Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Marzysz o domku holenderskim? Oto kluczowe informacje dla właścicieli ROD!!

Marzenie o własnym kącie wśród zieleni? Domek holenderski może być idealnym rozwiązaniem! Mobilny, kompaktowy i gotowy do zamieszkania - brzmi kusząco? Zanim jednak zdecydujesz się na jego postawienie, warto poznać kilka kluczowych informacji. Oto kompendium wiedzy, które pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i cieszyć się komfortem własnego domku w ogrodzie.

Spis treści
Co to jest domek holenderski i dlaczego warto go mieć? Zalety vs Wady - czy domek holenderski jest dla Ciebie? Pozwolenia i formalności – co musisz wiedzieć przed postawieniem domku? Jakie są koszty zakupu domku holenderskiego? Oto przegląd cen! Domek holenderski na działce ROD - czy to możliwe?

Czym jest i jak wygląda domek holenderski?

Domki holenderskie przywędrowały do nas około 10 lat temu z Anglii, Belgii i oczywiście Holandii i dopiero zyskują na popularności. To proste w konstrukcji domki mobilne, które można w łatwy sposób przewozić.

Stalowa konstrukcja domków holenderskich wypełniona jest lekkim, drewnianym szkieletem. Domki te posiadają koła, ułatwiające ich przestawienie na działce, a niewielki rozmiar sprawia, że są doskonałą propozycją na stworzenie domku letniskowego.

Dodatkowo domek holenderski jest gotowy do zamieszkania – wystarczy go zamówić, a firma przywiezie go pod wskazany adres. Urządzanie domku można rozpocząć od razu po jego ustawieniu, więc w krótkim czasie można go wykorzystać.

Niewielka powierzchnia sprawia, że domki holenderskie wykorzystywane są głównie jako domki letniskowe, ale po zainstalowaniu ogrzewania gazowego lub elektrycznego, można je z powodzeniem zamieszkiwać przez cały rok.

Wady i zalety domków holenderskich

Zalety

  • Duża mobilność, która wynika z lekkiej konstrukcji i kółek.
  • Domki holenderskie pozwalają na ciekawą aranżację wnętrza, a rozmieszczenie pomieszczeń może być bardzo wygodne, zwłaszcza że w sprzedaży dostępne są domki holenderskie nawet z trzema sypialniami.
  • Bogata oferta domków holenderskich, które różnią się wielkością, standardem wykończenia i wyglądem.
  • Domek holenderski można ustawić nawet na działce, której nie jest się właścicielem, chociaż oczywiście musi on wyrazić zgodę.
  • Domki holenderskie są gotowe od ręki, a więc nie trzeba czekać kilku miesięcy, aż dom będzie gotowy do zamieszkania.

Wady

  • Słaba wentylacja i termoizolacja.
  • Konstrukcja dość podatna na korozję.

Czy trzeba mieć pozwolenie? 

Domek holenderski, który nie jest trwale połączony z gruntem, jest traktowany jako budowla o charakterze tymczasowym. To oznacza, że domek holenderski nie wymaga pozwolenia, ale jego postawienie na działce należy zgłosić do odpowiedniego starostwa i przed upływem 180 dni przestawić w inne miejsce.

Ile kosztuje domek holenderski?

Ceny domków holenderskich są bardzo różne, gdyż wpływ na nie ma wielkość, rodzaj wykończenia oraz to, czy jest to domek używany, czy nowy.

Używany domek holenderski może kosztować od 15 do 100 tysięcy złotych. Te najtańsze zazwyczaj nie mają żadnego wyposażenia i wymagają remontu, a te najdroższe mają wykonaną dobrą izolację termiczną oraz ogrzewanie, a więc są domkami całorocznymi.

Średni, używany domek holenderski w dobrym stanie można kupić za 30-60 tysięcy złotych.

Dużo droższy będzie oczywiście nowy domek holenderski. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem od 100 do 200 tysięcy złotych. Takie domki są zazwyczaj dobrze wyposażone, mają wykonane wszystkie instalacje i są przystosowane do tego, aby mieszkać w nich przez cały rok.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mobilheime Sikora (@mobilheimesikora)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @mojdomekhampton 

 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mobilheime Sikora (@mobilheimesikora)

Czy można mieć domek holenderski na działce ROD?

Budowa altan na działkach ROD jest ściśle określona przez regulamin ROD, ustawę o ROD i prawo budowlane. Trzeba też zwrócić uwagę na plan zagospodarowania ROD, który może określać, jakie odległości trzeba zachować pomiędzy zabudowaniami a sąsiednimi działkami.

Jeśli domek holenderski nie będzie miał powierzchni większej niż 35 m² po obrysie, nie będzie związany na stałe z gruntem i będzie zgodny z zasadami planu zagospodarowania oraz wewnętrznym regulaminem ROD, to może posłużyć jako altana.

Wymaga to jedynie zgłoszenia do zarządu ROD, ale nie jest wymagana zgoda zarządu, a tylko jego zawiadomienie.

Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Alexnewworld / Pixabay

Autor
Marzysz o domku holenderskim? Oto kluczowe informacje dla właścicieli ROD!!
Marzysz o domku holenderskim? Oto kluczowe informacje dla właścicieli ROD!!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi