Logo
Logo

Ogrodowy stolik z trawnikiem zamiast obrusa

Co powiecie na własnoręcznie wykonany drewniany, dekoracyjny stół? Zielona trawa zamiast obrusa z pewnością umili posiłek w ogrodzie, ale ten wyjątkowy mebel można również wykorzystać we wnętrzu, które wypełni się piknikowym klimatem przez cały rok. Zobacz naszą instrukcję krok po kroku.

Drewniany stolik

  • Wymiary stołu: Długość – 130 cm, wysokość -78 cm, szerokość 81 cm.
  • Poziom trudności: trudne.
  • Czas potrzebny do realizacji projektu: około 4 godzin plus czas na zakupy.

Wykaz materiałów - z czego zrobić stolik?

  • Drewno: 9 desek z drewna modrzewiowego (po 2 m długości, szerokość 140 mm, grubość 21 mm)
  • Śruby: 68 wkrętów do drewna do nóżek stołowych (3,5 x 50 mm), 28 wkrętów do drewna na ramię stołu (3,5 x 30 mm), 2 wkręty do drewna na kanał spustowy (3,5 x 18 mm), 16 śruby karetki (M8 x 50 mm), nakrętki i podkładki, na nóżki i ramię stołu.
  • Lazura: 0,75 l przezroczystej lazury do drewna.
  • Dodatkowe materiały: 1 kanciasta rynna dachowa z tworzywa sztucznego – 2 m długości (szerokość 80 mm x wysokość 50 mm), 2 końcówki, w tym 1 końcówka spustowa do rynny, 1 folia basenowa (1,4 x 1 m ), 1 kawałek siatki przepuszczającej wodę – 0,7 m bieżącego (1,2 m x 0,72 m), 1 kawałek darni (ok. 1 m²).
  • Lista narzędzi: wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, zszywacz elektryczny - gwoździarka, wyrzynarka akumulatorowa, szlifierka uniwersalna, uniwersalny system do malowania natryskowego
  • Akcesoria: płaski klucz oczkowy 13 mm, wiertło 8 mm do wiercenia otworów pod wkręty, wiertło 4 mm do wkręcania otworów pod drewniane wkręty, nóż do drewna, brzeszczot 50 mm, przecinarka.
 
 

Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku

Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku

1 Pierwszy etap wymaga dużej dokładności, ponieważ poszczególne elementy muszą być przycięte na odpowiednią długość. W tym celu należy rozplanować pracę i zorganizować wszystkie elementy zgodnie z instrukcją: nogi do stołu (8 części), rama do stołu (8 części), uszczelki (6 sztuk) i płyta główna (2 części). Do przycinania desek i rynny używamy poręcznej wyrzynarki akumulatorowej, która ma niewielkie rozmiary i jest prosta w obsłudze.

Należy pamiętać, że deski mogą mieć ostre krawędzie, dlatego warto zadbać o wycyklinowanie wszystkich niedoskonałości, aby mebel zapewniał bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Z taką pracą najlepiej poradzi sobie uniwersalna szlifierka.

Rada: często w sklepach z materiałami budowlanymi można poprosić o przycięcie zakupionych materiałów zgodnie z projektem lub życzeniem kupującego.

Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku
 
 

2 Po zakończeniu pierwszego etapu pracy, jesteście gotowi aby podjąć się wiercenia rynny i pociętych desek. W tym celu użyjcie dwóch różnych wierteł: 4 mm do wkręcania otworów pod drewniane wkręty i 8 mm do wiercenia otworów pod wkręty. Miejsca gdzie powinny być wywiercone otwory są zaznaczone na planie konstrukcji stołu.

Teraz czas na nałożenie lazury na wszystkie drewniane deski, tak aby zabezpieczyć je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Aby ułatwić sobie pracę, zastosujcie uniwersalny system do malowania natryskowego.

3 Kolejny etap zacznijcie od przygotowania rynny, która posłuży jako dren do wody. Weźcie do ręki nożyce do aluminium i przetnijcie rynnę w połowie w taki sposób, aby można było wygiąć dwa końce i uzyskać kąt nachylenia w celu umożliwienia przepływu wody. W tym samym miejscu w dolnej części rynny należy wywiercić otwór na szerokość 50 mm – tędy właśnie będzie odpływała woda.

Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku

4 Czas na montaż ramy stołu. Do tego zadania skorzystajcie z wiertarko - wkrętarki akumulatorowej. Zacznijcie od przykręcania nóg stołu, wkręcając śruby do drewna (3.5 x 50 mm), w uprzednio wywierconych miejscach. To samo zróbcie z ramą stołu, a na koniec połączcie ją z nogami, używając klucza pierścieniowego oraz tzw. śrub wagonowych.

Ogrodowy stolik z trawnikiem zamiast obrusa Ogrodowy stolik z trawnikiem zamiast obrusa
 
 

5 Gdy uporacie się z montowaniem, postawcie stół do góry nogami i rozmieśćcie sześć podkładek dystansowych w miejscach wyznaczonych na planie. Zamocujcie je do ramy stołu przy użyciu śrub do drewna (3.5 x 30 mm). Takie działanie zapewni, że stół będzie wytrzymały i stabilny. Na późniejszym etapie blat stołu zostanie osadzony na podkładkach.

6 Przymocujcie rynnę do środkowej części ramy stołu wg planu konstrukcji. Użyjcie do tego dwóch małych śrub do drewna (3.5 x 18 mm). To pomoże jeszcze bardziej ustabilizować stół, a rynna ochroni trawnik przed zalaniem.

Rada: jeżeli zdecydujecie się na trzymanie stolika przez zimę wewnątrz domu, pamiętajcie aby podstawić małe wiaderko pod drenem. Wszystko po to aby zapobiec zachlapaniu podłogi podczas podlewania trawnika.

Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku

7 Pamiętajcie, że blat stołu powinien być przygotowany zanim rozłożycie pasmo trawy. Dwie płyty główne będą służyły jako podstawa - umieszczamy je na podkładkach i przewiercamy za pomocą wkrętów do drewna (3,5 x 30 mm). Za podstawę posłuży nam folia basenowa, która powinna być przymocowana do wnętrza ramy stołu przy użyciu zszywacza elektrycznego.

W trakcie przymocowywania należy się upewnić, że została solidnie przymocowana do płyty i nie pozostały na niej żadne zagięcia. Wszelkie odstające zagięcia trzeba odciąć nożem do foli. Na koniec przecinamy folię po środku wzdłuż rynny.

Ogrodowy stolik - zrób go sam krok po kroku

8 Teraz czas na zazielenienie naszego stołu. Zanim zabierzecie się za ten etap pracy pamiętajcie, aby pokryć płytę siatką ogrodniczą. To zapobiegnie zatykaniu się odpływu wody ziemią. Następnie wypełnijcie folię ziemią, pamiętając by większą część rozłożyć na środku stołu aby uchronić go przed ewentualnymi przechyleniami. Na koniec rozłóżcie murawę równomiernie wzdłuż krawędzi blatu. Teraz nie pozostaje Wam nic innego, jak cieszyć się zielenią cały rok.

Rada: aby utrzymać trawnik w jak najlepszej formie przez cały rok, do przycinania używaj uniwersalnych nożyc do trawy i krzewów.

 
 

Wykorzystane narzędzia

- wiertarko - wkrętarka akumulatorowa Bosch PSR 18 LI-2,
- zszywacz elektryczny - gwoździarka - PTK 14 EDT Bosch,
- wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI,
- szlifierka uniwersalna PSM Primo firmy Bosch,
- uniwersalny system do malowania natryskowego PFS 3000-2.

Źródło: Bosch

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_architektura_i_meble
NAJNOWSZE TREŚCI