Dlaczego termin przycinania winorośli jest tak ważny?
Przycinanie winorośli powinno odbywać się kilka razy w roku, ale pierwsze i najważniejsze cięcie, tzw. cięcie wiosenne, najlepiej przeprowadzić na przełomie lutego i marca. Jest to czas, kiedy roślina jeszcze nie obudziła się do życia po zimowym spoczynku, a ryzyko dużych mrozów, które mogłyby zaszkodzić przyciętym pędom, jest już znacznie mniejsze. Przycinanie winorośli w tym okresie pozwala roślinie na lepszą regenerację i przygotowanie się do intensywnego wzrostu w sezonie wegetacyjnym.
Przycinanie winorośli zbyt wcześnie, w okresie silnych mrozów, może skutkować przemarznięciem pędów, co jest niepożądane. Z drugiej strony, w przypadku, gdy opóźnimy cięcie i temperatura utrzymuje się powyżej 10°C przez kilka dni, podczas przycinania możemy spodziewać się wycieku soków z rośliny (roślina zaczyna "płakać", czyli wydzielać sok) co może spowolnić proces gojenia się ran po przycięciu. Taka sytuacja może osłabić winorośl i zwiększyć ryzyko jej zarażenia chorobami.
Jak przycinać winorośl, aby wspierać jej wzrost i owocowanie?
W przypadku jednorocznych krzewów winorośli, gdy pędy nie osiągają 6 mm grubości na wysokości 70-80 cm, należy je przyciąć do 1-2 wyraźnych pąków, zachowując ostrożność przy "płaczu" łozy, aby sok nie zalewał pąków.
W pierwszym roku, pędy mogą osiągnąć do 2,5 m, wymagając specyficznego podejścia do cięcia. W drugim roku, krzewy zazwyczaj rosną o 2-3 m, co pozwala na formowanie pni i ramion dla przyszłej struktury krzewu, zależnie od wybranej formy uprawy.
Cięcie na owocowanie, powtarzane corocznie, ma na celu zapewnienie optymalnego plonu, przyjmując za średni plon z 1 m2 - 1,5 kg winogron. Odmładzające cięcie jest niezbędne w przypadku zaniedbanych krzewów, które wymagają korekty formy przez kilka lat, aby przywrócić im zdrowy wzrost i właściwą produkcję owoców.
Pamiętaj o tych zasadach
Przygotowanie do przycinania winorośli zaczyna się od wyboru odpowiedniego narzędzia. Najlepiej sprawdzi się ostry, dobrze zdezynfekowany sekator, który pozwoli na czyste i precyzyjne cięcia. Ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach:
- Cięcie pod skosem: Gałązki winorośli należy obcinać pod delikatnym skosem, około 2-3 cm nad węzłem. Dzięki temu sok nie będzie zalewał pędów, a rana szybciej się zagoi.
- Radykalne cięcie: Winorośl lubi konkretne, radykalne cięcie. Nie obawiaj się zbyt mocno jej skrócić, ponieważ odpowiednio przeprowadzone cięcie stymuluje roślinę do intensywniejszego wzrostu i owocowania.
- Ochrona rany: Po przycięciu ważne jest, aby zabezpieczyć powstałą ranę, co pomoże w szybszej regeneracji rośliny.
Zdjęcie tytułowe: GC Fotoestudio, Azahara MarcosDeLeon / AdobeStock