Logo
Logo

Czy można mieszkać na działce w ROD?

Wiele osób (nie znając przepisów lub świadomie je ignorując) stawia na działkach budynki wolno stojące i mieszka w nich przez cały rok jak w domkach jednorodzinnych. Obowiązujące przepisy jednak zakazują wykorzystywania działek rekreacyjno-wypoczynkowych do całorocznego zamieszkiwania. Sprawdź, jak możesz wykorzystywać działkę w ROD.

Spis treści
Czy mieszkanie na działce jest legalne?
Co mówi regulamin ROD ws. mieszkania na działce?
Ile można mieszkać na działce?
Co grozi za mieszkanie na działce ROD?

Altana na działce jako dom?

Altana działkowa opisana jest w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych (Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych) oraz innych przepisach, jako i wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w ROD. Znajdziemy tam również w artykule 12 wyraźne wskazanie, że na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

Zamieszkiwanie na działce a regulamin ROD

Podobne zapisy znajdziemy także w regulaminie ROD, gdzie w § 7 „Zakaz zamieszkiwania” czytamy, iż:

  • Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.
  • Przez zamieszkiwanie rozumie się przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.
  • Altana działkowa na terenie działki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.

Pobyt wakacyjny czy stały?

Jak widać, altana na działce nie może służyć, jako dom, w którym można na stałe zamieszkać. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spędzić na działce i w altanie urlopu, czy ferii albo wakacji. Należy przede wszystkim pamiętać o roli działki, która służyć ma zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji. Nie można także zapominać, że w większości ogrodów nie ma warunków, aby mieszkać w nich przez cały rok (zazwyczaj na czas zimy wyłączany jest prąd oraz zakręcana woda).

Co grozi za mieszkanie na działce?

Warto także wiedzieć, że w przypadku łamania przepisów ustawy o ROD, statutu PZD lub regulaminu ROD (np. zbudowanie altany ponadnormatywnej lub zamieszkiwanie w altanie działkowej) zarząd ROD ma obowiązek zgłosić ten fakt to właściwych organów administracji i jest to podstawą do wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej (odebrania działki).

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: edmond77/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czy można mieszkać na działce w ROD?
Czy można mieszkać na działce w ROD?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu