Deska kompozytowa, drewniana, a może płytki lub płyty betonowe?
Dla drewna niebezpieczna jest przede wszystkim woda, natomiast dla materiałów takich, jak kamień i ceramika - niskie temperatury. Najczęściej do wykończenia tarasu stosuje się płytki ceramiczne albo drewniane deski. Deski drewniane wyglądają pięknie, ale potrzebują okresowej konserwacji. Płytki są pod tym względem bardziej praktyczne, łatwo się je czyści. Stosunkowo wytrzymałe są płyty betonowe i kostki betonowe, które do złudzenia mogą przypominać kamień naturalny lub deski. Jednak i one przed położeniem wymagają zaimpregnowania, by nie wnikała w nie woda i brud.
Dobrym rozwiązaniem jest deska kompozytowa, która wygląda jak drewniana, ale jest zdecydowanie mniej kłopotliwa. Powstaje z połączenia tworzyw sztucznych i mączki drzewnej. Ma jednocześnie pożądane właściwości tworzyw sztucznych - nie blaknie i nie nasiąka wodą, nie atakują jej pleśń i szkodniki. Ponadto deski kompozytowe łatwo utrzymać w czystości. Z reguły są też proste w montażu.
Fot. ANDREWEX, BRUK-BET, CERSANIT, PLASTIVAN |
1. Taras zbudowany na legarach i o nawierzchni z drewna egzotycznego (deska ryflowana).
Cena orientacyjna: ok. 75 zł za deskę o wym. 14 x 215 cm.
2. Drewno? Tylko z pozoru. W rzeczywistości taras wykonano z płyt betonowych.
Cena orientacyjna: kostka o wym. 22,5 x 22,5 cm kosztuje ok. 12 zł/szt., okrąg o śr. 30-40 cm – ok. 41,60 zł/szt.
3. Gres tworzy powierzchnię o wyraźnej fakturze, przypominającej antyczną kostkę.
Cena orientacyjna: 38 zł/m2. Wym. płytek 32,6 x 32,6 cm.
4. Kompozytowe deski są obecnie dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Montowane na legarach za pomocą klipsów i wkrętów.
Cena orientacyjna: 110 zł/m2. Wymiary desek 16 x 400 cm.
Tekst: źródło – archiwum wnętrza, Budujemy Dom