Logo
Logo
18
Okazje

Czy można mieszkać na działce w ROD?

Wiele osób (nie znając przepisów lub świadomie je ignorując) stawia na działkach budynki wolno stojące i mieszka w nich przez cały rok jak w domkach jednorodzinnych. Obowiązujące przepisy jednak zakazują wykorzystywania działek rekreacyjno-wypoczynkowych do całorocznego zamieszkiwania. Sprawdź, jak możesz wykorzystywać działkę w ROD.

 

Altana na działce jako dom?

Altana działkowa opisana jest w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych (Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych) oraz innych przepisach, jako i wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w ROD. Znajdziemy tam również w artykule 12 wyraźne wskazanie, że na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

Podobne zapisy znajdziemy także w regulaminie ROD, gdzie w § 7 „Zakaz zamieszkiwania” czytamy, iż:

  • Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.
  • Przez zamieszkiwanie rozumie się przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.
  • Altana działkowa na terenie działki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.

Jak widać, altana na działce nie może służyć, jako dom, w którym można na stałe zamieszkać. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spędzić na działce i w altanie urlopu, czy ferii albo wakacji. Należy przede wszystkim pamiętać o roli działki, która służyć ma zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji. Nie można także zapominać, że w większości ogrodów nie ma warunków, aby mieszkać w nich przez cały rok (zazwyczaj na czas zimy wyłączany jest prąd oraz zakręcana woda).

Warto także wiedzieć, że w przypadku łamania przepisów ustawy o ROD, statutu PZD lub regulaminu ROD (np. zbudowanie altany ponadnormatywnej lub zamieszkiwanie w altanie działkowej) zarząd ROD ma obowiązek zgłosić ten fakt to właściwych organów administracji i jest to podstawą do wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej (odebrania działki).

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: edmond77/Depositphotos

Dowiedz się więcej



To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu