Logo
Logo

Stosowanie pożytecznych bakterii w ogrodzie – w jakich pracach mogą nam pomóc?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że z biotechnologii korzystali już starożytni, piekąc chleb czy też wytwarzając piwo i wino. To dzięki odpowiednim szczepom pożytecznych bakterii i grzybów udało się też – pewnie przez przypadek – poznać proces kiszenia kapusty i ogórków oraz pieczenia ciast drożdżowych. Dziś biotechnologia potrafi jednak znacznie więcej i umożliwia nam między innymi w ekologiczny sposób biodegradować zanieczyszczenia organiczne oraz wspomagać naturalne procesy, które zachodzą dookoła nas. Dowiedzmy się zatem jakie możliwości mają bakterie i w jakich pracach mogą nas wspomóc na naszych działkach i w ogrodach.

Spis treści
Jak miec piękne oczko wodne? Jak ekologicznie rozwiązywać problemy? Jak sobie radzić? Jakie bakterie wybrać? Ekologiczna deszczówka Ekologiczny kompost Ekologiczne utrzymanie czystości w ogrodzie Bakterie nie tylko do ogrodu

Piękne oczko wodne

Każdy właściciel przydomowego oczka wodnego lub stawu po pierwszej fali dumy i radości, po jakimś czasie dostrzega trudności w utrzymaniu go we właściwym stanie i zaczyna zastanawiać się jak o niego zadbać. Sen z powiek spędzają nadmierny rozwój alg, zarastanie i zamulenie zbiornika czy obniżenie przejrzystości wody. Istnieją domowe sposoby na czyszczenie oczka wodnego, które polegają na jego ręcznym oczyszczaniu na przykład za pomocą grabi lub sita. Jest to jednak bardzo żmudna i czasochłonna praca wymagająca dużego i systematycznego zaangażowania. Czy można więc zaradzić zanieczyszczeniom bez ręcznej interwencji oraz bez zbędnego inwestowania w specjalistyczne instalacje?

Zacznijmy od początku – skąd się w ogóle biorą problemy?

Sztuczne, zamknięte ekosystemy wodne, położone w miejscach stworzonych przez człowieka, stwarzają idealne warunki do wzrostu populacji niepożądanych organizmów i występowania niechcianych procesów. Brak prądów wodnych prowadzi do ograniczenia ilości tlenu w wodzie, co szkodzi równowadze biologicznej i prowadzi do degradacji fauny i flory. Jednocześnie woda napływająca do oczka z naszych „użyźnionych” trawników zawiera znaczne ilości azotu i fosforu, a dodatkowe substancje pojawiają się także m.in. wraz z pokarmem dla rybek. Tak nieustannie „wzbogacana” w składniki odżywcze woda oraz podnosząca się podczas nasłonecznienia temperatura, stwarzają idealne warunki do inwazji glonów. Ich biomasa szybko wzrasta, w związku z czym zużywają duże ilości tlenu. Jego brak oraz nadmiar substancji zawieszonych zaburza zrównoważony rozwój wszystkich organizmów wodnych. Powoduje to wytrącanie się dużych ilości osadów, osiadanie ich na dnie i zarastanie zbiornika.

Jeśli nie zostaną w porę podjęte odpowiednie kroki, to z naszego pięknego oczka wodnego wcześniej czy później powstanie kolokwialna „zupa”.

Jak sobie radzić?

Większość właścicieli oczek wodnych stosuje tzw. „pasywną metodę zarządzania zbiornikiem”, czyli dopiero w momencie pojawienia się problemu, podejmują kroki w celu eliminacji nieprzyjemnego zjawiska. Najczęściej wtedy, wobec daleko posuniętych procesów degradacji, poszukują na rynku najsilniejszego preparatu chemicznego do oczek wodnych, który ma być szybki i skuteczny. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, a w ogólnym rozrachunku droga prowadząca donikąd. Stosowanie substancji chemicznych może bowiem jeszcze pogorszyć sytuację w zbiorniku, intensyfikując zwiększanie ilości substancji organicznych i odżywczych, dodatkowo zatruwając środowisko.

Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie odpowiedniego sprzętu – filtra oraz pompy, która nieustannie tłoczyłyby wodę do zbiornika. Jest to jednak rozwiązanie, które najłatwiej wdrożyć przed założeniem oczka wodnego, a poza tym wiążące się ze znacznymi kosztami.

Zastanawiasz się pewnie teraz, czy czyste oczko wodne bez skomplikowanych instalacji oraz stosowania chemii jest możliwe? Oczywiście, że tak!

Doskonałym sposobem na czyszczenie oczka będzie stosowanie naturalnych kultur bakterii, które bezpośrednio będą oddziaływały na źródło występujących problemów, czyli zniwelują nadmiar substancji odżywczych.


Recepta jest prosta – jeśli glonom zabierzemy ich źródło pożywienia, to przestaną się rozrastać. Doskonałym sposobem na czyszczenie oczka będzie stosowanie naturalnych kultur bakterii, które bezpośrednio będą oddziaływały na źródło występujących problemów, czyli zniwelują nadmiar substancji odżywczych. Takie postępowanie postępowanie nazywamy „aktywnym”, a to dlatego, że dzięki bakteriom na bieżąco usuwane są osady i zawiesiny niezbędne glonom do wzrostu. Preparaty oparte o bakterie wpływają także na rewitalizację, działają zapobiegawczo oraz nie dopuszczają do nadmiernej kwasowości wody.

Jakie bakterie wybrać?

Poszukując sprawdzonego preparatu biologicznego – czyli bazującego na bakteriach – warto kierować się jego efektywnością, czyli możliwie najszerszym polem działania. Doskonałym wyborem będzie Bluklar marki bioExpert – preparat o potrójnym działaniu. Ogranicza on wzrost populacji glonów, oczyszcza dno zbiornika z osadów organicznych oraz zapobiega powstawaniu nowych zanieczyszczeń organicznych, czego efektem jest zwiększona przejrzystość i klarowność wody.

Preparaty bioExpert do czyszczenia oczek wodnych i stawów
Interesują Cię te produkty? Sprawdź i dowiedz się o nich więcej TUTAJ

Sposób działania tego produktu jest dokładnie taki, jak nasz wniosek kilka akapitów wyżej. Po aplikacji preparatu Bluklar bioExpert do zbiornika wodnego, bakterie są uwalniane i zaczynają pobierać składniki pokarmowe dla zapewnienia realizacji swoich potrzeb życiowych (oddychanie, wzrost, energia, rozmnażanie itd.). Ich populacja rozrasta się do takiego poziomu, na którym mogą one zacząć efektywnie konkurować o składniki odżywcze z glonami. Prowadzi to do zmniejszenia ich populacji (najpierw glony przestają się rozrastać a z czasem obumierają), a tym samym przywrócenia równowagi biologicznej w zbiorniku wodnym.

Naturalne mikroorganizmy zawarte w preparacie do czyszczenia oczek wodnych Bluklar bioExpert są specjalnie wyselekcjonowane według kryterium zdolności do rozkładu związków chemicznych w wodzie, takich jak mocznik, amoniak czy fosforany. Preparat zawiera również specjalne odżywki dla bakterii zapewniające początkowe źródło pokarmu i jednocześnie umożliwiające wzrost ich populacji i utrzymanie odpowiedniej twardości wody. Co ważne, bakterie zawarte w preparacie Bluklar bioExpert nietoksyczne, niepatogenne, bezpieczne dla ludzi i zwierząt (kaczki, żaby oraz ryby) oraz absolutnie nieszkodliwe dla środowiska.

Ekologiczna deszczówka

Zbieranie wody deszczowej oszczędza wodę ze źródeł wody pitnej i pozwala częściowo ograniczyć jej zużycie do prac ogrodowych, podlewania czy pojenia zwierząt, zmniejsza także ilość produkowanych ścieków. W okresach susz może się okazać zbawienne dając niezależność, która coraz częściej jest ograniczana poprzez czasowe wyłączenia dostępu do wody lub zmniejszenie jej ciśnienia. Te wszystkie powody sprawiają, że coraz częściej w naszych ogrodach i na działkach pojawiają się beczki i zbiorniki na deszczówkę.

Podobnie jak w przypadku oczek wodnych tak i w zbiornikach na wody opadowe po jakimś czasie wobec niedotlenienia, braku prądów oraz wysokich temperatur może dochodzić do niechcianych procesów, takich jak zarastanie, zamulenie i zakwit wody. Takie warunki sprawiają, że woda w beczkach staje się też doskonałym miejscem rozwoju larw różnych owadów, m.in. komarów. Aby zapobiec tym zjawiskom, znów z pomocą mogą nam przyjść bakterie. Te zawarte w preparacie biologicznym bioDeszczówka bioExpert działają dwuetapowo:

  • Na początku składniki mineralne zapewniają wychwycenie drobin zanieczyszczeń, dociążenie i opadnięcie ich na dno zbiornika.
  • W kolejnym etapie mikroorganizmy saprofityczne podczas namnażania pobierają składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie, tym samym hamują rozwój niepożądanych glonów i mikroorganizmów oraz metabolizują zanieczyszczenia organiczne nagromadzone na dnie zbiornika. W efekcie woda staje się przejrzysta, jest pozbawiona zawiesin i przestaje nieprzyjemnie pachnieć.

bioDeszczówka bioExpert nie jest preparatem biobójczym, ale oczyszczona nią woda nie jest przyjaznym środowiskiem do rozwoju owadów i drobnoustrojów. Może być podawana pupilom do picia, stosowana do podlewania roślin ozdobnych w ogrodzie lub użytkowana w gospodarstwie domowym – analogicznie jak oczyszczona szara woda.

Stosowanie preparatu bioDeszczówka bioExpert w ogrodzie
Interesują Cię te produkty? Sprawdź i dowiedz się o nich więcej TUTAJ

Ekologiczny kompost

Bakterie towarzyszą nam w naszym życiu nieustannie. Odpowiedzialne są za wiele procesów, o których istnieniu często nawet nie mamy pojęcia. Jednym z nich jest kompostowanie, czyli proces powolnego gnicia odpadków biologicznych, który prowadzi do uzyskania żyznego hummusu.

Jest mnóstwo poradników w Internecie, z których dowiedzieć się możemy jak prawidłowo założyć i prowadzić kompostownik, często jednak pomija się w nich najistotniejszy fakt, czyli mikrobiologię. Podczas procesów gnicia często dochodzi bowiem także do rozwoju patogenów, które mogą prowadzić do skażenia nie tylko naszego kompostu, ale też wód gruntowych.

Stosowanie preparatu bioKompostus bioExpert w ogrodzie
Interesują Cię te produkty? Sprawdź i dowiedz się o nich więcej TUTAJ

Aby temu zapobiec warto stosować odpowiednie środki, które dodatkowo przyśpieszą cały proces. Wybierając bakteryjny preparat do kompostu należy zwrócić uwagę na jego skład, część z produktów dostępnych w sklepach zawiera bowiem chemiczne dodatki – jakże niepożądane w przypadku nawozu np. pod rośliny jadalne. My polecamy w pełni bezpieczny i naturalny preparat bioKompostus bioExpert – zawiera on wyselekcjonowane organizmy saprofityczne, dzięki którym kompostowanie przebiega szybciej, a ujednolicona masa kompostowa będzie bogatsza w składniki odżywcze dla roślin. bioKompostus bioExpert jest bardzo wydajny – 1 opakowanie wystarczy nawet do 8m3 kompostu, a jego stosowanie niezwykle proste: jedną dawkę preparatu należy rozpuścić w około 2 litrach wody, następnie należy zrosić powierzchnię powstałym roztworem. Preparat należy stosować do każdej nowej warstwy kompostowanego materiału - zapewni to jednolitą koncentrację mikroorganizmów i ich efektywne działanie.

Ekologiczne utrzymanie czystości w ogrodzie

Niesamowitą umiejętność biodegradacji zanieczyszczeń wykorzystano w bioKoncentracie do kostki brukowej. Jest to preparat, który bazuje na specjalnym szczepie bakterii rozkładających węglowodory. Ich umiejętność wykorzystuje się od dawna – po katastrofie w 1989 r. tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski, naukowcy wykorzystali je do zjedzenia – dosłownie – ropy rozlanej na oceanie. Do dziś są zatrudniane w ochronie środowiska i likwidowaniu skutków katastrof ekologicznych.

Stosowanie preparatów bioKoncentrat do czyszczenia nawierzchni w ogrodzie
Interesują Cię te produkty? Sprawdź i dowiedz się o nich więcej TUTAJ

bioKoncentrat Podjazd doskonale czyści nawierzchnie betonowe, takie jak chodniki, ścieżki, alejki i podjazdy. Głęboko wnikając w pory, dogłębnie oczyszcza je ze smarów, olejów i paliw a także zanieczyszczeń organicznych i przebarwień. Co istotne preparat jest całkowicie nietoksyczny i bezpieczny dla roślin, ludzi, zwierząt i środowiska, bez obaw można więc go stosować w pobliżu trawników czy rabat kwiatowych. Do stosowania ręcznego lub przy użyciu myjek ciśnieniowych.

Kup wygodnie online!

BluKlar 3w1 – 500g
BluKlar to ekologiczny, naturalny, innowacyjny preparat biologiczny do czyszczenia oczek wodnych i stawów.
Kup wygodnie online
Bio Deszczówka – 450g
Biologiczny preparat, który zawiera w swoim składzie mikroorganizmy przeznaczony do klarowania deszczówki w zbiornikach ogrodowych i podziemnych.
Kup wygodnie online
Bio Kompostus – 500g
Preparat biologiczny (zawierający mikroorganizmy) przeznaczony do kompostowania odpadów kuchennych, ogrodowych i parkowych.
Kup wygodnie online
Bio Koncentrat do kostki brukowej
Koncentrat biologiczny z mikroorganizmami do ręcznego lub ciśnieniowego mycia nawierzchni na podjeździe, parkingu i w garażu z kostki, kamienia, betonu.
Kup wygodnie online

Bakterie nie tylko do ogrodu

Jak widzimy na powyższych przykładach, świat mikroorganizmów jest niezwykle bogaty i fascynujący, a ich działalność może nas wspomóc w wielu czynnościach ogrodowych. Marka bioExpert to polski producent specjalizujący się w mikrobiologii od ponad 10 lat. W swojej ofercie poza wymienionymi wyżej produktami ogrodowymi, posiada także bakterie do szamb i przydomowych oczyszczalni oraz całą gamę ekologicznych środków czystości. Tak szerokie podejście sprawia, że każdy z nas bez większych problemów i praktycznie z dnia na dzień może stać się przyjaznym mieszkańcem Ziemi, dbającym nie tylko o dobro natury, ale także swoje własne zdrowie.

Interesują Cię produkty bioExpert? Dowiedz się o nich więcej TUTAJ

bioExpert - logo

bioArcus Sp. z o.o., właściciel sklepu internetowego bioExpert od roku 1992 w oparciu o o innowacyjne rozwiązania biotechnologiczne oferuje skuteczne preparaty do biodegradacji i wspomagania oczyszczalni ścieków oraz zakładów przetwórstwa spożywczego z równoczesnym minimalizowaniem uciążliwości zapachowych. Na bazie tych wieloletnich doświadczeń w stosowaniu kultur bakteryjnych powstała linia preparatów bioExpert® czyli unikalnych produktów dla domu i ogrodu, których podstawowym składnikiem są bakterie wykorzystujące naturalne procesy biologicznego rozkładu zanieczyszczeń.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: sklep.bioexpert.pl

Autor
Stosowanie pożytecznych bakterii w ogrodzie – w jakich pracach mogą nam pomóc?
Stosowanie pożytecznych bakterii w ogrodzie – w jakich pracach mogą nam pomóc?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi