Logo
Logo

Prace porządkowe po zimie – praktyczne porady i niezbędne narzędzia | FILM

Wiosna to czas porządków wokół domu – sprzątnięcie wszystkich zakamarków po zimie nie musi być uciążliwe. Marka Gardena wraz z ogrodnikami Katarzyną i Jerzym Kusiak podpowiadają, jakie prace porządkowe powinniśmy wykonać w ogrodzie po zimie, aby w sezonie cieszyć się pięknymi ogrodem i zdrowymi roślinami.

Spis treści
Czyszczenie rynien Usuwanie mchu z nawierzchni Sprzątanie rabat bylinowych Porządki w ogrodzie po zimie. Te produkty warto mieć!
Źródło: Gardena / YouTube

 

Czyszczenie rynien

Czyszczenie rynien na dachu domu, garażu czy schowka na narzędzia to czynność, którą trzeba wykonać po każdej zimie, a w ogrodach na których rosną drzewa warto zająć się tym nawet dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Zalegający materiał, taki jak liście, igliwie oraz szyszki, może sprawić, że rynny staną się niedrożne. W konsekwencji rynny mogą popękać, a to może spowodować zalanie elewacji.

Rynny znajdują się zwykle na wysokości ponad 4 metrów, więc jeśli nie mamy możliwość i chęci, by wchodzić na dach albo wspiąć się na drabinę, trzeba je oczyścić z poziomu ziemi narzędziem z trzonkiem teleskopowym. Najpierw należy usunąć  cały sklejony ze sobą materiał i przyklejony do dna rynien na zewnątrz, uważając, by nie wpadł do rury spustowej. Następnie szczotką podłączoną do węża oczyszczamy wnętrze rynny. Zabrudzenia spłyną swobodnie do rury spustowej.

Usuwanie mchu z nawierzchni

Po wilgotnej i ciepłej zimie w szczelinach nawierzchni na ścieżkach, podjazdach, tarasach oraz balkonach często pojawia się mech. Nie w każdym ogrodzie taki zielony nalot jest pożądanym gościem. Jeśli chcemy się pozbyć mchu, w łatwy sposób wyczyścimy nawierzchnie skrobakiem na trzonku wyposażonym w klin i nóż (zależnie od wielkości czyszczonej szczeliny) oraz drucianą szczotkę. 

Sprzątanie rabat bylinowych

Po sprzątnięciu rynien i ogrodowych nawierzchni trzeba zabrać się za czyszczenie rabat. Na przełomie marca i kwietnia należy usunąć pozostałości suchych pędów bylin i traw, resztki opadłych jesienią liści oraz igieł. Uważajmy przy tym, aby nie uszkodzić kiełkujących roślin cebulowych.

Liście trzeba też usunąć z kamieni na rabatach żwirowych, skalniakach, z opaski znajdującej się wokół domu i szczelin między donicami na tarasie i balkonie. Można to zrobić ręczne, ale warto sobie ułatwić prace sięgając po odkurzacz do liści, który wyciągnie resztki roślin ze wszystkich zakamarków, nie pozostawiając brzydko wyglądających pokruszonych drobin. Rozdrobniony materiał można wykorzystać później do ściółkowania krzewów lub przekompostować.

GARDENA to wiodąca marka narzędzi ogrodniczych i dostawca innowacyjnych rozwiązań do codziennych prac w ogrodzie. Wysokiej jakości, wytrzymałe materiały i ergonomiczny projekt gwarantują solidność produktu i wygodę użytkowania na długie lata.

Porządki w ogrodzie po zimie | Te produkty warto mieć!

Ciesz się pracami w ogrodzie i stwórz przyjazny schludny ogród, szczęśliwe miejsce dla pięknych roślin. Wybierz odpowiednie narzędzia, by praca przebiegała szybko i sprawnie.

Narzędzia ogrodnicze Gardena to szereg przydatnych produktów do pielęgnacji ogrodu, które gwarantują łatwą i przyjemną pracę. Poniżej proponujemy Wam 5 niezbędnych narzędzi do wiosennych porządków po zimie.

Przyrząd do czyszczenia rynien
Przyrząd do czyszczenia rynien
Sprężyste włosie z jednej strony i dwie solidne skrobaczki z wytrzymałego tworzywa sztucznego z drugiej umożliwiają skuteczne czyszczenie. Do czyszczenia rynien można także użyć wody dzięki zintegrowanemu podłączeniu Original GARDENA System, które umożliwia proste podłączenie węża ogrodowego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
Trzonek teleskopowy combi system - Gardena
Trzonek teleskopowy combisystem
Dzięki teleskopowemu trzonkowi narzędzia combisystem można w prosty i szybki sposób przedłużyć. Trzonek można regulować w zakresie 90-145 cm, w zależności od wzrostu użytkownika i warunków pracy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Lekki wąż liano
Lekki wąż liano
Wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, jest bardzo wygodny w obsłudze i wyjątkowo elastyczny. Wąż poradzi sobie z najtrudniejszymi warunkami w ogrodzie. Niska waga oraz elastyczność sprawiają, że przechowywanie jest szczególnie łatwe. Wąż można nawijać na wózek lub bęben.
Skrobak do fug 3w - Gardena
Skrobak do fug 3w1
Innowacyjny combisystem skrobak do fug 3 w 1 łączy w jednym praktycznym narzędziu ostrze z nierdzewnej stali szlachetnej służące do oczyszczania wąskich fug z zakrzywionym klinem z tego samego materiału, do szerszych szczelin, oraz ze specjalną metalową szczotką.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Dmuchawa - odkurzacz ErgoJet 3000
Odkurzacz / dmuchawa ErgoJet
Pełna mocy i łatwa w użyciu elektryczna dmuchawa i odkurzacz ogrodowy ErgoJet 3000. Znakomicie sprawdza się jako dmuchawa, odkurzacz i rozdrabniacz liści, pomaga oczyszczać ogród. Szybka i bezwysiłkowa zmiana z trybu dmuchania w odkurzanie i odwrotnie bez użycia narzędzi, dzięki opatentowanej funkcji ClickFit. Metalowy wirnik umożliwia skuteczne rozdrabnianie małych odpadków ogrodowych podczas odkurzania. Skrobak do usuwania mokrych liści. Ergonomiczny uchwyt wykonany jest z miękkich elementów, co gwaranatuje optymalny komfort pracy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 


Artykuł powstał we współpracy z marką Gardena – producentem wysokiej jakości narzędzi do pielęgnacji ogrodu.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.gardena.com/pl

 

Autor
Prace porządkowe po zimie – praktyczne porady i niezbędne narzędzia | FILM
Prace porządkowe po zimie – praktyczne porady i niezbędne narzędzia | FILM
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi