Logo
Logo

Tuje po zimie są brązowe w środku? Chwyć za sekator i grabie, by je oczyścić. Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić

Czy zauważyłeś, że Twoje tuje po zimie prezentują się mniej okazale, a ich wnętrze przybrało niepokojący, brązowy odcień? Nie jesteś sam! Wiele ogrodów zmaga się z tym problemem, ale istnieje sprawdzony sposób, by przywrócić tujom ich dawny blask. Wiosna to idealny moment, aby zabrać się za oczyszczanie i regenerację tych szlachetnych roślin. W tym artykule odkryjesz przyczyny brązowienia tui, dowiesz się, kiedy i jak najlepiej przeprowadzić ich oczyszczanie oraz jakie narzędzia będą Ci potrzebne do tego zadania. 

Zima i początek sezonu to trudny czas dla wielu roślin, w tym dla tui, które są popularnym wyborem w polskich ogrodach. Ich zimozielone gałązki mogą jednak zostać nadszarpnięte przez mroźne miesiące, co objawia się brązowieniem wewnątrz korony. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby przywrócić tujom ich dawny blask?

Tuje brązowe w środku? Odkryj przyczyny i rozwiązania

Brązowienie tui od środka jest zjawiskiem naturalnym, ale może być również sygnałem problemów. Główne przyczyny to:

 • Stres zimowy: Niskie temperatury, wiatr i brak wody mogą osłabić tuje, prowadząc do uszkodzenia i obumierania wewnętrznych gałązek.
 • Zagęszczenie korony: Zbyt gęsta korona ogranicza przepływ powietrza i dostęp światła do wnętrza rośliny, co sprzyja brązowieniu.
 • Choroby i szkodniki: Niekiedy brązowienie może być wynikiem ataku chorób grzybowych lub szkodników, które osłabiają roślinę od środka.

Czyszczenie tui w środku. Ogrodnik wycina sekatorem brązowe i suche gałązki
Fot. qwartm / AdobeStock
Aby zadbać o tuję, pierwszym krokiem jest usunięcie brązowych gałązek, które często same opadają przy delikatnym potrząsaniu. Następnie, dokładniejsze przeszukiwanie krzewów i wyjmowanie martwych gałęzi z ich wnętrza pomoże w utrzymaniu zdrowia roślin. Użycie ostrego sekatora (do cięcia) i drucianych grabi (do czesania) jest bardzo efektywne. Taki zabieg gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza wokół tui, chroni przed chorobami i umożliwia lepsze dostęp światła do rośliny. Po dokładnym oczyszczeniu, zebrane martwe gałęzie należy zebrać i bezpiecznie zutylizować, na przykład przez spalenie, co pomoże wyeliminować potencjalne źródła chorób z ogrodu.

Nadmierne zagęszczenie tui w żywopłocie może dodatkowo przyczynić się do problemów związanych z brązowieniem. Gdy rośliny są zbyt blisko siebie, ogranicza to jeszcze bardziej przepływ powietrza i dostęp światła, co może nasilać objawy stresu i sprzyjać rozwojowi chorób. Regularne przerzedzanie i odpowiednie zarządzanie przestrzenią w żywopłocie są zatem kluczowe dla utrzymania zdrowia i estetycznego wyglądu tui.

Kiedy jest najlepiej oczyszczać tuje?

Optymalnym momentem na oczyszczanie tui jest wczesna wiosna, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. W tym czasie rośliny są w stanie odpoczynku, a nadchodzące ciepłe miesiące sprzyjają szybkiej regeneracji. Zaplanuj oczyszczanie na dzień z suchą, bezdeszczową pogodą, aby uniknąć rozprzestrzeniania ewentualnych chorób.

Niezbędne narzędzia

Przygotuj się do oczyszczania tui, zbierając niezbędne narzędzia:

 • Sekatory i nożyce ogrodowe do przycinania gałązek,
 • Małe metalowe grabki lub grabie ogrodowe,
 • Rękawice ochronne,
 • Worek na odpady roślinne.

Jak oczyścić tuje w środku z brązowych gałązek?

Aby przywrócić tujom ich zielony blask i zdrowie, kluczowe jest odpowiednie oczyszczanie z brązowych gałązek. Poznajmy, jakie kroki podjąć, jakich narzędzi użyć i kiedy najlepiej przystąpić do tej ważnej czynności.

 1. Ocena stanu rośliny: Zanim przystąpisz do pracy, dokładnie obejrzyj tuje, aby zidentyfikować obszary wymagające interwencji.
 2. Usuwanie martwych gałązek: Delikatnie usuń wszystkie suche i brązowe gałązki, przycinając je u nasady. Działaj ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowych części rośliny.
 3. Przerzedzanie korony: Jeśli korona jest zbyt gęsta, delikatnie przerzedź ją, usuwając niektóre gałązki wewnętrzne. Dzięki temu poprawisz cyrkulację powietrza i dostęp światła do środka rośliny.
 4. Kontrola zdrowia: Po oczyszczeniu dokładnie sprawdź tuje pod kątem oznak chorób lub szkodników. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochronne.

K&E GardenPasja / YouTube


Korzyści z oczyszczania

Oczyszczanie tui przynosi szereg korzyści dla zdrowia i wyglądu rośliny.

 1. Dzięki usunięciu starych igieł, tuja zyskuje więcej światła, co sprzyja lepszemu zagęszczeniu żywopłotu.
 2. Poprawa cyrkulacji powietrza wspomaga wzrost drzewka, a zmniejszenie wilgoci wewnątrz korony ogranicza ryzyko chorób.
 3. Te działania przyczyniają się do zdrowszego i estetyczniejszego wyglądu tui.

Brązowienie tui po zimie to zjawisko, które można skutecznie zwalczyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Regularne oczyszczanie, właściwa ochrona przed chorobami i szkodnikami oraz zapewnienie optymalnych warunków wzrostu są kluczem do zdrowych, zielonych tui przez cały rok. Pamiętaj, że troska o rośliny w ogrodzie to proces ciągły, który wymaga uwagi i cierpliwości, ale satysfakcja z pięknie prezentujących się tui jest tego warta. Zacznij już dziś i ciesz się wspaniałym ogrodem pełnym zielonych, zdrowych tui!


Zdjęcie tytułowe: qwartm / AdobeStock

Autor
Tuje po zimie są brązowe w środku? Chwyć za sekator i grabie, by je oczyścić. Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić
Tuje po zimie są brązowe w środku? Chwyć za sekator i grabie, by je oczyścić. Sprawdź, jak to zrobić, by nie zaszkodzić
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl