Masz działkę w ROD? Musisz przejść obowiązkowe szkolenie. Co warto o nim wiedzieć?

Szkolenie działkowców obowiązkowe od 2025. Kto musi je przejść?

15 kwietnia 2025r. został zarejestrowany i wszedł w życie znowelizowany statut Polskiego Związku Działkowców, w którym pojawiły się nowe zapisy. Jedną z nowości jest przepis o obowiązku odbycia obowiązkowego szkolenia przez nowych członków PZD. Dlaczego szkolenie podstawowe dla działkowców jest potrzebne i jak wygląda?

Posłuchaj
00:00
1

Zagospodarowanie działki w ROD a przepisy 

Od wielu lat, a szczególnie od pandemii Covid-19 popularność ogrodów działkowych znacząco wzrosła, co miało wpływ na ceny działek, które poszybowały w górę. Choć trend jest pozytywny i cieszy fakt, że tak wiele osób garnie się do ogrodniczego hobby, nowi działkowcy nie zawsze są świadomi, że działka w ROD nie może być traktowana tak samo, jak prywatny ogród przydomowy. Podobnie, jak każda wspólnota (np. mieszkaniowa), także i społeczność ROD zobowiązana jest przestrzegać odpowiednich przepisów – w przypadku działkowców jest to ustawa o ROD, statut PZD oraz regulamin ROD.

Nie można zapominać, że funkcja i misja działki w ROD, to nie tylko rekreacja i wypoczynek, ale też (jeśli nie przede wszystkim) ekologiczna uprawa własnych roślin – owocowych, warzywnych i ozdobnych. Oznacza to więc, że użytkowanie działki w ROD, to nie przysłowiowa „wolnoć Tomku w swoim domku”, a konkretne zasady.

Określają one przede wszystkim parametry altan działkowych, sposób sadzenia drzew i krzewów, dopuszczalne elementy zagospodarowania działek, a także wskazania do takiego ich użytkowania, by nie zakłócać spokoju i wypoczynku sąsiadom. Niestety nowi (choć nie tylko) działkowcy często traktują działkę, jak swój prywatny teren do zabaw i rozrywki, gdzie robią co chcą i kiedy chcą… 

Działkowcy bardzo często nie są świadomi zasad obwiązujących na terenie ROD albo po prostu je lekceważą. Wynika z tego wiele nieprozumień i błędów, do których najczęściej należą:

  • budowa nienormatywnej altany,
  • sadzenie roślin zbyt blisko ogrodzenia,
  • brak przycinania gałęzi drzew i krzewów przerastających poza ogrodzenie,
  • instalowanie na działce niedozwolonych budowli i innych elementów,
  • zatargi z sąsiadami w wyniku zaniedbania działki i roślin itp.

Przytoczone nieprawidłowości generują (wcześniej czy później) problemy, które mogą skończyć się nawet wypowiedzeniem umowy dzierżawy działkowej (zgodnie ze statutem PZD). 

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Uprawa na działce
Fot. zorandim75 / Adobe Stock

Szkolenie dla działkowców to nie nowość 

Wstępne szkolenia dla nowych działkowców nie zostały wprowadzone dopiero w tym roku i są organizowane w całej Polsce od wielu lat. Jednak ich rangę i znaczenie podniesiono dopiero wspomnianym przepisem nowego statutu PZD, ponieważ w latach wcześniejszych szkolenie nie było wymagane żadnym przepisem. Obecnie § 15 statutu w punkcie 9 mówi, iż: członek zwyczajny PZD ma obowiązek odbyć szkolenie organizowane przez PZD po przyjęciu w poczet członków zwyczajnych.

Decyzja władz PZD o wprowadzeniu obowiązku szkolenia i zapisaniu go w statucie wynika z niepokojącej skali lekceważenia przez działkowców przepisów stowarzyszenia oraz z troski o jak najlepsze zagospodarowanie działek i samych ROD oraz podnoszenie świadomości działkowców.

Jak wiadomo, stan zagospodarowania działek i stosowania przepisów dotyczących ich użytkowania rzutuje wprost na powszechną opinię o ogrodnictwie działkowym. Oprócz obowiązkowego szkolenia podstawowego, działkowcy mogą korzystać z innych szkoleń organizowanych przez Okręgowe Zarządy PZD, poświęconych uprawie, nawożeniu i ochronie różnych gatunków roślin, kompostowaniu czy planowaniu działki. 

Pielęgnacja działki
Fot. ArTo / Adobe Stock

Jak organizowane są szkolenia obowiązkowe? 

Szkolenia podstawowe dla nowych członków PZD są organizowane przez Okręgowe Zarządy PZD w całej Polsce (jest ich 26). Zwykle prowadzone są w biurach okręgowych zarządów lub w ośrodkach szkoleniowych PZD. Zajęcia takie są planowane zazwyczaj na cały sezon (np. od marca do grudnia) i odbywają się cyklicznie raz lub dwa razy miesiącu (lub z inną częstotliwością), a terminarz zamieszczany jest na stronach internetowych okręgowych zarządów PZD oraz przesyłany do zarządów poszczególnych ROD.

Szkolenia odbywają się zgodnie z obowiązującym od 2019 roku Otwartym Programem Oświatowym PZD, który określa zakres merytoryczny zajęć oraz przewidziany czas ich trwania (około 6-8 godzin wykładowych). Nowy członek PZD (po zatwierdzeniu umowy dzierżawy działkowej lub umowy przekazania prawa do działki) jest/powinien być kierowany przez zarząd ogrodu na wspomniane szkolenie lub kontaktuje się bezpośrednio z biurem okręgu PZD (z działem ogrodniczym), by uzgodnić dogodny dla siebie termin szkolenia. 

Na czym polega obowiązkowe szkolenie działkowców? 

W zależności od specyfiki działania danego okręgu PZD, szkolenia stacjonarne składają się kilku bloków tematycznych, którym poświęcone są przygotowane przez prowadzących prezentacje. Zajęcia prowadzone są przez merytorycznych pracowników biur Okręgowych Zarządów (np. prawnicy, członkowie zarządów okręgów, specjaliści ds. ogrodniczych) oraz zaproszonych specjalistów różnych dziedzin (np. architekci krajobrazu, pracownicy naukowi uczelni rolniczych i ogrodniczych innych instytucji).

W trakcie szkolenia działkowcom przekazywane są podstawowe, niezbędne informacje obejmujące między innymi

  • zagadnienia prawne i statutowe, a także obowiązki i prawa działkowców, przebieg i znaczenie walnych zebrań, zasady funkcjonowania zarządów ROD, procedury uzyskiwania prawa użytkowania działki w ROD, opłaty ogrodowe i inne formalności oraz kwestie dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego, związane z ROD;

  • elementy zagospodarowania działki, ze szczególnym uwzględnieniem właściwych parametrów altan oraz zasad sadzenia drzew owocowych i ozdobnych, hodowli zwierząt, usuwania drzew z terenu działki, zakaz spalania odpadów roślinnych oraz założenia Programu Nowoczesnej Uprawy Działek na Miarę Potrzeb Współczesnych Rodzin oraz Programu Klimatycznego PZD;

  • właściwy dobór i planowanie nasadzeń na działce (w tym najczęstsze błędy w sadzeniu roślin) oraz propozycje modernizacji altan. 

Po zajęciach każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie ukończenia szkolenia, które przekazywane jest także do ogrodu, w którym nowy działkowiec będzie użytkował działkę.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców.

Tematy
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Jak wybrać grill idealny? Zwróć uwagę na modele gazowe i ich niesamowite funkcje
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy