Aby samodzielnie sporządzić taki projekt, potrzebny jest plan działki z uwzględnieniem istniejących i planowanych obiektów (budynki, roślinność, elementy małej architektury). W projekcie nawierzchni ogrodowej powinien być określony także jej rodzaj. Projekt najlepiej powierzyć architektowi krajobrazu lub zamówić go w firmie oferującej kostkę (często jest on wliczony w cenę kostki).
Trzeba też uwzględnić rodzaj gruntu, na jakim ma być podjazd czy ścieżka. Znajomość poziomu wód gruntowych przyda się do zaprojektowania systemu odwodnienia. Wszystkie nawierzchnie powinno się zaprojektować z niewielkim spadkiem (co najmniej 2%). Nawierzchnie dochodzące do samego budynku powinny mieć także nachylenie podłużne (od ściany w kierunku ogrodu).
Projekt nawierzchni ścieżek w ogrodzie
Trakty ogrodowe służą nie tylko do komunikacji – dobrze zaplanowane podkreślają kompozycję ogrodu i uatrakcyjniają go. Materiały na ścieżki i podjazdy mogą być różne – mniej lub bardziej trwałe, ale wszystkie muszą być odporne na mróz i ścieranie.
Przed zakupem materiału na nawierzchnię ogrodową i wykonaniem jej warto dokładnie zaplanować przebieg ścieżek i kształt oraz wielkość podjazdu. Można wyznaczyć je w dwojaki sposób:
- kierować się przebiegiem wydeptanych szlaków,
- poprowadzić ścieżki na podstawie projektu nawierzchni.
Wygodne przejścia
- Na ścieżce ogrodowej swobodnie miną się dwie osoby, jeśli jej szerokość będzie wynosić min. 0,8 m.
- Szerokość podjazdu to co najmniej 3 m.
- Dojście od furtki do drzwi wejściowych powinno mieć szerokość 1,2-1,5 m – łatwo miną się dwie osoby i można będzie wygodnie przejechać wózkiem.
- Dojście do śmietnika czy kompostownika nie musi być szerokie, lecz ważne jest, by można było łatwo dojechać tam wózkiem ogrodowym lub taczką.
Projektant radzi
- Na prostych ścieżkach przed domem najlepiej zastosować proste wzory z dużych elementów.
- Z małej kostki łatwo układać różnokolorowe wzory, ale zwykle lepiej wyglądają dróżki jednobarwne.
- Indywidualny charakter nawierzchniom z kostki betonowej mogą nadać połączenia jej z innymi materiałami, na przykład z kostką kamienną, żwirem lub elementami drewnianymi.
- Ciemna nawierzchnia dobrze wygląda w zestawieniu z roślinami o jasnych liściach.
- Jeśli bruk ma z czasem nabrać naturalnego wyglądu, lepiej nie wybierać nań jaskrawej kostki klinkierowej – jej kolor nie zmieni się z upływem czasu.
- Na małych działkach wystarczy utwardzić ścieżkę prowadzącą od furtki do domu oraz podjazd.
- Ścieżki powinny prowadzić do najczęściej odwiedzanych obiektów, takich jak altana czy huśtawka. Zapewni to wygodę i zapobiegnie wydeptywaniu trawnika.
- Nie warto utwardzać nawierzchni tam, gdzie nie jest to konieczne, nadmiar kostki brukowej sprawia przytłaczające wrażenie i może przysporzyć kłopotów z odprowadzaniem wody deszczowej.
- W miejscach mało uczęszczanych lepiej ułożyć luźno płyty chodnikowe.
Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Marjon Besteman-Horn/Pixabay