Czym jest i jak wygląda domek holenderski?
Domki holenderskie przywędrowały do nas około 10 lat temu z Anglii, Belgii i oczywiście Holandii i dopiero zyskują na popularności. To proste w konstrukcji domki mobilne, które można w łatwy sposób przewozić.
Dodatkowo domek holenderski jest gotowy do zamieszkania – wystarczy go zamówić, a firma przywiezie go pod wskazany adres. Urządzanie domku można rozpocząć od razu po jego ustawieniu, więc w krótkim czasie można go wykorzystać.
Niewielka powierzchnia sprawia, że domki holenderskie wykorzystywane są głównie jako domki letniskowe, ale po zainstalowaniu ogrzewania gazowego lub elektrycznego, można je z powodzeniem zamieszkiwać przez cały rok.
Wady i zalety domków holenderskich
Zalety
- Duża mobilność, która wynika z lekkiej konstrukcji i kółek.
- Domki holenderskie pozwalają na ciekawą aranżację wnętrza, a rozmieszczenie pomieszczeń może być bardzo wygodne, zwłaszcza że w sprzedaży dostępne są domki holenderskie nawet z trzema sypialniami.
- Bogata oferta domków holenderskich, które różnią się wielkością, standardem wykończenia i wyglądem.
- Domek holenderski można ustawić nawet na działce, której nie jest się właścicielem, chociaż oczywiście musi on wyrazić zgodę.
- Domki holenderskie są gotowe od ręki, a więc nie trzeba czekać kilku miesięcy, aż dom będzie gotowy do zamieszkania.
Wady
- Słaba wentylacja i termoizolacja.
- Konstrukcja dość podatna na korozję.
Czy trzeba mieć pozwolenie?
Domek holenderski, który nie jest trwale połączony z gruntem, jest traktowany jako budowla o charakterze tymczasowym. To oznacza, że domek holenderski nie wymaga pozwolenia, ale jego postawienie na działce należy zgłosić do odpowiedniego starostwa i przed upływem 180 dni przestawić w inne miejsce.
Ile kosztuje domek holenderski?
Używany domek holenderski może kosztować od 15 do 100 tysięcy złotych. Te najtańsze zazwyczaj nie mają żadnego wyposażenia i wymagają remontu, a te najdroższe mają wykonaną dobrą izolację termiczną oraz ogrzewanie, a więc są domkami całorocznymi.
Średni, używany domek holenderski w dobrym stanie można kupić za 30-60 tysięcy złotych.
Dużo droższy będzie oczywiście nowy domek holenderski. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem od 100 do 200 tysięcy złotych. Takie domki są zazwyczaj dobrze wyposażone, mają wykonane wszystkie instalacje i są przystosowane do tego, aby mieszkać w nich przez cały rok.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Czy można mieć domek holenderski na działce ROD?
Budowa altan na działkach ROD jest ściśle określona przez regulamin ROD, ustawę o ROD i prawo budowlane. Trzeba też zwrócić uwagę na plan zagospodarowania ROD, który może określać, jakie odległości trzeba zachować pomiędzy zabudowaniami a sąsiednimi działkami.
Wymaga to jedynie zgłoszenia do zarządu ROD, ale nie jest wymagana zgoda zarządu, a tylko jego zawiadomienie.
Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Alexnewworld / Pixabay