Czyszczenie rynien
Czyszczenie rynien na dachu domu, garażu czy schowka na narzędzia to czynność, którą trzeba wykonać po każdej zimie, a w ogrodach na których rosną drzewa warto zająć się tym nawet dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Zalegający materiał, taki jak liście, igliwie oraz szyszki, może sprawić, że rynny staną się niedrożne. W konsekwencji rynny mogą popękać, a to może spowodować zalanie elewacji.
Rynny znajdują się zwykle na wysokości ponad 4 metrów, więc jeśli nie mamy możliwość i chęci, by wchodzić na dach albo wspiąć się na drabinę, trzeba je oczyścić z poziomu ziemi narzędziem z trzonkiem teleskopowym. Najpierw należy usunąć cały sklejony ze sobą materiał i przyklejony do dna rynien na zewnątrz, uważając, by nie wpadł do rury spustowej. Następnie szczotką podłączoną do węża oczyszczamy wnętrze rynny. Zabrudzenia spłyną swobodnie do rury spustowej.
Usuwanie mchu z nawierzchni
Po wilgotnej i ciepłej zimie w szczelinach nawierzchni na ścieżkach, podjazdach, tarasach oraz balkonach często pojawia się mech. Nie w każdym ogrodzie taki zielony nalot jest pożądanym gościem. Jeśli chcemy się pozbyć mchu, w łatwy sposób wyczyścimy nawierzchnie skrobakiem na trzonku wyposażonym w klin i nóż (zależnie od wielkości czyszczonej szczeliny) oraz drucianą szczotkę.
Sprzątanie rabat bylinowych
Po sprzątnięciu rynien i ogrodowych nawierzchni trzeba zabrać się za czyszczenie rabat. Na przełomie marca i kwietnia należy usunąć pozostałości suchych pędów bylin i traw, resztki opadłych jesienią liści oraz igieł. Uważajmy przy tym, aby nie uszkodzić kiełkujących roślin cebulowych.
Liście trzeba też usunąć z kamieni na rabatach żwirowych, skalniakach, z opaski znajdującej się wokół domu i szczelin między donicami na tarasie i balkonie. Można to zrobić ręczne, ale warto sobie ułatwić prace sięgając po odkurzacz do liści, który wyciągnie resztki roślin ze wszystkich zakamarków, nie pozostawiając brzydko wyglądających pokruszonych drobin. Rozdrobniony materiał można wykorzystać później do ściółkowania krzewów lub przekompostować.
Porządki w ogrodzie po zimie | Te produkty warto mieć!
Ciesz się pracami w ogrodzie i stwórz przyjazny schludny ogród, szczęśliwe miejsce dla pięknych roślin. Wybierz odpowiednie narzędzia, by praca przebiegała szybko i sprawnie.
Narzędzia ogrodnicze Gardena to szereg przydatnych produktów do pielęgnacji ogrodu, które gwarantują łatwą i przyjemną pracę. Poniżej proponujemy Wam 5 niezbędnych narzędzi do wiosennych porządków po zimie.
Artykuł powstał we współpracy z marką Gardena – producentem wysokiej jakości narzędzi do pielęgnacji ogrodu. Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.gardena.com/pl |