FISKARS włącza się do działań na rzecz ochrony pszczół, wprowadzając do swojej oferty narzędzia do sadzenia i wysiewu roślin oraz podejmując działania na rzecz promocji ogrodów przyjaznych pszczołom i innym zapylaczom. Jednym z działań jest program #TAKdlaPszczół gdzie idee łączą się z ekspercką wiedzą, szkoleniami, a także pomocą i edukacją.
Test narzędzi do wysiewania i sadzenia
Zadbaj o różnorodność w swoim ogrodzie, wysiewając i sadząc kwiaty, dzięki którym pomożesz owadom przetrwać – znaleźć pożywienie i schronienie. W realizacji planu pomogą nam odpowiednie narzędzia do wysiewu i sadzenia roślin.
Narzędzia ogrodnicze z serii Xact, Ergo i Solid zostały zaprojektowane tak, aby spełnić oczekiwania każdego ogrodnika. I co najważniejsze – dzięki nim możemy stworzyć ogród przyjazny pszczołom. Przetestowaliśmy je w naszym ogrodzie, by pokazać Wam, jak ich używać i sprawdzić, czy warto je kupić. Zobaczcie sami!
Łopatka do wysiewu
Unikalne narzędzie składa się z łopatki, rysika, poszerzacza i narzędzia pomiarowego – wszystko to zintegrowane w jednym dwuczęściowym narzędziu. Ułatwia sadzenie roślin na odpowiednią głębokość oraz wysiewanie nasion w odpowiedniej ilości i we właściwej odległości dzięki podziałce na łopatce i poszerzaczu. Wyjmowany rysik z uchwytu łopatki może być używany do liczenia i przenoszenia małych nasion. |
Pikownik Solid
Zaostrzona końcówka służy do przygotowywania otworów w ziemi oraz sadzenia nasion, cebulek czy małych sadzonek na odpowiedniej głębokości. Unikalny uchwyt w kształcie litery L zapewnia optymalny ruch i duży komfort pracy. |
Siewnik Solid
To wszechstronne narzędzie, które może być używane przez cały rok. Latem można nim rozsiewać nasiona oraz rozrzucać nawóz, a zimą np. rozsypywać piasek. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowania granulatu. |
Sadzarka XactUmożliwia sadzenie cebulek i małych sadzonek bez konieczności schylania się czy klękania. |
Sadzarka z długim ostrzem Ergo
Szybkie i wygodne wykonanie otworów w ziemi pod cebulki nie jest już problemem. Narzędzie ma solidny, długi trzonek z wytrzymałej stali, co zapewnia użytkownikowi zarówno podparcie, kontrolę wykopu oraz zmniejsza obciążenie pleców i kolan. Ostre zęby ułatwiają pracę, szczególnie w twardej ziemi. Natomiast spust w uchwycie umożliwia spulchnienie, zebranie i wyrzucenie gleby zapewniając sprawne i wydajne sadzenie. |
Podsumowanie testu
Narzędzia ogrodowe Fiskars przez wielu użytkowników uważane są jako jedne z najlepszych na rynku. Trudno nie zgodzić się z tą opinią! Mieliśmy do dyspozycji szeroką gamę narzędzi – od małych i lekkich łopatek po cięższe i duże sadzarki, więc mogliśmy to sprawdzić.
Wykonane z kompozytu narzędzia (łopatka i pikownik) są ergonomiczne i bardzo lekkie, ale wyjątkowo mocne i wytrzymałe. Są idealne do kopania ziemi, przesadzania i sadzenia małych roślin i wysiewania nasion.
Nawet długotrwałe, monotonne wykonywanie jednej czynności (sadzenie kilkudziesięciu cebulek w ciężkiej glebie) nie powodowało zmęczenia, a wręcz przeciwnie – praca sadzarką była doskonałą zabawą, oszczędzając przy tym nasze plecy, gdyż mogliśmy wygodnie pracować w pozycji wyprostowanej, bez konieczności ciągłego schylania. Inteligentnie zaprojektowane z wykorzystaniem opatentowanych technologii i zaawansowanej ergonomii, narzędzia Fiskars zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować wysiłek i zwiększyć produktywność.
Bez wątpienia warto je kupić, by praca w ogrodzie była łatwiejsza i przyjemniejsza. To doskonałe narzędzia do sadzenia i wysiewania kwiatów przyjaznych owadom!
Jak Ty możesz pomóc owadom w swoim ogrodzie?
Każdy, kto kocha ogród, wie ile zawdzięczamy pszczołom i innym owadom zapylającym. Wiosną, gdy nasze ogrody zaczynają budzić się i rozkwitać, brzęczenie naszych ciężko pracujących przyjaciół-pszczół jest wyraźnym znakiem, że natura jest w równowadze.
Ty również możesz uczynić swój ogród oazą bioróżnorodności i pomóc w rozwoju pszczół oraz innych owadów zapylających. Poznaj kilka prostych wskazówek:
SIEJ I SADŹ KWIATY
Posadź różne rośliny, tak aby kwitły przez cały sezon. Niektóre gatunki owadów pojawiają się wiosną, inne latem, a jeszcze inne obecne są przez cały sezon. Dlatego warto zapewnić im rośliny kwitnące w różnych okresach. Ważne są nie tylko kwiaty, lecz cała mozaika roślin – drzewa, krzewy, grządki z warzywami i owocami. One również dostarczają nektaru i pyłku. W ogrodach i donicach okiennych sadź występujące naturalnie kwiaty polne i inne dzikie rośliny kwitnące. To raj dla owadów zapylających.
ZACHOWAJ BIORÓŻNORODNOŚĆ
Zostaw „dziki” kawałek w ogrodzie, nie koś trawy i nie wycinaj chwastów. Przyroda będzie mogła tu bujnie się rozwijać, a siedliska owadów i gryzoni pozostaną nienaruszone. Stwórz dziką grządkę lub mini łąkę w swoim ogrodzie, na której mogą rosnąć polne kwiaty. Nie usuwaj martwych gałęzi i unikaj grabienia liści. Zapewni to schronienie owadom i małym ssakom.
ZADBAJ O OWADY
Wiele owadów zagnieździ się chętnie w bezpiecznym stosie drewna, wiązkach trzciny czy bambusa. Dobrym schronieniem dla pszczół, który możemy sami wykonać, jest domek dla owadów. Zadbaj także o wodę do picia – idealnym rozwiązaniem jest oczko wodne otoczone roślinami. Można ustawić również na zewnątrz płytkie naczynie z wodą i włożyć do niego kilka kamieni, aby pszczoły się nie potopiły. W przypadku stosowania chemicznych środków ochrony roślin wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół i przestrzegaj okresów zapobiegających ich zatruciu. A najlepiej stosuj naturalne nawozy jak np. kompost lub obornik.
Artykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com