przewidywanych obciążeń. W nawierzchniach przeznaczonych dla pieszych wystarczą obrzeża, palisady lub wylewka betonowa, na parkingach konieczne są krawężniki.

♦ KRAWĘŻNIKI
Osadza się je tak, by ich górna część wystawała ponad nawierzchnię. Krawężniki stosuje się na podjazdach i parkingach.

♦ OBRZEŻA 
Są to elementy mniej masywne niż krawężniki i nie wystają ponad powierzchnię. Ich górna, zewnętrzna krawędź (od strony roślin) może być zaokrąglona lub sfazowana. Obrzeża stosuje się na tarasach, ścieżkach i podjazdach. Do ścieżek zakrzywionych przydają się obrzeża łukowe.

Obrzeża i krawężniki układa się przed ułożeniem nawierzchni, wzdłuż jednego rzędu kostek przy zewnętrznych krawędziach traktu. Osadza się je na ławach betonowych zagłębionych w gruncie.

♦ PALISADY
Mogą mieć różną wysokość i kształt (dzięki czemu pasują do różnych modeli kostki). Używa się ich na obramowania ścieżek i tarasów, mogą też pełnić funkcję murków oporowych zapobiegających osuwaniu się ziemi z wyżej położonej części ogrodu, wyniesionych rabat czy tarasu ziemnego.

♦ WYLEWKA BETONOWA 
Stosuje się ją na krawędziach tarasów i ścieżek. Na wylewce układa się skrajny pas kostki, a pozostałą, zewnętrzną część wylewki przysypuje ziemią i wysiewa trawę (dzięki temu beton jest niewidoczny).

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Zabezpieczanie nawierzchni w ogrodzie:
ochrona przed niszczeniem

Ułożoną nawierzchnię należy impregnować specjalnymi preparatami, które zabezpieczają kostkę przed wnikaniem w nią wody i dzięki temu zapobiegają powstawaniu wapiennych, białych wykwitów. Intensyfikują one także kolor kostki, zwiększają jej odporność na ścieranie oraz mróz i ułatwiają usuwanie z niej plam oleju. Szczególnie wrażliwe na wnikanie wody są piaskowce i wapienie. Służą do tego preparaty silikonowe.

Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać systematycznie przy zauważeniu zmian na powierzchni nawierzchni ogrodowej. Popularnym problemem są zielone naloty na nawierzchniach z piaskowca, wynikające z tego, że kamień ten łatwo pochłania wilgoć, a to sprzyja rozwijaniu się glonów i porostów na jego powierzchni. Powinniśmy go zmywać go ostrą szczotką lub stosując detergenty, a w ostateczności herbicydy. 

Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Libet

To się przyda
Płyn na Zielone Naloty Na Bruku Gotowy Do Użycia 500 ml
Płyn na Zielone Naloty Na Bruku Gotowy Do Użycia 500 ml
Effect24h Beloukha 680 EC 500 ml zwalcza chwasty i mech w 24h | Target
Effect24h Beloukha 680 EC 500 ml zwalcza chwasty i mech w 24h | Target
Roundup Antychwast Total Ultra Koncentrat  250 ml - Substral
Roundup Antychwast Total Ultra Koncentrat 250 ml - Substral
MNISZEK ULTRA HOBBY AL – zwalcza chwasty – 750 ml | Substral
MNISZEK ULTRA HOBBY AL – zwalcza chwasty – 750 ml | Substral
Tematy
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Powiązane artykuły
Zwalcza chwasty w 24 godziny i nie zawiera glifosatu. Testujemy Roundup w naszym ogrodzie
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy