Planowanie tarasu | Wybór materiałów na nawierzchnię

Planowanie tarasu Wybór materiałów na nawierzchnię

Taras stanowi przedłużenie salonu. Latem staje się głównym miejscem spotkań domowników i ich gości. Warto zatem tak zaplanować taras, by stworzyć niepowtarzalny, wymarzony kącik wypoczynkowy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Aranżacja przestrzeni tarasu

Przy projektowaniu wyglądu nawierzchni tarasu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z najistotniejszych jest wielkość tarasu. Na małych powierzchniach nie warto stosować zbyt dużej liczby różnorodnych elementów, gdyż osiągnięty efekt może okazać się odwrotny od oczekiwanego. Połączenie dwóch elementów z pewnością przyniesie lepszy efekt niż kompozycja składająca się z ich większej liczby.

Przy wyborze materiału do budowy tarasu trzeba pamiętać o charakterze ogrodu. W nowoczesnych, geometrycznych założeniach bezpieczniej jest zrezygnować z elementów stylizowanych, postarzanych.

Ogrody charakteryzujące się większą swobodą przestrzeni, nie zamknięte w określonych ramach, ale przepełnione miękkimi liniami, będą dobrze współgrać z kostkami przypominającymi starobruki. Zastosowanie materiału w kolorze melanżu w tonacjach czerwieni i oranżu nada otoczeniu cieplejszy wygląd i wprowadzi nieco historycznej atmosfery.

Każda aranżowana przestrzeń musi przede wszystkim współgrać z otoczeniem. Kolor nawierzchni nie powinien zatem dominować w stosunku do sąsiadujących roślin. W przypadku obsadzenia tarasu wieloma gatunkami roślin kwitnących, lepiej jest wybrać na nawierzchnię bardziej stonowane kolory.

Znakomicie prezentują się proste, duże płyty betonowe o niefazowanych krawędziach, tworzące jednolitą strukturę. Takie większe elementy można poprzerywać mniejszymi kostkami, które mogą równie ż różnić się kolorem. Takie zestawienie wprowadzi nieco urozmaicenia. Doskonałe jest również zestawienie kostki granitowej z elementami drewnianymi. Wkomponowanie podkładów kolejowych w wybrukowaną powierzchnię złamie jej jednorodność i wniesie nieco ciepła.

Fot. Polbruk, Bruk-Bet


Taras
powinien tworzyć jedność zarówno z domem jak i z otaczającym ogrodem.

Przeszklone, przesuwne drzwi między pokojem dziennym a przylegającym do niego tarasem spowodują płynne połączenie tych dwóch przestrzeni. Umożliwi to podziwianie z salonu zmieniających się wraz z porą roku widoków. Dobrze jest także zastosować taki sam materiał na posadzkę tarasu i pomieszczeń domu. W domu i na tarasie najlepiej ustawić pojemniki z identycznymi roślinami i meble o zbliżonym charakterze.

Przy pomocy podobnych „sztuczek” można powiązać taras z przestrzenią ogrodu. Jednolitą kompozycję łatwiej jest zachować, gdy taras znajduje się na poziomie gruntu lub gdy prowadzą do niego zaledwie dwa, trzy stopnie.

Materiały do budowy tarasu

Na rynku dostępne są różne materiały do budowy tarasu takie jak gres, terakota, klinkier, kostka brukowa, kamień naturalny, a nawet drewno. Każdy z nich charakteryzuje się inną ścieralnością czy mrozoodpornością, dlatego przed podjęciem decyzji warto dobrze zaznajomić się z właściwościami poszczególnych materiałów.

Dobry produkt do wykończenia tarasu powinien być mrozoodporny, nienasiąkliwy, odporny na czynniki atmosferyczne, wytrzymały na ścieranie oraz antypoślizgowy. Przy budowie tarasu warto również pamiętać, że nawierzchnia powinna zostać wykonana równo, aby ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z niej, a także umożliwić ustawienie mebli ogrodowych.

Taras
Fot. Probet Dasag, Semmelrock

Budowa tarasu

Sposób budowy nawierzchni tarasowej zależny jest od rodzaju zastosowanych materiałów. Ogólnie jednak można sprowadzić wykonywanie nawierzchni do kilku punktów. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsce ułożenia tarasu oraz usunąć warstwę gleby. Głębokość usuniętej gleby zależna jest od ilości i grubości poszczególnych warstw, które należy wykonać pod elementami nawierzchni. Dno powstałego wykopu trzeba dokładnie ubić przy pomocy mechanicznej zagęszczarki.

Można także dokonać tego bez jej pomocy, jednak jakość wykonania z pewnością będzie nieco gorsza. Na dnie przygotowanego wykopu należy ułożyć warstwę 10-15 cm tłucznia lub grubego kruszywa oraz dok ładnie ją zagęścić. Na tłuczniu kolejno należy ułożyć podsypkę z piasku 3-5 cm. Na koniec trzeba umieścić elementy nawierzchni i dokładnie wypełnić piaskiem szpary pomiędzy płytami czy kostką.

Tekst: Anna Grąziewicz


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści