Logo
Logo

Czy marzysz o własnej ziemiance? Odkryj, jak stworzyć podziemną spiżarnię w Twoim ogrodzie

Własna ziemianka to marzenie wielu właścicieli ogrodów i działek. Zanim jednak wiedziony falą entuzjazmu zdecydujesz się na jej budowę, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z jakich materiałów powinna być wykonana tego rodzaju budowla i czy musisz starać się o pozwolenie, by ją postawić. Sprawdź też, w jakich przypadkach gotowa ziemianka jest dobrym rozwiązaniem, a kiedy lepiej zdecydować się na samodzielną budowę.

Spis treści
Ziemianka ogrodowa: Czym tak naprawdę jest i do czego może służyć? To musisz sprawdzić przed planowaniem i budową ziemianki Korzyści z posiadania ziemianki: Co zyskujesz? Samodzielna budowa vs. gotowa ziemianka: Co wybrać? Wybór materiałów na ziemiankę: Jakie masz opcje? Izolacja i wentylacja ziemianki: Kluczowe aspekty bezpiecznego użytkowania Pozwolenie na ziemiankę: Obowiązkowe czy nie?

Czym jest ziemianka?

Zanim postanowisz, że w Twoim ogrodzie ma stanąć ziemianka, powinieneś wiedzieć, czym tak naprawdę jest. Ziemianki ogrodowe to podziemne piwnice, stanowiące osobne budowle. Możliwości wykorzystania ziemianek jest bardzo wiele. Z racji niskiej temperatury, która panuje w ich wnętrzu przez cały rok, bardzo często pełnią funkcję spiżarni. Bez względu na warunki na zewnątrz, temperatura zwykle mieści się w granicach 4-8 stopni Celsjusza. Dzięki temu przechowywane tam warzywa i owoce, takie jak marchew, ziemniaki czy jabłka dłużej zachowują świeżość. Z powodzeniem można gromadzić tam również przetwory. Specyficzny mikroklimat panujący we wnętrzu ziemianek sprawia, że stanowią one wprost wymarzone miejsce do przechowywania wina, nalewek i innych trunków domowej produkcji. Wiele osób magazynuje w ziemiankach również narzędzia, meble ogrodowe czy dziecięce zabawki, dla których zabrakło miejsca w innych schowkach.

Co trzeba sprawdzić, zanim zdecydujesz się na budowę ziemianki?

Pierwszy krok ku posiadaniu własnej ziemianki to dokładna analiza ogrodu. Najważniejsze aspekty, które trzeba przy tym uwzględnić to:

  • poziom wód gruntowych,
  • rodzaj gatunku,
  • usytuowanie ziemianki względem stron świata,
  • obecność roślin i innych elementów zagospodarowania terenu.

Gdzie można postawić ziemiankę?

Ziemianka powinna stanąć w suchym, zacienionym miejscu. Najlepiej, jeśli wejście będzie znajdowało się od strony północnej. W okolicy nie powinny gromadzić się wody opadowe, aby nie powodować zawilgocenia we wnętrzu budowli.

Jeśli nie ma takiej możliwości i ziemianka będzie umiejscowiona na terenie podmokłym, należy wykonać drenaż i wybudować ją nie w zagłębieniu, a po prostu poziomie gruntu, a następnie obsypać ziemią tworząc małą górkę.

Ziemianka to idealna alternatywa dla piwnicy i przechowywania zywnosci, fot. AdobeStock
Fot. kolaż.: imfotograf, davorbozo, Cavan, Artsaba Family, alhim / AdobeStock
Zanim lodówki stały się powszechnie dostępne, ziemianki można było znaleźć praktycznie w każdym gospodarstwie.

Dlaczego warto zdecydować się na ziemiankę?

Postawienie w ogrodzie ziemianki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które na etapie budowy domu z różnych względów nie zdecydowały się na projekt z podpiwniczeniem. Czasem inwestorom wydaje się, że taka dodatkowa przestrzeń jest zupełnie zbędna. Innym razem w budżecie zwyczajnie brakuje środków na tego rodzaju inwestycje. 

Ziemianka z powodzeniem może zastąpić tradycyjną piwnicę. Można przechowywać w niej różne rzeczy, nie zagracając wnętrza domu. Możliwość przechowywania tam produktów spożywczych sprawia, że domowa lodówka jest mniej obciążona, co może przełożyć się również na oszczędności na energii elektrycznej. 

Obecność ziemianki na działce bardzo korzystnie wpływa na wartość nieruchomości. Kupujący często traktują ją jako dodatkowy atut. Odpowiednio wkomponowana w pozostałe elementy zagospodarowania działki, może stanowić jej dodatkową ozdobę i przysparzać uroku otoczeniu. Wiele osób twierdzi, że ziemianki wprowadzają wyjątkowy, bajkowy klimat do ogrodu. 

Gotowa czy budowana samodzielnie – które rozwiązanie jest lepsze?

Wybierając projekt ziemianki, warto dostosować jej wygląd i rozmiary do swoich realnych potrzeb. Na samym początku należy zdecydować także, czy chciałbyś postawić piwniczkę samodzielnie, czy też zamówić któryś z gotowych modeli. 

Bez względu na to, na który wariant ziemianki ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, że najlepiej budować ją w porze suchej, kiedy roślinność nie jest jeszcze zbyt bujna, dzięki czemu montaż przebiega znacznie sprawniej.

Zalety gotowych ziemianek

Największym atutem zakupu gotowej ziemianki jest jej szybki montaż. Wystarczy osadzić ją we wcześniej przygotowanym wykopie, przygotować izolację, okryć ziemią i obsadzić roślinami. Dzięki gotowym wizualizacjom i zdjęciom z realizacji udostępnianych przez producentów można łatwo określić, jak będzie wyglądała gotowa budowla. Współpracując z doświadczoną firmą można mieć pewność, że piwniczka będzie funkcjonalna i bezpieczna. 

Samodzielna budowa ziemianki - najważniejsze informacje

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę ziemianki, powinieneś przede wszystkim pamiętać o umieszczeniu jej na odpowiedniej głębokości. Zabezpieczy to piwniczkę przed wilgocią i dużymi wahaniami temperatury. Po wyborze optymalnego miejsca zgodnie z zamieszczonymi wyżej wskazówkami, można przystąpić do właściwych prac budowlanych.

Pierwszy krok to wyznaczenie wymiarów wykopu, z uwzględnieniem ław fundamentowych. Powinien on być nieco szerszy od samej ziemianki. Głębokość powinna być na tyle duża, by konstrukcja albo przynajmniej jej większość była ukryta pod ziemią. Przy jej określaniu obowiązkowo należy uwzględnić również poziom wód gruntowych. Po wykonaniu wykopu należy zabezpieczyć go przed osuwaniem się. W dalszej kolejności wykonuje się ławy fundamentowe oraz izolację podłogi. Po całkowitym stwardnieniu betonu można postawić ściany, na przykład z bloczków betonowych. Kolejny etap to wykonanie stropu ze zbrojonego betonu wraz z izolacją, na przykład w postaci papy. Po zakończeniu prac warto postarać się o wkomponowanie ziemianki w ogród poprzez obsypanie jej ziemią i obsadzeniem odpowiednio dobranymi gatunkami roślin. Doskonałym wyborem będą na przykład ozdobne byliny i zioła, które tolerują suche podłoże.

Film typu prezentacja zdjęć, na którym pokazano przykładowe etapy budowania ziemianki (czyli piwniczki ogrodowej). Źródło: Swojskie jadło i napitki

 

Z jakich materiałów może być wykonana ziemianka?

Zdecydowana większość ziemianek jest wykonana z betonu na przykład w formie bloczków. Niektórzy inwestorzy decydują się również na wykorzystywanie gotowych, wstępnie zaizolowanych betonowych elementów, takich jak kręgi czy szamba. Ciekawą alternatywą dla tego rodzaju konstrukcji są ziemianki wykonane z cegły lub kamienia, które nawiązują wyglądem do stylu retro. Kolejna propozycja to drewniana piwniczka, która ze względu na swój rustykalny charakter ma wielu zwolenników. W miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, warto rozważyć również ustawienie piwniczki z plastiku.

Wybór między różnymi wariantami zależy od upodobań estetycznych inwestora, ale również od jego możliwości finansowych. Dobór pozostałych materiałów to w dużej mierze kwestia uwarunkowań technicznych i środowiskowych w konkretnym miejscu. 

O czym pamiętać, planując izolację i wentylację?

Prawidłowo wykonane izolacja i wentylacja mają kluczowe znaczenie dla funkcjonalności ziemianki i warunków, które będą panować w jej wnętrzu. Do zapewnienia właściwej izolacji termicznej można wykorzystać na przykład folię termoizolacyjną albo styropian przeznaczony do izolacji piwnic. Zabezpieczenie przed wilgocią stanowi warstwa zaprawy wodoszczelnej lub płynnej zaprawy bitumicznej. Do wykonania wentylacji można z kolei wykorzystać rury PCV. W ścianach piwniczki montuje się również kratki wentylacyjne.

Czy konieczne jest pozwolenie na budowę ziemianki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od wielkości i konstrukcji ziemianki, ale i od dobrej woli urzędników w konkretnym starostwie. Najlepiej więc skontaktować się z właściwym miejscowo urzędem, przedstawić dokumentację projektową dla planowanej piwniczki i poprosić o indywidualną interpretację. Decyzja jest uzależniona od tego, czy ziemianka zostanie uznana za budynek gospodarczy, budowlę ziemną czy też może element małej architektury. Jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, powinno wystarczyć zgłoszenie, jednak dla pewności, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, mimo wszystko warto zasięgnąć opinii urzędu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: alhim, davorbozo / AdobeStock

Autor
Czy marzysz o własnej ziemiance? Odkryj, jak stworzyć podziemną spiżarnię w Twoim ogrodzie
Czy marzysz o własnej ziemiance? Odkryj, jak stworzyć podziemną spiżarnię w Twoim ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

11-04-2024 11:25

Komentarz dodany przez Koni: Paradoksalnie w takich ziemiankach najbardziej nietrwałą rzeczą są... regały. Warto zainwestować w solidny materiał, który nie ulegnie degradacji. U mnie regały sprawdziły się z płyt MPB - fajnie spisują się w piwniczce na wino. Plusem jest też łatwe ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl